odwiedziłem dzis Policję...

Tu wszystko co sie dzieje w Jabłonnie.
Czyli o obwodnicy, drodze na lotnisko, nowym rondzie przed kwiaciarniami, defraudacją pieniędzy i innymi fajnymi sprawami.

odwiedziłem dzis Policję...

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 18:09

... i jestem pozytywie zaskoczony zmianami.
Zmiany personalne Policji w Jabłonnie wyszły nam na dobre, można normalnie umówić się na telefon, na biurkach stoją komputery a drukarki działają jak trzeba.

i łyżka dziegciu:
Czy nowy Wójt może doposażyć Policję przez darowiznę albo w innych, prawnie dozwolony sposób,, tak by kamery przy Urzędzie zapisywały numery rejestracyjne pojazdów na głównym skrzyżowaniu w Jabłonnie? To pomogłoby w przypadkach włamań do domów na terenie naszej Gminy.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Re: odwiedziłem dzis Policję...

Postprzez WiTEK » 4 paź 2010, o 20:01

Marcin napisał(a):by kamery przy Urzędzie zapisywały numery rejestracyjne pojazdów na głównym skrzyżowaniu w Jabłonnie? To pomogłoby w przypadkach włamań do domów na terenie naszej Gminy.

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać? Listę tysięcy numerów rejestracyjnych dziennie? I co z nimi zrobisz? Musiałbyś zamontować kamery specjalnie do rozpoznawania tablic na każdym większym skrzyżowaniu, ale też nie rozumiem po co. To już lepiej zwykłe kamery i ewentualnie szukać na nagraniach czegoś konkretnego.
WiTEK

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 20:45

WiTEK napisał(a):Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać? Listę tysięcy numerów rejestracyjnych dziennie? I co z nimi zrobisz? Musiałbyś zamontować kamery specjalnie do rozpoznawania tablic na każdym większym skrzyżowaniu, ale też nie rozumiem po co. To już lepiej zwykłe kamery i ewentualnie szukać na nagraniach czegoś konkretnego.

już mówię:
a) 80-90% ruchu na tym skrzyżowaniu to ruch powtarzalny, gdzie dojeżdżamy do pracy/sklepu etc + powtarzalne transfery z NDM.

b) skatalogowanie paru tysięcy tablic dziennie nie stanowi problemu technicznego, potrafi to każdy inteligentny system parkingowy (najbardziej jawny jest ten przy Lotnisku Chopina).

c) w przypadku włamania (lub innych) - katalog przejeżdzających samochodów +/-2h od zdarzenia to raptem kilkaset pojazdów, z czego znowu 80-90% można wyeliminować jako "znane z powtarzalnej charakterystyki". Zostaje nam kilkanaście-kilkadziesiąt samochodów do sprawdzenia.

d) w przypadku zbycia samochodu albo przejestrowania zaczynamy używać go regulanie, więc po 2-3 tygodniach pojazd znowu jest rekordem o powtarzalnej charakterstyce,

i mamy ludzi, którzy wchodzą nam do domów gdy śpimy, na widelcu.

Wiem, odezwą się teraz głosy, że jest wiele dróg etc. Ale czemu nie spróbować? To by Policji pomogło, bo dziś nie wiedzą zupełnie, kogo i jak szukać. Szukanie "czegoś konkretnego" oznacza, że przeglądamy wszystko, w tym 80% powtarzalnego ruchu lokalnego. A mnie chodzi o to, by informatycznie wyłuskać zdażenia nietypowe i szybko wytypować pojazdy do sprawdzenia. Baza rekordów ma jeszcze parę fajnych cech - nie narusza prywatności, jest szybka i trwa dłużej, niż pętla zapisu wideo obecnie.

mała podpowiedź: praska Policja już tak wyłapuje poszukwianych na Radzymińskiej... więc nie wymyślam prochu.

Marcin
Marcin

Postprzez WiTEK » 4 paź 2010, o 21:01

>Zostaje nam kilkanaście-kilkadziesiąt samochodów do sprawdzenia.
I jak chcesz sprawnie to znaleźć? Jeszcze gdyby te dane były w CEPIKu to może. Ale niech Ci będzie - znalazłeś samochód złodzieja. Co z nim zrobisz? Pójdziesz do niego i powiesz, że skoro jeździ w nocy to jest złodziejem? A jeśli złodziej mieszka w Jabłonnie to niestety nie złapie się w Twoje sidła... Bez sensu.

Marcin napisał(a):mała podpowiedź: praska Policja już tak wyłapuje poszukwianych na Radzymińskiej... więc nie wymyślam prochu.

