PODSTAWÓWKI W OKOLICY

Uwagi spostrzeżenia i pochwały

Postprzez szumski » 27 lis 2006, o 22:06

Ja biznesu z państwem nie mam żadnego (płacenie podatków co za biznes?) lubię Cię i nie chcę Cię zniechęcać ale nawijasz trochę jak Żeromski. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Krzysztof J » 28 lis 2006, o 07:25

nie mysle o szklanych domach, po prostu znam ten "biznes" moi koledzy zakladaja spoleczne szkoly w Warszawie, znam tez prezesa STO,
mogliby szkole zrobic i u nas, tylko potrzebny jest budynek
Krzysztof J

Postprzez szumski » 28 lis 2006, o 08:16

To go zbudujcie. Trzaskanie prywatnej kasy w publicznym budynku to żadna filozofia. Jeżeli zapłacisz mi takiego czynsza, że max. amortyzacja na 5 lat to ja jutro kupuję ziemię i najnowocześniejszą szkołę w powiecie masz za 9 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. I akurat ten biznes też znam bo apartamentowiec w centrum W-wy jest faktem a w wydziale architektury możesz sprawdzić kto dowodził i w jakim czasie. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Krzysztof J » 28 lis 2006, o 14:01

no to sie spotkajmy i zrobmy biznes plan
tylko ROI na poziomie 20% w oswiacie to raczej marzenie

ja sie popytam kolegow ile placa za wynajmy i jak powinien wygladac budzet gimnazjum gdzie na jednym poziomie sa 2-3 oddzialy

gmina nam powie jak koszty na jednego ucznia wychodza w Jablonnie

bedziemy wiedzieli na czym stoimy
Krzysztof J

Postprzez ElkaButelka » 3 gru 2006, o 18:46

Czy ktoś wie, gdzie nowy budynek szkoły w Chotomowie mógłby powstać? Czy nowa pani wójt ma jakiś pomysł, które grunty gmina powinna wykupić?
Z tego co wiem nasza gmina nie ma terenu nawet na plac zabaw dla dzieci a co dopiero szkołę?

A jeśli chodzi o STO... Koszty prowadzenia szkoły są bardzo wysokie. Nawet przy dotacji ok 300 zł na dziecko miesięcznie w podstawówkach STO rodzice muszą dopłacać ok. 600 zł od pociechy. Jak ma się ich więcej niż jedną łatwo sobie policzyć...

Podsumowując mam nadzieję, że w Chotomowie powstanie publiczne gimnazjum. Szkoły prywatne i społeczne też nie są wolne od patologii i problemów - choć są inne od tych w szkołach publicznych.
ElkaButelka

Postprzez Krzysztof J » 3 gru 2006, o 22:38

w aktualnie przygotowywanych lub obowiazujacych planach zagospodarowania w Chotomowie sa dwa tereny zarezerwowane pod uslugi oswiatowe ktore mozna wykorzystac do budowy nowej wiekszej szkoly - jeden w rejonie Bagiennej pod lasem, a drugi z drugiej strony torow

teren do placu zabaw chyba sie juz znalazl - to dzialka na ktorej jest przedszkole, bardzo wygodne miejsce, staraniami Elizy K chyba wkrotce plac powstanie

co do dotacji - to nasza gmina wyplaca dotacje na jedno dziecko w przedszkolu w wysokosci okolo 380 zlotych

ewentualna dotacja do gimnazjalistow musialaby byc o wiele wieksza, bo koszty wyzsze (nauczyciele, baza, pomoce naukowe)

oczywiscie ze sam fakt ten, ze szkola jest spoleczna czy prywatna nie gwarantuje poziomu, ale od lat na listach najlepszych szkol w naszym wojewodztwie i w calej Polsce w czolowce sa glownie szkoly spoleczne, to powinno dawac do myslenia - moim zdaniem to dowod na to ze edukacja nie powinno sie zajmowac panstwo tylko glownie organizacje pozarzadowe, spoleczne, i inne, i ze rodzice powinni miec duzo do powiedzenia
Krzysztof J

Postprzez ElkaButelka » 4 gru 2006, o 09:48

Nie wiem czy w szkołach prywatnych i społecznych rodzice mają dużo do powiedzenia. Wiem jednak, że muszą dużo zapłacić.

Żeby nie było wątpliwości - jak powstanie gimnazjum STO w Chotomowie - będę pierwszą osobą, która swoje dzieciaki do takiej szkoły zapisze.

Mam świadomość jednak, że nie każdego rodzica będzie na to stać. Część dzieci będzie dalej jeździć do publicznego gimnazjum w Jabłonnie.

Po podziałach na "starych" i "nowych" mieszkańców Chotomowa, na "tych z Jabłonny" i "tych z Chotomowa" będziemy mieć nowy podział na "tych, których stać na gimnazjum społeczne" i "tych, których na to nie stać".

Dlatego na tym etapie, kiedy gmina nie stoi na stanowisku, że gimnazjum nie powstanie, bo nie ma na to pieniędzy, będę za budową gimnazjum publicznego.

P.S. Ale proszę się nie obawiać... jestem zwykłym szarym człowieczkiem i jedyne co mogę w tej sprawie zrobić, to wyrazić swoją opinię na tym forum :?
ElkaButelka

Postprzez Krzysztof J » 4 gru 2006, o 12:11

calkowicie sie z pania zgadzam

jesli powstanie gimnazjum w Chotomowie powinno byc dostepne dla kazdego dziecka mieszkajacego w naszej miejscowosci/gminie

ale to nie przesadza kto te szkole ma zorganizowac - podalem przyklad przedszkola, w naszej gminie nie ma przedszkoli gminnych, sa tylko prywatne placowki, a gmina placi za kazde dziecko okreslona sume pieniedzy

szkola powinna byc jak najlepsza, i to jest najwazniejsze
Krzysztof J

Postprzez ElkaButelka » 4 gru 2006, o 18:40

Przykład przedszkola jest bardzo trafny. Gmina płaci, ale rodzice również. I jest wiele takich w Chotomowie, którzy nie są w stanie posłać dziecka na cały dzień z wyżywieniem bo 400 zł przerasta ich finansowe możliwości.

Żebyśmy się dobrze zrozumieli przedstawię moje pełne stanowisko w tej sprawie.

Po pierwsze. Jeżeli z funduszy gminy ma być wykupiona działka pod budowę nowej placówki i z funduszy gminy ma być budowana nowa szkoła - to uczestnictwo w niej musi być całkowicie bezpłatne. Hasło "z funduszy gminy" oznacza bowiem również z podatków ludzi mniej zamożnych bądź nawet ubogich (gdzie trzy pokolenia utrzymują się z emerytury babci - babcia też płaci podatki).

Po drugie. Jeżeli w Chotomowie jest rynek na szkołę społeczną/prywatną/jakąkolwiek inną płatną to zainteresowane osoby/instytucje/stowarzyszenia/etc powinny same znaleźć inwestora na wykupienie gruntu/budowę/remont jakiegoś budynku na potrzeby swojej placówki.

Jakoś nie widzę układu typu - gmina sfinansuje zakup gruntu, zbuduje ze swoich środków szkołę, zapłaci za każde dziecko uczęszczające do tej szkoły - a STO będzie sobie tym zarządzało.

Pozdrawiam,
Elżbieta Malicka
-------------------------------------------------
Takie są moje zasady
I nawet jeśli ktoś uważa je za przestarzałe/naiwne/głupie/etc
To ich nie zmienię
ElkaButelka

Postprzez Krzysztof J » 4 gru 2006, o 21:52

Pani Elu
Jakos dziwnie nasza dyskusja zaczela ewoluowac w kierunku zagadnienia czy powinna byc w naszej miejscowosci szkola spoleczna czy gminna. To dla mnie tymczasem zupelnie poboczny watek, najwazniejszy jest sam fakt powstania nowej szkoly.

Uwazam ze gmina powinna stworzyc gimnazjum, tak aby nasze dzieci mogly sie uczyc na miejscu w dobrej szkole. I powinny do niego chodzic wszystkie dzieci z naszej gminy, bezplatnie, niezaleznie od statusu majatkowego.

Od jakiegos czasu agituje wszystkich za stworzeniem w Chotomowie gimnazjum i poprawieniem warunkow nauki w podstawowce. Zalezy mi na tym aby wszyscy rodzice majacy dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym poparli ten projekt. Niestety wielu sposrod naszych sasiadow ten temat nie interesuje, bo swoich dzieci do szkol w naszej gminie nie posylaja, lub tez jeszcze o tym nie mysla bo maja dzieci jeszcze przed-szkolne.

Na podstawie dokumentow finansowych gminy mozna obliczyc koszty jakie ponosi nasza gmina (czyli my wszyscy) w przeliczeniu na jednego gimnazjaliste, a takze na jednego ucznia w szkole podstawowej. Podejrzewam ze te koszty wyjda na poziomie wyzszym niz czesne w szkolach niepublicznych. To jednak na razie tylko moje przypuszczenie. Kiedy poznamy te liczby, i zestawimy je z oplatami, bedzie mozna dyskutowac o tym, czy uklad w ktory pani nie wierzy jest mozliwy, czy tez szkole powinna prowadzic gmina.

Ale na dzis najwazniejsze jest zbudowanie nowej szkoly podstawowej, jej aktualny budynek jest o wiele za maly. Po przeniesieniu podstawowki do nowego budynku, w obecnym bedzie mozna urzadzic gminazjum.
Krzysztof J

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkoła