Nowa szkoła w konkursie

Re: Nowa szkoła w konkursie

Postprzez szumski » 23 lip 2014, o 19:12

Było: 463 kWh/m2 x 5000m2 x 0,6 zł/kWh = 1 389 000,00 PLN roczny koszt utrzymania szkoły WSZYSTKIE RACHUNKI
Jest: 60 kWh/m2 x 5000m2 x 0,6 zł/kWh = 180 000,00 PLN roczny koszt utrzymania szkoły WSZYSTKIE RACHUNKI w tym klimatyzacja i dostarczenie 20m3 świeżego powietrza na godzinę KAŻDEMU UCZNIOWI (nauczycielom też :) )

Jasno widać że zamortyzuje się po 120 latach ;)
To jest CAŁY SYSTEM. Zamontowanie samych pomp bez pojęcia o konsekwencjach przypomina picie samogonu przez kozaków z pańskich "pucharów" w Ogniem i Mieczem

Dla porównania Dom Ogrodnika: 360 000,00 PLN roczne rachunki za energię.

Jendrula, kiedy zaciągniesz mnie do tego więźnia???

Wracając do trackera, nawet taki o którym wspomniałem, zapewniłby darmowe oświetlenie zewnętrzne w tym boiska.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szmergiel » 24 lip 2014, o 07:49

Czy możesz wreszcie napisać ile kosztowałoby ten sam system gdyby była elektrownia na gaz, lub wyszczególni ile kosztuje samo ogrzewanie pompą? Bo wkoło się zasłaniasz ogólnikami i jak tylko się da uciekasz od odpowiedzi. Ten cały audyt i te 60 Kw/h to jest teoria, a praktyka pokaże już w ta zimę jak buda będzie funkcjonować i będzie ogrzewana bo nie przypominam sobie aby w ostatnia zimę już szkoła stała w pełni ocieplona, skończona a kaloryfery grzały. I te 60 Kw/h to musiało wyjść bo inaczej by odbioru nie było - zapewne takie założenie było aby uzasadnić wpakowanie tych wszystkich cudeniek. Takie teraz są normy. Dopiero przy pierwszej zimie wyjdzie jakość wykonania i poprawność projektu i to rachunki pokażą ile KW/h jest realnie na metr.

Odnośnie tracera i oświetlania boiska. Jak pewnie zauważyłeś oświetlenie boiska potrzebne jest wtedy kiedy słonce "nie działa" czyli panele PV nie produkują. A wiec potrzebny jest jeszcze bank energii - droga i szybko zużywającą się sprawa. Lepiej chyba iść w instalacje ONGRID, taka mizerna moc szybko się rozmasuje po budynku a instalacji o połowę tańsza będzie i też będzie sterczeć KU CHWALE WIZYTUJĄCYM GOŚCIOM.

jakby nie patrzeć, pompa się nie opłaca i kit jak sobie prywatny inwestor taka fanaberię wymyśli, gorzej jak gmina za NSZĄ kasę. A te wszystkie dofinansowania - jak nazwa wskazuje, dofinansowują wydatki inwestora, czyli kasę trzeba jednak wyłożyć. Nikt nic darmo nie daje.
szmergiel

Postprzez Jendrula » 24 lip 2014, o 09:57

Kazek!
Uciekasz od podwowiedzi, napisz zbriorczy koszt zakupu cudeniek i ich eksploatacji przez 10 tal i takie same koszty gazu i zakupu klasycznej instalacji w ujęciu 10 letnim a nie porównujesz same rachunki za prąd, też se mogę hybrydę kupić za 300tysi by chwalić się że pali 3,5 l benzyny zamiast 14-15 l jak klasyczny model (LEXUS RX), tyle że zamiast 180tys kosztuje 330tys i wydatek ten zwróci się po MILIONIE kilometrów(a tego już żaden samochód nie przejedzie) więc proszę o konkrety jak wyżej.
Z sadzaniem do więzienia to było celowe byś się oburzył i przedstwił dowody że Jendrula bredzi. Czekamy :papa:
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez szumski » 24 lip 2014, o 19:30

