List otwarty

Postprzez szumski » 17 lip 2008, o 20:42

Teneryfko, Słoneczko, Kondor jest kobietą. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez teneryfa » 17 lip 2008, o 20:51

No mnie się akurat wydaje że jest mężczyzną - dobrze znanym społeczności chotomowskiej - tylko jakoś nie ma odwagi się do tego przynać ?

Zastanawiąjące czemu ??
teneryfa

Postprzez MagdaM » 17 lip 2008, o 21:09

Ja osobiście gratuluje odwagi Pani Wójt że zakonczyła ten trwający od lat chory układ - nieodpłatnej dzierżawy publicznego budynku. Ma za to u mnie głos w wyborach. Podkreślam, ze nie jestem osobą, która miałaby jakikolwiek interes w takim czy innym funkcjonownaniu przedszkola na tym terenie i jestem stosunkowo nowym mieszkańcem ale zdążyłam się zorientowac że Pani Sawczuk cieszy się bardzo złą opinią wsród tutejszych mieszkańców ale chyba jeszcze gorszą wśród swoich byłych i nie wiem być może jeszcze obecnych pracowników, że dziwię się jak mogła przez tyle czasu w Państwie prawa funkcjonować. Słyszałam od wielu osób (podkreślam, że nie był to jakiś sporadyczny przypadek niezadowolonego pracownika ale szereg osób i podkreślam, że sama jestem pracodawcą i patrze na to trochę z boku) o przypadkach mobingu, zastrzaszania oraz o dziwnym zachowaniu wobec personelu np. niewydawaniu pracownikom umów o pracę itp..., że dziwię się że taki pracodawca do tej pory nie miał spraw w sądzie pracy...więc takie zachowanie wobec personelu nie mogło się nie odbić na dzieciach. Zachowanie Pani Sawczuk od dawna było kontrowersyjne i to nie jest wina mieszkańców. Dlaczego na przykład okoliczni mieszkańcy nie mają nic do zarzucenia Pani Dyrektor szkoły w Chotomowie... A co do obaw niektórych z nas że biurokracja w naszym kraju nie pozwoli na powołanie przedszkola publicznego od września to powiem Państwu jedno - jeżeli wymaga tego interes publiczny i istnieje wola wielu osób i urzędników to naprawdę można skrócić procedury biurokratyczne...Proszę zobaczyć jak długo czeka się na wyrobienie paszportu w Polsce a kiedy niedawno zdarzył się wypadek w Serbii i rodziny nie posiadające paszportu musiały pojechac do swoich rannych dzieci wyrobiono im te paszporty w trybie ekspresowym pomijając biurokratyczne procedury. Mam nadzieję, że i u nas tak się stanie i zamiast rzucać kłody pod nogi Pani Wójt inni jej pomogą dla dobra ogółu i że DOBRE przedszkole publiczne od wrzesnia powstanie czego Panstwu szczerze życzę.
MagdaM

Postprzez zna-na-niez-na-na » 17 lip 2008, o 21:17

Krew się burzy, ciśnienie rośnie...
A ja myślałam, że kondory to jedne z najwyżej latających ptaków. Nick zdecydowanie kłóci się z treścią postów- i też doniosę tam gdzie trzeba. Tu nikt nie jest anonimowy. Wstyd, kondorze!

Choć dobrze że taki głos w dyskusji też się pojawił, pokazuje przynajmniej że zwolennicy Cioci Dyrektor ( tak mówią dzieci i proszę nie kojarzyć z Ojcem Dyrektorem, choć budzi we mnie podobne emocje) są w zdecydowanej mniejszości. Zatem Szanowna Pani Dyrektor, czas spojrzeć w lustro i zrobić rachunek sumienia. Tylko pojedyncze jednostki są zadowolone z funkcjonowania Pani przedszkola, nie odwrotnie. Proszę nie mieć złudzeń, to nie spisek Wójt Muniak wymierzony w Panią ale w końcu zdecydowane i konsekwentne posunięcie ze strony naszej lokalnej władzy. Brawo za ten ruch Pani Wójt! U mnie, podobnie jak u Anety i wielu rodziców 10 punktów i krzyżyk na karcie głosowania za 2 lata.

Pragnę przypomnieć, że pierwsza próba "obalenia Pani rządów" - nieudana niestety- miała miejsce już w 1992 roku. Pod prośbą o rozwiązanie umowy z Panią podpisało się wtedy kilkudziesięciu rodziców! Kolejna poważna próba- za kadencji G.Kubalskiego. Ręce związali wójtowi wtedy nie kto inny jak chotomowscy radni, dla których umowa była nie do rozwiązania. Bez komentarza. Nie takie umowy są rozwiązywane, nie na takich szczeblach, nie za takie pieniądze. Odszkodowania? Za co?

