Polemika Platformy Obywatelskiej RP z Alternatywą

12 listopada to termin wyborów samorządowych,tego dnia wybierzemy 15 radnych i wójta gminy.

Debata dotyczy wyborów i kandydatów z punktu widzenia ich przydatności do pełnienia przyszłej funkcji (czyli ich predyspozycji, osiągnięć i wpadek jakie mieli).

Postprzez General » 3 lis 2006, o 13:20

Szpaczku drogi, przybliż mi jeśli to jest możliwe temat tego Leadera o co to chodzi i o co to biega. Z góry dziękuję !!! :lol:
General

Postprzez eliza » 3 lis 2006, o 13:41

Szpak

jeśli jeszcze ci tego nie mówiłam,to teraz powiem(napisze) publicznie
kiedy będziesz tylko gotów daj znak i publikujemy twój tekst o liderze +
pozdrawiam
eliza

Postprzez szpak » 3 lis 2006, o 17:30

Elizo daj mi troche czasu - musze sie zaopiekowac żona i ladachwila nadchodzacym potomkiem :) ...
ale postaram sie jak najszybciej przygotowac tekt, ktory bedzie mogl w jakis sposob czytelnikow zainteresowac.
A tak ogolnie - idea lidera (leadera) ma na celu przesuniecie decyzyjnego punktu ciezkosci od administracji w kierunku spolecznestwa. Tzn dzieki wsparciu unijnemu na terenach wiejskich maja powstac nowe struktury, ktore beda jakby kolejnym podmiotem ogniskujacym w sobie potrzeby spolecznych uczestników życia gminy, powiatu, kilku gmin. Używam celowo tych kilku jednostek gdyż takie struktury zwane Lokalnym Grupami Dzialania moga dzialac na roznych szczeblach - jednak im wieksze LGD oddzialywanie tym lepiej.
I schemat,ktory mamy juz za soba to przygotowanie samej struktury - powolanie LGD, w naszym wypadku to zwiazek Stowarzyszen - Partnerstwo Zalewu Zegrzynskiego. W jego sklad jak wskazuje nazwa wchodza stowarzyszenia, ale moga uczestniczyc rowniez podmioty prawne czyli tez gminy.
Oczywiscie zarowno gmina jak i stowarzyszenie maja po 1 glosie w walnym zgromadzeniu czlonkow.
Efektem 1. schematu bylo m.in. przygotowanie na podstawie konsultacji spolecznych Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarow Wiejskich. Jesli pozwolicie to przy najblizszej okazji przesle wam plik i Admin zalinkuja ja na stronie Chotomowa.
i koncowym efektem 1. schematu - ale nie koniecznym - bylo zlozenie wniosku do schematu 2. W schemacie tym, do ktorego zlozylismy jako LGD aplikacje beda realizowne dzialania majace na celu promocje strategii i jej zalozen, rozwiniecie struktur LGD, szkolenia ekipy LGD, promocja regionu - w tym udzial w targach, wsparcie inicjatyw spolecznych, a takze wspolne imprezy m.in. zalozylismy taka wspolna Chotomow-Dąbrowa-Olszewnica Stara.
Wszystko to ma na celu przygotowanie LGD do najwazniejszych dzialan czyli w pozyskiwaniu srodkow unijnych i co jest duzym novum - przygotowanie LGD do organizowania konkursow. To LGD bedzie podmiotem, ktory bedzie organizowal konkursy, rozdzielal bedzie srodki na projekty zglaszana do LGD.
Czyli jak juz mozna zauwazyc - szykuje sie cos nowego. Juz teraz moge zasygnalizowac, ze bedziemy szukali do tego projektu odwaznych ludzi, ktorzy pomoga nam realizowac ten projekt - w projekcie sa zapisane srodki na wyplaty dla kierownika projektu i jego asystenta (niestety nie jakies kokosy). (Aha zaznaczam - ze projekt nie zostanie przejedzony z calej kwoty tylko 15% to koszty administracyjne - w tym wynajem salki, komputery i pensje tych dwoch osob).
Poczatkowo projekt pomagala nam robic firma konsultingowa - ale specyfike dzialania takich firm znacie zapewne. Wiec ja oraz Magda z Serocka wzielismy material i po godzinach udalo sie nam stworzyc po 1. strategie po 2. wniosek.
Na koncowa ocene musimy jeszcze poczekac...
pozdrawiam
szpak
Radny Powiatu

Postprzez Tommy » 3 lis 2006, o 22:11

@ Danuta Siedlecka

Droga Pani Danuto
Mieliśmy okazję poznać się na spotkaniu wiejskim.

Nasi przesympatyczni sąsiedzi zrzeszeni z Osiedla Pogodnie niejednokrotnie powoływali się na swoją działalność. Dlatego poczułem się wywołany do tablicy i pragnę przytoczyć trochę przykładów działań mieszkańców, którzy przybyli tu wcześniej. Nie oznacza to, że uważam, że zrobili coś lepszego czy starali się bardziej niż członkowie Komitetu z Osiedla Pogodne.

Jestem w Chotomowie od 91 roku. W tym czasie wielokrotnie brałem udział w różnych przedsięwzięciach, które wymuszało na nas życie, lub po prostu mieliśmy ochotę zrobić coś pożytecznego.

W tamtych czasach Chotomów był prawdziwą wsią taką bez prądu, dróg, na polach rozrzucone były resztki karoserii, w okopach w lesie leżały setki kilogramów potłuczonego szkła, złom, stare wersalki, a raz nawet znalazłem sześć sztuk pocisków moździerzowych.

Moje działania, wspólnie z sąsiadami rozpoczęły się od walki o prąd. Proszę sobie wyobrazić, że nasze domy powstały bez przydziału mocy, a zasilanie ciągnęliśmy setkami metrów od nieodżałowanego Andrzeja Pustelnika. W ten sposób powstało „Osiedle nauczycielskie” (tak to wtedy się nazywało). Proszę sobie wyobrazić ile było walko o ten „prąd” skoro udało się nas zelektryfikować dopiero w styczniu 1996 roku. To były dziesiątki wizyt w gminie u ówczesnego wójta Łuby, a nawet zdarzyło mi się zabrać głos na otwartej sesji rady gminy.

Potem, a właściwie równolegle walczyliśmy o utwardzenie Bagiennej. Gdyby nie życzliwość sąsiadów (panie Franku pozdrawiam) samochód trzeba by zostawiać pod kościołem.
Razem z sąsiadami założyliśmy społeczny komitet budowy drogi Bagiennej. Każdy z nas walczył o przekonanie wszystkich zainteresowanych o wniesienie wkładu finansowego. Niektórych właścicieli działek szukałem w Warszawie, aby choć trochę popchnąć sprawę do przodu.

Takich inicjatyw było mnóstwo, były boje o telefon, kilkakrotnie wzięliśmy udział w „sprzątaniu świata”, które to akcje organizował p. Józef Borecki.

Podczas tych akcji poznawaliśmy się (wtedy poznałem Małgosię Mączyńską), pomagaliśmy sobie, nawiązywaliśmy kontakty sąsiedzkie, a nawet przyjaźnie. Organizowaliśmy sąsiedzkie spotkania integracyjne, skrzyknęliśmy sąsiadów w celu oprotestowania projektu planu zagospodarowania przestrzennego, stworzyliśmy drużynę piłkarską, a przede wszystkim założyliśmy Koło Platformy Obywatelskiej.
Tommy

Poprzednia strona

Powrót do Wybory samorządowe 2006 (debata)