Warszawska Policja ma takie kamery gdzieś od 4 lat. Na trasie katowickiej takie kamery też wiszą już długo, obsługiwane są chyba przez ITD.

A odnośnie Twojego pomysłu - masz do wydania zbędne 200 tys? Bo pewnie tyle by kosztowało obsadzenie wszystkich 6 pasów ruchu na tym skrzyżowaniu kamerami i postawienie systemu.
WiTEK

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 21:37

WiTEK napisał(a):I jak chcesz sprawnie to znaleźć? Jeszcze gdyby te dane były w CEPIKu to może. Ale niech Ci będzie - znalazłeś samochód złodzieja. Co z nim zrobisz? Pójdziesz do niego i powiesz, że skoro jeździ w nocy to jest złodziejem? A jeśli złodziej mieszka w Jabłonnie to niestety nie złapie się w Twoje sidła... Bez sensu.

nie aspiruje do bycia Policjantem i nie zakładam sideł. Ja podpowiadam, co by Policji usprawniło pracę. Włamania w gminach podwarszawskich robią wyłącznie przyjezdni, pogadaj z policją, ja już swoje frycowe zapłaciłem. Do Chotomowa przyjeżdżała wtedy ekipa z Pragi Pólnoc, z ul. Szwedzkiej. Mając ich tablice wyłapaliśmy poprzednich złodziei w zasadzce, tyle tylko, że "na piechotę" a poznanie tablic samochód to się nazywa typowanie, dalej Policja wie, co ma robić doskonale.

WiTEK napisał(a):Warszawska Policja ma takie kamery gdzieś od 4 lat. Na trasie katowickiej takie kamery też wiszą już długo, obsługiwane są chyba przez ITD.

Tak, dlatego myślę, że w Jabłonnie by się przydały też. Ażurowe bramki na katowickiej, za skrzyżowaniem w Nadarzynie (w stronę Katowic), to testowy sytem do sprawdzania elektronicznych winiet, tam nie ma kamer a są czujniki RFID i służą do czego innego; działa to dla ruchu ciężarowego w Austrii, Francji czy USA. Można to łatwo sprawdzić - nie ma tam kamer.

WiTEK napisał(a):A odnośnie Twojego pomysłu - masz do wydania zbędne 200 tys? Bo pewnie tyle by kosztowało obsadzenie wszystkich 6 pasów ruchu na tym skrzyżowaniu kamerami i postawienie systemu.

http://www.innex.pl/?offert:tablice - pierwsza, przypadkowa firma z Gugla. To nie jest rocket science, więc 200k zł nie będzie. Do obsadzenia masz tylko trzy strumienie pojazdów (na to skrzyżowanie da się wjechać tylko z trzech kierunków). Gdyby ograniczyć się do Chotomowa (włamania do domów w Jabłonnie się nie zdarzają), to mówimy wręcz o jednym strumieniu (wyjeżdzających z Chotomowa ulicą Partyzantów), nawet wygodniejszym, bo przy wyższej prędkości zwiększają się odstępy między pojazdami. Nie twierdzę, że system taki będzie doskonały, bo jeden punkt zbierania danych to zawszem mniej, niż parę, ale za nieduże pieniądze byłoby dodatkowe narzędzie, ułatwiające pracę Policji.

Możemy też czekać nie robiąc nic. Patrząc na ilość broni myśliwiskiej po domach, czekamy na nieszczęście.

darz bór :)

Marcin
Ostatnio edytowano 4 paź 2010, o 21:39 przez Marcin, łącznie edytowano 1 raz
Marcin

Postprzez Olena » 4 paź 2010, o 21:39

Marcin napisał(a):c) w przypadku włamania (lub innych) - katalog przejeżdzających samochodów +/-2h od zdarzenia to raptem kilkaset pojazdów, z czego znowu 80-90% można wyeliminować jako "znane z powtarzalnej charakterystyki". Zostaje nam kilkanaście-kilkadziesiąt samochodów do sprawdzenia.

Marcin

Niestety ostatnie kradzieże mają charakter mocno powtarzalny :( Poza tym po rozmowie z miłym Panem Policjantem, który wizytował budowę sąsiada po kradzieży odnoszę wrażenie, że umiejscowienie tych kamer nie poda nam na widelcu aktualnie grasujących złodziei. Wg niego na gościnne występy przyjeżdża do nas jakaś banda z okolic NDM.
Olena

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 21:49

Olena napisał(a):Niestety ostatnie kradzieże mają charakter mocno powtarzalny :( Poza tym po rozmowie z miłym Panem Policjantem, który wizytował budowę sąsiada po kradzieży odnoszę wrażenie, że umiejscowienie tych kamer nie poda nam na widelcu aktualnie grasujących złodziei. Wg niego na gościnne występy przyjeżdża do nas jakaś banda z okolic NDM.