Czy ktoś w tym całym szumie przedszkolnym nie widzi, że działalność przedszkola powinna zostać natychmiast skontrolowana - w obliczu doniesień lokalnej prasy i relacji obecnych na sesji Rady Gminy rodziców. Nie udawało się zrobić tego przez lata. LUDZIE, tam szły pieniądze z budżetu państwa. Co to znaczy że nie dało się skontrolować? Bo Pani nie wpuściła, bo to PRYWATNE przedszkole! Ciarki po plecach przechodzą.

Kto w końcu sprawdzi faktyczny stan dzieci w przedszkolu? Ta 100 , której Pani się tak uczepiła, to chyba z marzeń i wizji sennych, bo wystarczy przeprowadzić dochodzenie, porozmawiać z rodzicami i nauczycielkami. Tak na moje oko, 3 grupy po jakieś 20 dzieciaczków + zerówka, no chyba trochę brakuje...niech każdy to pomnoży przez 400 zł i 12 miesięcy.

Jak wytłumaczy Pani fakt, że przedszkole nie działa w okresie wakacyjnym, nie ma żadnych dyżurów? A dotacje idą...

Dla mnie rzeczywiście skandal na cały kraj, szkoda, że tych aspektów, nie widzisz kondorze.
Proponuję,żebyś zasięgnął języka jak przedszkole funkcjonowało od rodziców przedszkolaków. Może wtedy przestaniesz krakać jak wrona, a wydasz dźwięki godne kondora.

A Pani Dyrektor życzę odrobiny dumy i honoru. Na finiszu, chociażby. Dla dobra dzieci, przede wszystkim. I niech Pani nie płacze, że dwa lata przed emeryturą...Pani nie musi kończyć działalności, a jedynie zmienić adres jej prowadzenia. I może Pani jeszcze baaaardzo długo pracować. Oby jak najdalej od Chotomowa.

Pozdrawiam wszystkich przedszkolaków i ich rodziców,
A. Zna-na-niez-na-na
zna-na-niez-na-na

Postprzez kondor » 18 lip 2008, o 09:02

Teneryfko Betko w jednej osobie, bardzo interesuje cię opłacalnosć biznesu przedszkolnego a szczególnie funkcjonowanie przedszkoli niepublicznych, publicznych. Powinnaś zatem przesledzić jawne informacje publiczne a mianowicie plany finansowe przedszkoli publicznych ( to te które prowadzi jednostka samorządu terytorialnego w ramach zadan własnych -na podstawie ustawy o samorządach) w konstrukcji kazdego planu finansoweho na rok kalendarzowy ( a nie jak ci sie wydaje szkolny) jest § 4270 są to zgodnie z klasyfikacja budżetową remonty naprawy i konserwacje. Zobacz jakie kwoty przeznaczają dla dyrektorów (wykonawca budzetu gminy) odpowiem - grosze 5 , 3 tysiace zlotych -tylko na naprawę klamki, pomalowanie drzwi załatanie syfonu. (drobne dorazne remoty) Remonty jako właściciele budynkow (gminy) w trubie ustawy o zamoówieniach publicznych każda gmina w Polsce przeprowadza sama. To są bardzo duże koszty i to jest zrozumiałe.
Nastepna sprawa dotacje dla przedszkola niepublicznego ( to drugi wyłącznie rodzaj przedszkoli, ktore zgodnie z ustawą o sytemie oswiaty może prowadzić osoba prawana lub osoba fizyczna) Ustawa nazewznictwa przedszkole prywatne nie zawiera, być może osoba fizyczna łatwiej jest przez ogół interpretowana jako prywatna ale to bez znaczenia. Rozdział 8 ustawy o sytemie oświaty zawiera unormowania prawne dotyczące prowadzenia przedszkoli niepublicznych, w zasadzie każdy je może prowdzic pod warunkiem zatrudnienia dyrektora z kwalifikcjami pedagogicznymi oraz spełnieniu wymogi z art 82 . wcześniej przywolanej ustawy. W rozumieniu ustawy o stemie oświaty, art 3 "ilekroć w dalszych porzepisach jest mowabez bliższego okreslenia o szkole - należy rozumieć takze przedszkole. Prowadzenie przedszkola niepublicznego nie jest działalnoscia gospodarczą. Dotacje tak bardzo kłujące w oczy oponetki Pani Sawczuk- art 90 brzmi po podaniu " planowanej listy wychowankow nie pózniej niz do 30 wrzesnia. Koniec kropka to jet obowiazkiem gminy, kto prowadzi przedskole niepubliczne dostaje. Pani prowadząca konkurencyjne przedszkole również. Dotacja należy się przez rok kalendarzowy. Dyskusja na temat braku kosztów funkcjonowania przedszkola w wakacje jest bezprzedmiotowa. Sa takie same jak w każdym 1/12 roku, jedynie odchodzą koszty wyżywienia dzieci, ale to kwota nie tak istotna wobec popozostałych kosztów.
W sprawie kontroli, wyłącznie prowadząca przedstawia faktury na spożytkowanie dotacji, koniec kompetencji gminy. Takie mamy prawo a czy ułomne czy korzystne ma moc obowiazującą. Naprawde nie ma czego zazdrościć prosze otwierzyć przedszkole w swoim domu. Trzeba tylko zdążyc do 30 wrzesnia bz roku- powodzenia.
Rada Rodziców społeczny organ ale wyłącznie w przedszkolu publicznym (prosze sprawdzić plany finnansowe przedszkoli ile naprawde kosztują i zapewniam iż sa to mizerne warunki finansowe do prowadzenia przedszkola na wysokim poziomie) Jest nawet obowiazek jej powolania. Wływ rodziców na funkcjonowanie przedszkola żaden, bo finnse mizerne. Za to protokoły, konta finanse aby ktoś jedynie mógł to kontrolować. Fikcja echa poprzedniej epoki. Zbędne biurokratyczne niestety obciążenie głównie dyrektora, Dlatego w przedszkolach niepublicznych zbędna biurokracja nie obowiazuje i rady rodziców nie funkcjonują. Miarą oceny pracy przedszkola i prowadzonej dzialalności oświatowej jest przychodzacy klient. Tego spokoju i wyciszenia emocji życzę dzieciom, dorosłym. Dobrego nowego roku szkolnego 2008/09 (ale finsowo strego 2008r)
kondor