@Smergiel, audyt robiła NAPE - Narodowa Agencja Poszanowania Energii, obecnie jest złożony w NFOŚiGW do dotacji LEMUR. Umiesz zrobić lepiej - zrób.
Pisałem wyżej: każdy rodzaj energii, łącznie z przepływami chłodu jest olicznikowany i będzie rejestrowany przez 3 lata w postępie GODZINOWYM. Takie są wymogi programu.
Tracker oczywiście z inwerterem i włączony do sieci PGE. Bilans mocy na oświetleniu zewnętrznym jest 3,5 kW dlatego napisałem jako przykład, że wyszłoby za darmo.
Ja już postawiłem dwa trackery i przeważnie piszę o czymś o czym wiem.

Jendrula, jak można się oburzać na wiecznego chłopczyka, któremu zawsze i wszystko się nie podoba, wiecznie i w każdym ustroju jest źle a nie potrafi nic zmienić tkwiąc w drobnych pośredniczych geszefcikach?

Wyliczam z pamięci, (nie zabieram dokumentów finansowych ze sobą) ceny z wygranej oferty POLBUD, ale i tak nie zatrybisz:
były: 2 kotły 370 kW po 80 000
2 systemy kominowe po 17 000
stacja redukcyjna gazu 60 000
nie pamiętam cen kosztownych systemów bezpieczeństwa odcinania gazu na stacji itp.
wymiennik 1500 l.
zabezpieczenia pożarowe bo kotłownia zaprojektowana pod pokojem nauczycielskim
Do wszystkiego dolicz VAT i wyobraź sobie jaki Kuwejt trzeba mieć na 2 kotły po 370 kW, w domecku masz ok. 16. Tak było w poprzednim systemie

Teraz jest malutka stacja pomiarowa gazu bodajże 16 000
Umowa z gazownią zredukowana na 1/4 tylko na potrzeby przyszłej stołówki.
Reszta kotłowni: pompy, wymienniki, bufor, automatyka jest w cenie montażu pomp ciepła (razem z odwiertami) a więc w tych 900 000.

Wyliczanki typu kiedy się zwróci, to beletrystyka dla małych domków i małych dzieci. Tu się zmienił cały system i już się zwróciło.
Przy okazji pomp ciepła zastosowano funkcję "darmowego chłodu" do klimatyzacji, krótko: zawory czterodrogowe przestawiają się i czynnik oddaje w lecie ciepło do ziemi, przy okazji chłodząc budynek, żadnych freonów, sronów i kosmicznie drogich agregatów. Gminy NIGDY nie stać by było na tradycyjną klimatyzację tego budynku a klimatyzowane jest KAŻDE POMIESZCZENIE.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 25 lip 2014, o 08:33

Kazek prosiłem bardziej konkretnie : klasyczny gazowy system+koszty gazu wraz z opłatami przesyłowymi przez np 10-15 lat (wg Twojej oceny) i koszt zakupu cudeniek wrazz kosztami ekspoatacji. Jakoś nie mogę się doczekać, rzucasz jakieś dane fragmentaryczne, piszesz hermetycznym zawodowym slangiem a nie chcesz dać informacji "prostej jak budowa cepa" ile to a ile tamto kosztuje. Jak twierdzisz że lepiej z cudeńkami to udowodnij. Proszę też nie oceniaj moich "geszefcików" to to mają prawo oceniać TYLKO moi klienci aa ja nie oceniam twoich biznesów tylko sposób wydawania(marnotrawienia) NASZYCH pieniędzy i nie odczepię się dopóki nie pokażesz na zestawieniu że skorzystaliśmy na cudeńkach. Jeśli byłbym nowow wybraną władza gminną w nowych wyborach jak nic zacząłbym od audytu inwestycji (nowa szkoła ). Znając takie inwestycje w skali mikro domniemam iz w skali makro jest podobnie źle, udowodnij że się mylę i bzdury piszę.
I nie oburzaj się wiecznie tylko jest pytanie to łaskawie odpowiedz, przecież nie masz nic do ukrycia
Jendrula