Jestem daleki od podważania opinii Policji, ale po włamaniach do mnie Policja miała typy, że Legionowo, że Nowy Dwór, że grupa z Czosnowa, że ochroniarze z jednej z firm. Mimo, że nic na to nie wskazywało (statystyka wskazuje: na duże włamania złodzieje nie przyjeżdzają z sąsiedztwa, korzystają na anonimowości). Lokalna policja ma słabe rozeznanie, ja zastanawiam się, jak im to poprawić.

Wówczas, po spotkaniu z Komendantem Wojewódzkim, w dyskretnym miejscu Policja postawiła wtedy zwykły fotoradar, ustawiła go na 0 km/h i robiła foty wszystkiego co przejeżdało. Dalej było własnie "na piechotę", tak wyłapaliśmy parę pojazdów. 2 z nich były strzałem w kolano złodziejom, policjantom zależało na mocnych dowodach, usiedli im na ogonach i na Białołęce złapali ich potem na gorącym uczynku. Dostali po 8 lat. Policjant, któremu się wtedy najbardziej chciało, został komendantem w NDM a największy leń z Komendy Legionowo został po kolejnej kontroli przeniesiony do Wołomina.

Nie znam się na robocie policyjnej, ale poświęciłem na to trochę czasu (pół roku) i wiem, że to im pomogło. Dziś słyszałem o powtarzających się włamaniach do domów, gdy domownicy są w środku. Czemu nie możemy czegoś takiego zamontować na skrzyżowaniu na stałe? Firmy ochroniarskie tylko z nazwy zajmują się ochroną, to powinny być firmy dozorowe (szef kryminalnych z Legionowa twierdzi, że nie zna przypadku, by ochrona kogokolwiek złapała, czy zapobiegła, oni mogą post factum tylko dozorować), oni nam nie pomogą, na obszar do Nowego Dwou mamy jeden, maly kompaktowy samochód, w którym dżentelmeni przysypiają w dwóch lokalizacjach, które wszyscy znamy. Już nie chce mi się pisać, ile trwało, żeby załatwić, by Solid jeździł po zmroku z wyłączonym kogutem, widocznym z kilometra.

Marcin
Marcin

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 22:19

http://www.vcn.pl/index.php?t=63

znalzłem nawet pomysł na finansowanie takiej czy poodbnej instalacji: jak wynika ze schematu, to może pracować z wagą a drogi w Gminie mamy z limitami obciążenia. Wtedy straż gminna (a przy rozsądnym wójcie coś takiego powstanie) może spokojnie kierować foty z wynikami do sądu i będziemy mieli samofinansujący się system. Zbieżność z mechanizmem radarów gminnyych jest przpadkowa i bez znaczenia.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez Marcin » 4 paź 2010, o 22:23

Witek,

patrz: http://www.ipp.com.pl/index.php?page=of ... t=&lng=plk - przecież Ty wiesz, jak to zrobić z głową, więc to ludzie od Ciebie powinni się wypowiedzieć :)

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez WiTEK » 4 paź 2010, o 22:40

Marcin napisał(a):przecież Ty wiesz, jak to zrobić z głową, więc to ludzie od Ciebie powinni się wypowiedzieć :)

Więc się wypowiadam i znam koszty. Na katowickiej są kamery do rozpoznawania, z oświetlaczami podczerwieni. W wielu punktach Warszawy np. na Szwedzkiej są angielskie kamery dokładnie takie jak w Londynie (koszt 6 tys funtów sztuka). Jedna kamera jest w stanie obsłużyć skutecznie tylko jeden pas ruchu. Im większa prędkość pojazdów tym większe problemy z wyłapaniem tablicy.
Wagi do ważenia samochodów nie zamontujesz w pasie ruchu bo to zupełnie inna konstrukcja, możesz co najwyżej zamontować światłowodowy czujnik nacisku. Podobno najnowsze dają jakieś wyniki w kg a nie tylko informację o nacisku (możesz liczyć osie, da się nawet mierzyć czymś takim prędkość i kierunek jazdy). Możesz wtedy wyłapać ciężarówki tam gdzie nie powinny wjechać. Ale to trzeba montować pod asfaltem, w razie remontu/frezowania wszystko trzeba wyrwać.
Generalnie tańszym i prostszym rozwiązaniem Twojego problemu jest zwykła kamera i rejestrator wideo. Ale żeby cokolwiek z tym zrobić to nie mogą wisieć w jednym miejscu.
WiTEK

Następna strona

Powrót do Aktualności Jabłonna