Postprzez zna-na-niez-na-na » 18 lip 2008, o 10:01

A najbardziej w tej całej dyskusji dobijający i wkurzający mnie przeokrutnie jest fakt, że najgłośniej krzyczą ci których problem nie dotyczy- czyli bezdzietni lub ci, którzy mają dzieci starsze.
Drażni mnie to tak samo, jak słuchanie debat na temat aborcji z ust osobników płci męskiej których problem najmniej dotyczy.

Tylko paragrafy i przepisy, a gdzie tu jest człowiek? Rodzice mają dość przedmiotowego traktowania. Czasy komuny dawno za nami, ale przedszkole na żeligowskiego dalej tam tkwi. I niech nikt nie mówi, że mamy wybór, bo go nie mamy. O wyborze przedszkola decyduje wiele czynników: finansowych, mobilnych (konieczność dowiezienia dziecka dalej), czasowych, etc.
Wydaje mi się, że Pani Sawczuk doskonale zdawała sobie z tego sprawę i wykorzystała nas wszystkich. A w największe jajo to zrobiła gminę, i chyba Skarb Państwa.

Aha, w sprawie przedszkoli niepublicznych. To BZDURA kondorze, że nie działają tam Rady Rodziców.

Przedszkole Bajkowy Dom- Rada działała formalnie przez 1 rok, obecnie rodzice mają duży i aktywny wpływ na funkcjonowanie przedszkola

Przedszkole Przy Lesie- Rada Rodziców działa i ma ogromny wpływ na kształt i rozwój placówki

Przedszkole Zielona Ciuchcia- nie ma formalnej Rady, ale pracownicy są otwarci na wszystkie pomysły i propozycje ze strony rodziców

Przedszkole Wyspa Skarbów- ze względu na fakt, że jest to kameralna wręcz placówka, kontakt z rodzicami jest stały/ na bieżąco

Przedszkole Dzięcięcy świat- brak Rady Rodziców, kontakt z rodzicami tylko przy uiszczaniu płatności, totalny brak komunikacji z rodzicami i wsłuchania się w potrzeby dzieci i rodziców

Tak się nie da, bo świat się zmienia. Rodzice oczekują czegoś więcej niż jeszcze 15 lat temu.

A.Zna-na-niez-na-na
zna-na-niez-na-na

Postprzez szumski » 18 lip 2008, o 10:49

Tylko paragrafy i przepisy, a gdzie tu jest człowiek?

