nowe zasady naliczania opłat

nowe zasady naliczania opłat

Postprzez Piotralu » 11 maja 2011, o 11:18

Drodzy Rodzice
Od 1.01.2011 r. zmieniają się zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu. W chwili obecnej płacimy opłatę stałą w wysokości 138,60 zł. Zgodnie z Uchwałą nr VII/60/2011 Rady Gminy Jabłonna z dnia 20.04.2011 r. nie będzie naliczana opłata stała lecz opłata za świadczone usługi. Od godziny 8 do 13 zajęcia będą realizowane bezpłatnie. Natomiast odpłatność za każdą zadeklarowaną godzinę oraz za każdą rozpoczętą godzinę przekraczającą deklarowany czas pobytu dziecka w przedszkolu odpłatność będzie wynosiła 0,22 % minimalnego wynagrodzenia, które w 2011 r. wynosi 1386 zł. Czyli wychodzi ok. 3 zł. Dla przykładu przy 20 dniowym miesiącu 8 godzin bytności dziecka dziennie – 180 zł, przy 20 dniowym miesiącu 10 godzin bytności dziecka – to już 300 zł, natomiast przy 22 dniowym m-cu 8 godzin – 198 zł a 10 godzin – 330 zł. Do tej opłaty należy doliczyć koszty wyżywienia i opłaty, jeśli ktoś posyła dziecko na zajęcia dodatkowe a także za radę rodziców i rytmikę.
Jestem mamą dwóch przedszkolaków i w tej chwili koszty pobytu dwójki dzieci kształtują się w wysokości ok. 600 zł – 650 zł. Oboje z mężem pracujemy w Warszawie więc nasze dzieci (niestety) przebywają ok. 10 godzin w przedszkolu. Dla porównania podam, że w Niepublicznym Przedszkolu Bajkowy Dom czesne z opłatą za wyżywienie a także za zajęcia wynosi obecnie 650 zł za 1 dziecko (niezależnie od ilości godzin, przedszkole czynne od 6.30 do 18). U nas od września koszt pobytu będzie wynosił za 1 dziecko tak jak w moim przypadku – ok. 550 zł (w tym są dwa zajęcia dodatkowe).
Rozumiem, że mogą zmienić się zasady naliczania opłat, z uwagi na jej kwestionowanie w licznych wyrokach sądów administracyjnych. Jednakże, jak to jest możliwe, żeby Rada Gminy podnosiła opłaty bez ich uzasadnienia. W uzasadnieniu do ww. uchwały nie wyczytałam bowiem powodu dla którego stawka ma wynosić aż 3 zł za godzinę. Chciałabym poznać uzasadnienie? Czyżby łatanie dziury w budżecie gminnym kosztem dzieci i rodziców? A może by tak zacząć od siebie a nie uchwalać sobie podwyżki diet i wynagrodzeń?
Drodzy Rodzice art. 101 ustawy o samorządzie gminnym daje nam prawo do zaskarżenia uchwały rady gminy, może z tego prawa moglibyśmy skorzystać? Co Wy na to? Czy jakiś prawnik mógłby się w tym temacie wypowiedzieć?
Zdesperowana i wściekła mama

Postprzez Cielak » 11 maja 2011, o 18:27

Przepraszam bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czy jak mój synek będzie odbierany przed 13 to nie będzie płacił nic???

Co do zmiany opłat, to trza by się temu bliżej przyjrzeć.
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez Piotralu » 11 maja 2011, o 21:28

Będzie opłata za wyżywienie czyli od 8 do 13 to dwa posiłki: śniadanie, obiad i za zajęcia dodatkowe, jeśli w tym czasie się one odbywają oraz rada rodziców. Chyba, że ktoś z tego zrezygnuje. Tak myślę. Dla mnie istotne jest to, że jest to przedszkole publiczne a nie świetlica prywatna, gdzie dzieci "pozostawiane są" na godziny. Osobiście będę musiała zapłacić prawie 230 zł więcej niż obecnie, więc mam "nerwa", chociaż rozumiem, że są osoby które będą zadowolone z tego sposobu naliczania opłat. Warunek - dzieci przebywają do 5 godzin dziennie. Bo jeśli 8 to już będzie drożej niż obecnie.

Postprzez MD88 » 26 paź 2011, o 10:08

W Legionowie będą niższe opłaty za przedszkola państwowe:

http://www.legionowo.pl/pl/strefa-miesz ... ie;id-3180
MD88

Postprzez Cielak » 26 paź 2011, o 20:46

ciekawe jak będzie u nas...
Cielak

Postprzez maniek111 » 9 lis 2011, o 09:26

Nie zmieniło się zbyt wiele :)
Polecam gorąco ! namioty wynajem
maniek111

Postprzez Cielak » 9 lis 2011, o 20:57

spokojnie, przed wyborami na pewno się zmieni
Cielak

Powrót do Przedszkole