Ustawa śmieciowa lipiec 2013

Ustawa śmieciowa lipiec 2013

Postprzez kkriss » 19 wrz 2012, o 06:03

Witam
W sumie jeszcze sporo czasu, ale coraz bliżej, jak gmina przygotowuje się do roli odbiorcy śmieci?
Kiedy może być przetarg, kiedy będą jakieś konkretne informacje w spawie odbioru śmieci przez naszą gminę? W końcu trzeba porozwiązywać umowy z dotychczasowymi odbiorcami.
Jakie pojemniki na śmieci kupować?

Jak ktoś coś wie na ten temat proszę o informację.
Pozdrawiam
kkriss

Postprzez szumski » 19 wrz 2012, o 06:25

Pisałem gdzieś tam, że przygotowuje.

Jest jeden problem bo śmieci będzie o wiele więcej niż zameldowanych a naliczać "śmieciowe" można tylko dla zameldowanych.
Jeżeli gmina policzy opłaty na poziomie np. pobliskiego Legionowa to będzie musiała dołożyć sporo ze "wspólnej kupki". Jeżeli naliczy więcej to będzie wrzask.
W Legionowie łatwiej zdyscyplinować poziom opłat, bo są bloki - wspólnoty i spółdzielnie.
U nas (poza kilkoma wspólnotami w Jabłonnie) tylko budownictwo jednorodzinne. Budowy muszą (powinny) mieć kontenery, mieszkający w trakcie budowy i inni niezameldowani są poza wszelkimi ewidencjami i nie ma podstaw do naliczania a zabrać trzeba wszystko.

Pewnie w pierwszym roku będzie wrzask i narzekanie. Nie widzę sposobu przymuszenia kogokolwiek żeby zabierał ze sobą śmieci do miejsca zameldowania.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez kkriss » 19 wrz 2012, o 06:41

a to niby dlaczego?
Wcześniej mieszkałem w warszawie w mieszkaniu i tam wspólnota chodziła i pytała się ile osób mieszka - nie ile jest zameldowanych i od tych deklaracji naliczała, oczywiście ludzie mogą kłamać, ale myślę, że sporo powie prawdę.

Myślę, że gmina powinna puścić ludzi w "miasto" i dopytać się co i jak. Zresztą, niektóre gminy podobne do naszej już tak robią.

Tak się zastanawiam czy nasza gmina znów nie obudzi się z ręką w nocniku :-)
kkriss

Postprzez Jendrula » 19 wrz 2012, o 12:34

ależ Panowie!
Cała ta ustawa jest warta wyrzucenia na śmietnik. Zamiast konkurencji będzie monopol i to DROGI monopol, problemy z wywózką i tyle. Wraca Komuna, jeden zakład śmieciowy nacałą gminę-miasto i ZERO wyboru, jeszcze śmieciarzom z tej firmy łaskawie będziemy się w pas kłaniać żeby kontenery nam zabrali. A procedura zmiany nierzetelnej firmy przez gminę wielomiesięczna- przetargi specyfikacje do przetargu odwołania itp a teraz jak mi moi śmieciarze nawalą to z 1 miesięcznym wypowiedzeniem wywalam ich i mam od razu nowych chętnych.
Posłom którzy za tą ustawą głosowali trzeba by wyrzucić trochę śmiecia przed drzwi do mieszkania(domku).
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez szumski » 19 wrz 2012, o 13:43

Tak się zastanawiam czy nasza gmina znów nie obudzi się z ręką w nocniku :-)

Raczej nie. Pani z referatu ochrony środowiska już mnie zrugała ;) bo powiedziała, że nie ważny meldunek! znajdzie i dobierze się do krtani meldowanym i niemeldowanym!!! ;)
Tak że bądźmy dobrej myśli.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 19 wrz 2012, o 14:23

Pani z referatu będzie więc wykonywać poronioną pracę i ustalać kto jest a kto nie jest producentem odpadów. Oczywiście za nasze pieniądze... Dziękujemy Paniom Posełkom i Panom Posłom! ( i prosimy o więcej takich "potrzebnych"ustaw, by wszystkim "Żyło się lepiej" :razz:
Jendrula

Postprzez F.K.Niepłacz » 19 wrz 2012, o 15:18

szumski napisał(a):Jest jeden problem bo śmieci będzie o wiele więcej niż zameldowanych a naliczać "śmieciowe" można tylko dla zameldowanych.

Warto może wspomnieć, że ustawodawca przewidział kilka możliwych metod naliczania opłat, niekoniecznie od liczby mieszkańców pod danym adresem. Można np. naliczać wg stałej stawki od gospodarstwa domowego - wtedy nie trzeba liczyć dusz. To gmina decyduje, jaką metodę chce stosować.
F.K.Niepłacz

Postprzez MagdaM » 19 wrz 2012, o 15:47

Według mnie Ustawa ta moze rozwiązac wreszcie problem śmieci w naszych lasach i to jest dla mnie najważniejsze nawet jakbym miała płacić za wywóz więcj niż teraz...mam nadzieję, że z tą firmą wybraną przez Gminę w przyszłosci nie będzie tak źle jak przewiduje Jędrula i będzi ona rzetelnie odbierać wszystkie śmieci.
Więcej optymizmu Kochani, pomimo, że pogoda optymistycznie nie nastraja. :)
MagdaM

Postprzez Jendrula » 19 wrz 2012, o 16:23

Magda!
Optymizmu nie brakuje ale monopol nigdy i nigdzie na świecie nie działa prawidłowo. Jak gmina rokrocznie wydaje na wywóz smieci z lasu X zł to nadal będzie wydawać bo te syfy w lesie to robota "przyjezdnych" ekip budowlanych i przybyszów z innych stron a z naszych to mogą być ci co zawsze chodzili robić kupę za stodołą a syf wrzucali za płot.
W grę wchodzi istnienie wielu firm śmieciowych, a dla przetrwania zrobią wszystko, włącznie z sowitymi łapówami. Potem łatwiej bedzie w referendum odwołać Wójta lub Burmistrza niż zmienić w swojej gminie "smieciarzy"
Skąd w Polsce wysyp takiej ilości firm śmieciowych po 1990r? otóż jeszcze wtedy Państwowe(Komunalne?) przedsiębiorstwo w Wawie zażądało podwyżek opłat bo pracownicy żadali dużych podwyżek płac, by strajk tygodniowy a Warszawa przypominała tonącą w syfie Kalkutę lub Neapol . Podwyżki były, ale powstały w całym kraju setki firm i wygryzły przez 20 lat te państwowe lub komunalne. Ale niestety władza lubi śmieci- we Włoszech mafia rządzi wywozem śmieci i zdobywa kontrakty gmin i prefektur (powiatów). Tak też to u nas się skończy ;(
Jendrula

Postprzez Chotomowianin » 19 wrz 2012, o 19:01

witam.

Co do gminnego zbierania śmeci zalezy tylko od pomysłowosci, gminy jak sobie poradzi z tematem .Od trzech lat obserwuje jak to działa w gminie turystycznej gdzie obawy były duże co do kosztów za śmieci nie swoje.Po trzech latach mieszkańcy są zadowoleni i smieci tych niczyich tez ubyło.a dzikie wysypiska oczyszczone w akcjach nie odradzają się Znacznie koszt obniża segregacja przez samych mieszkańców.

Pozadrawiam

Jedrula nie strasz ludzi Twoje posty przekerowuje na kancelarie sejmu a co niech znaja opinie ,moze cos zmnienią, ;) tu na dole nie damy rady
;( ;( ;(
Chotomowianin

Następna strona

Powrót do Aktualności