A tu się nie przejmuj. Paragrafy przedmówcy też się pokićkały. Co ma ustawa o zamówieniach publicznych do utrzymania obiektów nie wiem. Utrzymanie spoczywa na właścicielu lub zarządcy. W § 8 umowy użyczenia zapisano obowiązek remontów na "Biorącym w użyczenie". Można się spierać co do zakresu takich remontów (bo umowa tego nie określa szczegółowo) ale myślę, że w tym temacie i przy tych adwersarzach nie wato. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez kondor » 18 lip 2008, o 20:40

Co prawda wiedza kosztuje, ale za darmo jeszcze raz powtórzę iż zupełnie czym innym są różnorodne formy współpracy z rodzicami występujące w każdym przedszkolu publicznym i niepublicznym a czym innym sformalizowany ustawowy społeczny organ jakim jest Rada Rodziców. (to taka namiastka władzy i współdecydowania) która występuje wyłącznie w przedszkolu publicznym (organ prowadzący gmina)

Natomiast w przedszkolu niepublicznym rad rodziców co do zasady NIKT nie powołuje. Każde przedszkole zatem swoje funkcjonowanie opiera na różnorodnych ale „przyjaznych i życzliwych formach współpracy”.
Przedszkole jest dla dzieci a nie rodziców. Jeżeli zespół nauczycieli pracowników obsługi spełnia oczekiwania rodziców to jest to zasługa osoby kierującej taka placówką. A takie jest przedszkole w Chotomowie. Może tradycyjne ale dobre dla dzieci z wykwalifikowana kadrą pedagogiczną o wykształceniu kierunekowym wychowanie przedszkolne, wymagającym zaradnym operatywnym dyrektorem, uprzejmymi i ciepłymi pracownikami obsługi.

Atutem przedszkola jest jego lokalizacja, przepiękny ogród = wypielęgnowany rękoma pani dyrektor. Smaczną czystą i zdrowa kuchnię (dawna kadra wie jak trzeba żywić dzieci ). Wszystko dla dzieci, najmłodszych mieszkańców Chotomowa. Mając przedszkole na miejscu nie dojeżdżają do pracy z rodzicami.

Budynek, tu dla konkurencji kąsek na działalność wątpliwy. Budynek cherlawy nie doinwestowany przez „właściciela” czyli GMINĘ. Gmina ma ustawowy obowiązek przeprowadzania remontów a nie dyrektorka przedszkola. (której tyko nieodpłatnie użyczono budynek- to też reguluje prawo)
Budynek drogi w eksploatacji (ogrzewanie itp.” dach - hektary – koszmar administratora. (oczyszczanie ze śniegu horror….).

Co prawda wiedza kosztuje, ale za darmo jeszcze raz powtórzę, nic mi się w paragrafach nie „pokićkało” - pozdrawiam jedyny rozsądny internauta w tej przedszkolnej dyskusji- ale ustawa o zamówieniach publicznych miły panie obowiązuję każdego, kto jest dysponentem pieniędzy publicznych. (Gmina) Wydatkowanie środków przez gminy na remonty wszelkie wymaga zastosowania tejże ustawy. (chyba że każdy przetarg i tak stryjek wygra) Każdy właściciel dba o swoje mienie tym bardziej winien to czynić jeżeli jest to mienie przeznaczone na działalność oświatową. A w zasobach gminy Jabłonna jest tylko jeden co prawda dość stary ale typowy budynek przedszkolny. (tzw: typ ciechanowski- tekturowe ściany, sory no ten ma ściany cegły ale za to z najzimniejszej białej cegły – kepściuto dla malutkich dzieci )
I jeszcze jedno to nie dyr. Sawczuk zrobiła Gminę w „jajo” Tylko Gmina jakimś przedziwnym manewrem z przed 8 laty scedowała wykonywanie jej zadań własnych- czyli prowadzenia przedszkola na osobę fizyczną czyli Marię Sawczuk oddając jej budynek oraz wyposażenie przedszkola. Umowa użyczenia budynku pani dyrektor ma moc prawnie obowiązującą. Umowa obowiązuje jeszcze dwa lata i nic tego faktu nie zmieni. To sama Gmina zrobiła się w „jajo”.

Aby prowadzić przedszkole trzeba mieć lokal (wymogi dla publicznego to nie taka łatwizna -jak w niepublicznych -w często tragicznych warunkach poniżej standardów. Jedna lokalizacja przedszkola w Jabłonnie jest doprawdy bardzo oryginalna i pytam czy szczególnie bezpieczna dla dzieci ?

Co innego Przedszkole w Chotomowie, które ma idealne i bardzo dobre położenie, dużo zieleni, ciszę duży bezpieczny a jak wyposażony plac zabaw, przedszkolny nie ogólnodostępny to rzeczywiście był chory pomysł)
Rodzice macie skarb i go niszczycie. Dla dobra dzieci zakończcie ten temat. Trzeba rozmawiać, rozmawiać ale nie w Internecie. Pragniecie mieć wpływ na funkcjonowanie przedszkola, to idźcie pomalować płot zabawki, zaproponujcie umycie okien, dla dobra waszych dzieci i naprawdę do tego nie potrzeba rady rodziców tylko szczerą chęć do pracy.

Życzę wam wszystkim mimo wszystko normalnej współpracy właśnie dla dobra dzieci przedszkolnych.
Życzę też zakończenia międlenia tego tematu bo zrobiło się nudno - jadę na Teneryfę.

PS.
Prześledziłam wszystkie wypowiedzi na temat przedszkola i pani Sawczuk. To te same osoby, zapewnie młodziutkie mamy, które mogłaby być córkami pani Sawczuk. Wypowiedzi te (i o dziwo nikt ich nie straszy nikt im paluszkiem nie grozi ) wiszą na forum dwa lata. Są to obraźliwe dla pani dyrektor insynuacje o chorobie bardzo przykrej, dotykające sfery osobistej oraz jej rodziny. Normalnie znęcacie się w tym Internecie nad Panią Sawczuk . Brzydko Miłe Panie nie wiecie, co los wam zgotuje w starszym wieku, i co panie czeka w przyszłości. Dobro zawsze wraca do człowieka ale i zło uczynione tej kobiecie wrócić może również. Jak się nie ma argumentów to się człowieka obraża. Bardzo to niskie prymitywne i świadczy źle ale autorach.
„Malutka grupko wzajemnej adoracji” zapewniam nie pozostawimy Pani Dyrektor Marii Sawczuk bez stosownej pomocy. Boli nas jej krzywda a na krzywdę bliźniego jako istoty ludzkie jesteśmy bardzo wrażliwi. Pani Mario głowa do góry jest pani wspaniałym wrażliwym na potrzeby dzieci nauczycielem, skarbem pedagogicznym jakich już mało. Nie wszyscy muszą panią kochać ale wszyscy panią szanują ta „malutka ale dokuczliwa grupka wzajemnej adoracji to margines walczący o ten intratny interes. Bo w tych postach to tylko kasa kasa kasa. Dzieci na razie nikt o nich w postach nie mówi. Dyskusja jest wyłącznie ekonomiczna a nie merytoryczna. No ale chyba za dużo wymagam.

Pani Marysiu dużo zdrowia, sił i wytrwałości jeszcze są wakacje, proszę nabrać sił do pracy w nowym roku szkolnym- przedszkolaki czekają.

.
kondor

Postprzez szumski » 18 lip 2008, o 21:44

Miałem sprawy osobiste zostawić sobie ale gul mnie chyba zadusi. A to wyżej wszystko gówno prawda. Moja córka 3/4 wieku przedszkolnego przesiedziała w domu. Sprawdź se w księgach jak w ogóle wiecie co to znaczy, Ty i Twoja Sawczukowa. Ja stary dziad rozpłakałem się jak bóbr, jak dziecko po pierwszym dniu w zerówce u Saksowej, rzuciło mi się na szyję ze słowami: "tatusiu wyobraź sobie, że tam wcale nie krzyczą na dzieci" To co żeśta z tymi dzieciakami wyprawiali w tym zasranym przedszkolu, figlie di mengele? Dzięki Saksowej jakoś po trzech latach dziecko doszło do siebie.

Gówno wiesz o prawie jakimkolwiek. poznacie we wrześniu co to książka obiektu, przegląd, kto za to płaci, odpowiada i ponosi konsekwencje. Bez pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szer-szeń » 18 lip 2008, o 22:04

Miły kondorze,
tak z grubsza przeczytawszy (między innymi) twoje posty w tym temacie ,dochodzę do wniosku,że czerpiesz korzyści jakoweś z tego co tu wypisujesz .Odnoszę wrażenie graniczące z pewnością ,że ktoś Ci za to płaci.Interesujące,kto to może być?
Trąci tu też, tak jak by radiem maryja (pisownia celowa)-podobne ody pochwalne .
Czy ktoś jeszcze da się na to nabrać ?
szer-szeń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Przedszkole