Postprzez szumski » 25 lip 2014, o 15:58

Jendrusiu przemiły.
Masz napisane że zmniejszono zużycie energii z 463kWh/m2/rok do 60kWh/m2/rok, szkoła ma 5000m2 czyli zmniejszono o 2mln kWh rocznie (7,7 krotnie).
Ja nie podejmę się szczegółowej analizy ile będą kosztowały nośniki energii za 10 lat. Pokazałem, że jakie by nie były te nośniki to gmina zapłaci wartość 2 mln kWh rocznie mniej i za rok i za 10 lat.
Czy tańszy będzie gaz łupkowy, czy może zaczną łapać pioruny? nie wiem.
Czy jesteś w stanie zrobić symulacje cen nieruchomości na 10 lat do przodu? z podziałem na kat. gruntów i rodzaj zabudowy oraz położenie w Polsce?

Zamknij mnie do więźnia, zrób audyt ale wreszcie coś zrób!!! bo odnoszę wrażenie, że oprócz siusiu niewiele więcej zrobić potrafisz ;)
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 27 lip 2014, o 08:05

Kazek!
Wijesz się jak piskorz. Nie prosiłem o analizę cen za 10 lat tylko o zestawienie kosztów OBECNYCH, więc jeszce raz:
1.Koszt zakupu instalacji gazowej+ średnie zużycie energii wg norm przez 10 lat
2.koszt zakupu cudeniek i żużycie prądu przez 10 lat
Przecież jesteś w stanie z pamięci podać takie dane, tylko z niezrozumiałych powodów bronisz się przed tym, bo doskonale wiesz że zapłaciliśmy miliony za pozorne oszczędności daliśmy sobie wcisnąć gadżety, których nie potrzebujemy, więc proszę o konkrety bo i tak będzie profesjonalny audyt całej inwestycji i zrobi to każda władza bo w budżecie 2015 ZABRAKNIE KASY i będzie poszukiwanie groszy oraz klasycznie :"kto jest winny".
Analizowałem problem w skali domu i wg PRAW FIZYKI nie wychodziło to przy obecnych cenach na korzyść "cudeniek", udowodnij że w skali makro jest inaczej, a skoro jest lepiej to czemu jakieś państwowe fundusze muszą sie dokładać do tego skoro to tak "korzystne"
Więc proszę o konkrety, bo może Jendrula głupi i na budowlance się nie zna za to Jendrula potrafi liczyć bez emocji słupki cyferek i na gadżety się nie nabiera, Jendrula też choćby pijany i naćpany nie zdecydowałby też kupić krowy by codzienie pić szklankę mleka i paplać że ma "mleko za darmo".
Czekamy na jedno małe proste zestawienie kosztów a nie na wyrywkowe dane.
Dziękuję z góry!
Jendrula

Postprzez szumski » 27 lip 2014, o 11:22

Wszystko masz w postach wyżej.
Jeszcze z innej mańki
Za audytem, za budynek referencyjny przyjęto po prostu szkołę przed zmianami:
Zapotrzebowanie na energię końcową na potrzeby ogrzewania i wentylacji:
Budynek oceniany (z cudeńkami): 44 247 kWh Energii dostarczonej w postaci energii elektrycznej
Budynek referencyjny (bez cudeniek): 166 186 kWh Energii dostarczonej w postaci gazu i energii elektrycznej
Ciepła woda użytkowa:
Budynek oceniany (z cudeńkami): 29 615 kWh Energii dostarczonej w postaci energii elektrycznej
Budynek referencyjny (bez cudeniek): 118 461kWh Energii dostarczonej w postaci gazu

Chłodu i oświetlenia już nie wklejam, bo Cię interesuje tylko gaz.
I nie strasz tylko w końcu coś zrób!!!
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 27 lip 2014, o 12:20

Kazek! Ale ja nie muszę nic robić tylko oceniam bo kasy za to nie biorę a sprawa dotyczy naszej gminy więc mogę chłostać Ciebie ogniem krytyki ile wlezie i tyle.
Nadal piszesz o jakiś wskaźnikach a nie chcesz przedstawic zestawienia "koszt zakupu i eksploatacji przez 10 lat" porównując klaszuczny gaz, prad i z "cudeńkami" no czego Q..wa boisz się skoro jak twiedzisz to takie oczywiste.
Na razie z mojej strony wygląda to tak:
mogłem kupić prądowy samocód TESLA co to jeździ na prąd za 500z ROCZNIE i nie zużywa benzyny ale wybrałem benzyniaka za 60.000zł i rocznie za paliwo zapłacę 12.000zł (po 1tysiaku miesięcznie) co mie kosztuje 60tysi +120tysi na paliwo=180tysi przez 10 lat a TY wybrałeś cudeńko co rocznie nie kosztuje NIC (pomińmy te 500zł za dóładowania prądu) ale kosztuje np 800.000 zł i chwalisz się że "tankowanie za darmo! A gdzie PÓŁ BAŃKI które przepłaciłeś? Rozmawiasz poważnie czy próbujesz wodę z mózgu nam robić, obudź się Chłopie! To nie zebranie partyjne oficerów Politycznych w armii czerwonej żeby sypać cukierki z sufitu i przekonywać pionerów że to "Stalin dał z nieba", albo rozmawiamy o konkretach i wreszcie zdradzisz ile NAPRAWDĘ kosztowały te cudeńka albo bez sensu tak dyskusja i porozmawiasz z "smętnymi urzędasimi" z audytu za rok albo półtorej.
Jak chesz autoryzować obecne rozwiązania to napisz dlaczego zamiast się wymądrzać językiem technicznym że Jendrula głąb i się nie zna.
Konkrety KazeKA tsk na marginesie... co się stało z tym skrupulatnym niezależnym i docielkiwym Kazkiem Szumskim, ostrym ale merytoryczym krytykiem poronionych decyzji? Podmienili GO na tym forum jacyś terroryści z Al- kaidy?
Dawny KAZEK WRACAJ! TEN NOWY BEŁKOCZE jak przewodniczący kołchozu im. Czapajewa
Jendrula

Postprzez szumski » 27 lip 2014, o 13:03

Rozmawiasz poważnie czy próbujesz wodę z mózgu nam robić, obudź się Chłopie!

No właśnie! jak można porównywać samochód do budynku użyteczności publicznej?
Jak mogłeś zrobić symulację dla domku jednorodzinnego jak nie umiesz czytać zużycia energii wyżej, twierdząc że to jakieś wskaźniki?
Symulację cen nośników energii na 10 lat może zrobić tylko szaleniec. Podałem ilości energii potrzebne w obu wariantach, podaj ceny prądu i gazu na 10 lat do przodu to przemnożę, ba, zrobi to nawet dziecko z zerówki.
Jak chesz autoryzować obecne rozwiązania to napisz dlaczego zamiast się wymądrzać językiem technicznym że Jendrula głąb i się nie zna.

Litości. Co to za język techniczny? Co miesiąc lub dwa dostajesz rachunki za prąd i gaz i nie wiesz za co płacisz??? Przecież prąd na rachunku masz w kWh. Rachunki za prąd umieli już czytać chłopy pańszczyźniane.
Wujek ś.p. mawiał, że komunista to taki co komu niszczy i sam g..no ma. Tu jest przypadek ostrzejszy. Jak sam nie ma to nie tylko nie może przeżyć, że gdzieś jest, choćby to była szkoła, ale jeszcze chce zamykać!!!
więc mogę chłostać Ciebie ogniem krytyki ile wlezie i tyle.

A chłostaj do woli. W 1966 jak do mojej babki przyszły na wsi kumoszki i zobaczyły łazienkę to też "chłostały", że "krawcowa w chacie sra" ;)
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności