Nowa szkoła w konkursie

Re: Nowa szkoła w konkursie

Postprzez szmergiel » 28 lip 2014, o 07:18

Cały czas przedstawiane argumenty omijają odpowiedź. My się pytamy dlaczego wybrano taki a nie inny sposób dostarczania energii cieplnej a Ty nam piszesz jak mało tej energii potrzeba. "Panie Szumski, czemu kupujesz benzynę po 10 zł na litr, przecie wszędzie jest taniej? - A bo mi auto mało pali...."

Jeżeli budynek potrzebuje X W na metr na ogrzanie czy chłodzenie to jest to zasługa ocieplenia, okien, odzysku ciepła a sprawa jak się dostarczy te X Watów jest drugorzędna i tutaj zaczyna się nasze pytanie. Można spalając węgiel, gaz, pompą ciepła,zwykłym prądem czy panelami PV dla hobbystów, i tutaj pojawia się rozróżnienie na cenę zakupu, cenę eksplantacji i ewentualny zwrot inwestycji w droższy system, bo te same X Watów w zależności od systemów daje inne koszty. I o to pytamy.

A Ty ciągle jak mantra powtarzasz ze dzięki "systemowi" zjechaliście z zapotrzebowaniem na metr. No jeżeli razem z pompą w gratisie dostaliście dodatkowe 20 CM styropiany na ściany to ma to sens.

Postaw obok identyczna szkolę, z takimi samymi przegrodami i oknami i wentylacją i odzyskiem ciepła - będzie miała tyle samo zapotrzebowania na metr. Wstaw zamiast pompy kotłownie na gaz i normalną klimę i powiedz jak wyjdą koszty. Bo normalnie pompa się słabo kalkuluje zarówno jako grzanie jak i chłodzenie i kit jak sobie prywatnie ktoś to stawia, gorzej jak za kasę ludu.

Bo niestety po lekturze Twoich argumentów nasuwa mi się poniższy obraz ilustrujący jak ktoś w gminie podjął decyzję o spacerku w kierunku nowinek technicznych...

https://www.youtube.com/watch?v=uPZj1p_smCA
szmergiel

Postprzez Jendrula » 28 lip 2014, o 08:05

Kazek!
Co było w twojej chacie to mnie mało obchodzi a tu idzie o NASZĄ GMINNĄ KASĘ, niestety logicznie wychodzi że jak unikasz konkretnej odpowiedzi to jest coś nie tak, tylko pytanie o to coś:
1-sam nie wiesz ile kosztuje zakup cudeniek i ich eksploatacja w ujęciu 10 letnim
2- wiem ale nie powiem (jak Prezes pewnej dużej partii)
3-wyszło jak na obiadkach "u SOWY" czyli Ch..., D..a i kamieni kupa
4- niestety wyszło DUUUUUUŻO drożej i trzeba to jakoś zamieść pod dywan
5- "co ja będę kmiotkom typu Jendrula , Szmergiel itp odpowiadał, g..o się znają i mają czelność się pytać zamiast wierzyć w prawdę objawioną"
Odpowiedzi - nie mam żadnej nadziei od Ciebie uzyskać, co się z Tobą stało, miało być tak pięknie ;(
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez szumski » 2 sie 2014, o 17:06

W środę wjeżdża tracker 6 kW za ZERO ZŁOTYCH.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 4 sie 2014, o 08:56

Taki duży chłopiec a wierzy w "bezpłatne obiadki", bezpłatnych obiadków to nawet u Teściowej nie ma bo liczy że na starość się nią zięciu zaopiekuje, dlatego teraz zięclula karmi a i setkę d obiadku postawi, a Kazek jeszcze mentalnie tkwi w komunie, wierząc iż coś jest ZA DARMO.
Może dlatego z nie może zrozumieć o co temu natrętnemu Jendruli chodzi ;( a chodzi o NASZA KASE
Jendrula

Postprzez robertr » 8 sie 2014, o 07:40

Mam pytanie odnośnie nawierzchni boiska budowanego przy szkole - czemu wybrano nawierzchnię naturalną ?
Rozumiem, że głównym kryterium była cena ?
Nie twierdzę, że boiska naturalne są gorsze - sztuczne mają zdecydowane zalety w tego typu obiektach:
- mogą być użytkowane zdecydowanie dłużej - pewnie o 50 - 100 dni w roku (praktycznie gdy nie ma śniegu)
- wymagają mniejszej ilości zabiegów konserwacyjnych - strzyżenie, równanie, dosiewanie nawożenie, nawadnianie, usuwanie kretów - koszty
-mogą być użytkowane intensywniej - wytrzymają większą liczbę depczących w jednostce czasu - ponieważ brak boisk w Chotomowie to jest to bardzo ważny czynnik
- brak okresów wyłączenia np związanego z czekaniem aż dosiana trawa wyrośnie, czy drenaż usunie nadmiar wilgoci, czy ziemia rozmarznie na wiosnę
Zupełnie poważnie chciałbym poznać czemu wybrano taki typ rozwiązania - obserwuję budowane obecnie boiska wokół szkół czy też Orliki - wszędzie sztuczne nawierzchnie, nie jestem specjalistą ale skoro wszyscy tak wybierają to jakiś powód musi być.
robertr

Postprzez szumski » 8 sie 2014, o 15:13

Dla zatwierdzonego projektu zagospodarowania całego CEKS (całej działki) jest w WZ określona powierzchnia biologicznie czynna. Gdybyśmy teraz zrobili sztuczne boisko musielibyśmy w przyszłości zrezygnować z któregoś budynku żeby posiać trawę . Boisko trawiaste "robi" za powierzchnię biologicznie czynną. W projekcie jest wszystko na styk.

Paradoks polskiego prawa polega na tym, że boisko nie wymaga pozwolenia na budowę tylko zgłoszenia, przy istniejących obiektach po prostu robi się zgłoszenie, nie ma procedury wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę i nikogo już nie obchodzi powierzchnia biologicznie czynna - jak z parkingami przy wielu biedronkach, robi się miejsca parkingowe z plastikowej kraty z trawą w środku a po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie zgłasza się "utwardzenie" placu i kostka po całości.

Gdyby boisko było wykonywane w ostatniej kolejności, zakończyłoby się po prostu wszystkie pozwolenia i na zgłoszenie można by było zrobić sztuczne. Ponieważ pojawiło się dofinansowanie (jak zwykle z warunkami przeprowadzenia wszystkich procedur w ciągu miesiąca) Gmina zgłosiła boisko i otrzymała dofinansowanie, ale nie może blokować sobie dalszych etapów budowy więc niejako wymuszona jest "nawierzchnia" biologicznie czynna.

W zamówieniu i umowie są dobre parametry podłoży i nawadniania a trawa jest z rolki, jednak "dobrodzieje" od przyznawania funduszy wymagają aby inspektor nadzoru był z konkursu albo dofinansowania nie dają. Jak najtańszego wykonawcę ma pilnować najtańszy ekonom? nie wiem. Nadzieja w tym że ten tysiąc nie starczy mu na dojazdy i się nie będzie wtrącał, albo będzie chryja, wypieprzenie obydwóch i pożywka dla Życia frustrata ;)
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szmergiel » 11 sie 2014, o 07:53

Ja mam inny temat około szkolny dotyczący ronda. Mianowicie średnica ronda i pasów jest minimalna i już po nastu dniach funkcjonowania na mijance docelowej nitki widać ze duże auta nie wyrabiają się i walą w krawężniki. I ok - trudno, krawężniki są typu ciężkiego, granitowe- dużo zniosą. Ale ich osadzenie jest takie że już teraz co drugi po strzele kołem został przestawiony. Jak ktoś to czyta i ma przełożenie na wykonawce czy inwestora - niech dopilnuje aby krawężniki poprawiono i osadzono fest bo za rok rozjadą rondo jak żabę. Szkoda tego materiału.
szmergiel

Postprzez Jendrula » 14 sie 2014, o 15:56

Ależ Szmergiel! Teraz jest po prostu MODa NA RONDA i czy trzeba czy nie to sie robi RONDA, a stado baranów ma beczeć radośnie aj jak się taka czarna owca jak Jendrula odezwie to Kazek Szumski zaraz przywali wskaźnikami zużycia energii kinetycznje w odniesieniu do przebiegu miesiączki pingwinic grenlandzkich na Spitsbergenie w zależności od 3 kwadry księzyca" i co jest już naukowo udowodnione że tylko Kazek głosi "prawdę objawioną" a reszta to "wiejskie głupki"?
Czasem aż strach zapytać o cokolwiek bo się robi burza i kazek zapych skrzynki mailowe raportami na 90 stron zamiast powiedzieć "jak jest".
Jak zabraknie pienędzy w gminie to może wtedy wszyscy mieszkańcy łaskawie sie przyjrzą na jakie fanaberie i głupoty wydaje się ich pieniądze.
Podobnie było z windami na wiadukcie- kupa kasy i monitoring, może Kazek sie pochwalisz ile razy inwalidzi w ostatnim roku skorzystali w tej "inwestycji", może lepiej było wynająć profesjonalnego opiekuna osób niepełnosprawnych z busem by przewiozł inwalidów w celu załatwienia jakiś spraw niż robić nam G w mozgu jak to skorzytaliśmy na tych niedziałających windach.
Jendrula

Postprzez szumski » 14 sie 2014, o 20:12

Jendrula o rondzie się nie wypowiadałem.

Dalszy Twój "wywód" jest zupełnie bez sensu. Inwalidami gęby se nie wycieraj i ciesz się żeś zdrów.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Jendrula » 15 sie 2014, o 10:12

Cieszę się , ale pieniądze na te PSEUDOWINDY zostały wurzucone w błoto, a tak się pasjonowałeś jaka to "fajna" inwestycja". Na co by tu jeszcze wywalić parę milionów w błoto? Może Aquapark albo termy
Jendrula

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności