Obietnice Pani Wójt.

Czyli to co dotyczy nas Wszystkich

Obietnice Pani Wójt.

Postprzez Smoczajama » 26 lis 2014, o 22:30

Witam.
Pani Wójt w obecności Starosty, pracowników Starostwa i Gminy obiecała, że dzisiaj na stronie internetowej będzie opublikowany apel mieszkańców w sprawie 5KX.
Czekamy.
Smoczajama
 
Posty: 37
Dołączył(a): 5 mar 2012, o 10:18
Lokalizacja: Jabłonna

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez Smoczajama » 27 lis 2014, o 11:30

Witam.
Nie zostały spełnione obietnice Pani Wójt.
Poniżej wklejam tekst Apelu. Mam nadzieję, że Pani Wójt spełni jednak składane obietnice.
Tekst trochę długi, ale przecież sprawa nie jest łatwa i ciągnie się latami.

cyt:
Jabłonna 19 listopada 2014 r.
Mieszkańcy
ul. Przylesie, Leśnej,
Okolicznych osiedli


Przewodniczący Rady Gminy Jabłonna
Wójt Gminy Jabłonna ul. Modlińska 152 05-110 Jabłonna

do wiadomości:
Starosta Legionowski Ul. Gen. Wł. Sikorskiego 11 05-119 Legionowo
Znak Sprawy:
WA.6740.1404.2014.AB3

APEL MIESZKAŃCÓW W SPRAWIE 5KX

Szanowni Państwo.
Z niepokojem obserwujemy działania Gminy, która wszelkimi sposobami próbuje zrealizować postulaty mieszkańców osiedla budynków wielorodzinnych przy ul. Leśnej w Jabłonnie w zakresie wykonania drogi łączącej drogę osiedlową wzdłuż budynków z ul. Przylesie. Działania te trwają już od wielu lat i w ostatnim okresie nabrały niespotykanego tempa. Taka działalność Włodarzy Gminnych mogłaby być godna pochwały, gdyby nie kilka faktów kładących się cieniem na podjętych decyzjach.
1. Realizacja inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi jest niezgodna z wcześniej procedowanymi projektami i zamierzeniami. Wiele lat temu (2006 r.), gdy powstawał projekt zagospodarowania przestrzennego tej części gminy Jabłonna w związku ze zgłoszonymi sprzeciwami, Gmina pisemnie gwarantowała, że ujęty w planach ciąg pieszo-jezdny (a nie droga) będzie miał charakter jedynie dojazdu awaryjnego dla pojazdów służb technicznych i ratowniczych oraz do przyległych działek bez możliwości ruchu innych pojazdów (posiadamy oświadczenie Wójt Olgi Muniak). Decyzja o ujęciu w planie zagospodarowania przestrzennego wschodniej części wsi Jabłonna ciągu pieszo-jezdnego 5kx była spowodowana dopuszczeniem do ukończenia budowy kolejnych budynków na ulicy Leśnej. Wcześniejszy Wójt Pan Grzegorz Kubalski wstrzymał kontynuację tej zabudowy widząc jej niekorzystne zagęszczenie. Deweloper miał obowiązek zapewnienia rozwiązania ujętego w pozwoleniu na budowę. Tymczasem wybudował kolejne bloki, dopuszczono je do użytkowania, a warunki pozwolenia na budowę nie zostały spełnione. Nie było mowy o skierowaniu ruchu samochodów z całego osiedla na ten wąski ciąg. Również wszelkiego rodzaju uzgodnienia oraz operaty środowiskowe nie uwzględniały takiego natężenia ruchu. My jako mieszkańcy ul. Przylesie mamy w związku z planowanym skierowaniem ruchu samochodów z całego osiedla bezpośrednio pod nasze okna, uzasadnione obawy o spokój oraz stan techniczny naszej drogi. Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę, że sama ul. Przylesie nie jest przygotowana do odbioru takiego ruchu. Przy ulicy brakuje chodnika co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu ruchu pieszych (który jeszcze się może nasilić), położona jest jedynie warstwa podkładowa asfaltu, a sama szerokość jezdni to jedynie 4,5 metra bez obrzeży, co już teraz utrudnia wymijanie się.
2. Gmina motywuje konieczność wykonania drogi względami bezpieczeństwa. Nie trudno doszukać się w stanowisku gminy prawdziwych aspektów tej motywacji. Największym błędem wydaje się jednak wiara, że nowa droga spowoduje bezpieczny dojazd dla straży pożarnej czy karetek pogotowia. Prawdziwy problem tkwi jednak w dopuszczonym przez Gminę i dopuszczalnym w dalszym ciągu według sporządzonych projektów parkowaniu samochodów na całej długości ulicy osiedlowej. Przy takich ustaleniach w zakresie możliwości parkowania zawsze będzie niebezpieczeństwo, że ciążki wóz straży lub po prostu samochód ciężarowy do wywozu śmieci stanie w połowie drogi zablokowany i blokujący cały ruch na ulicy.
3. Gmina nie podjęła rozmów z wszystkimi właścicielami w celu pozyskania gruntów pod planowaną inwestycję drogową. Bo z pewnością nie można nazwać rozmową jedynie jednej złożonej przez Gminę propozycji nieodpłatnego przekazania części działki budowlanej pod planowany ciąg pieszo-jezdny. Przekazanie nieodpłatne sprawdziło się
w stosunku do osób, które w ten sposób uzyskują drogę do swoich działek leśnych co w przyszłości może otworzyć szansę na zmianę statusu działek leśnych na budowlane.
4. Gmina podejmuje działania inwestycyjne angażując do tego celu znaczne kwoty z budżetu, a jednocześnie nie posiada pozwolenia na ich realizację. Koszty zaprojektowania i wykonania drogi trzeba w tym przypadku powiększyć o kwotę odszkodowania za przejętą ziemię. Według szacunków, koszt wykonania około 300 m. drogi wyniesie 700-800 tysięcy złotych. Nie bez znaczenia jest fakt, że jako mieszkańcy kilkudziesięciu domów przy ulicy Przylesie, którym pogarsza się warunki życia, mamy prawo ubiegać się o odszkodowania o czym wielokrotnie informowaliśmy Panią Wójt.
5. Gmina ma za nic bardzo ważne i konstytucyjne prawo każdego obywatela jakim jest prawo własności. Wyrazem tego jest nagłe wystąpienie do Starosty Powiatu Legionowskiego z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Nie wchodząc w szczegóły tym samym Gmina odmawia stronom postępowania możliwości obrony swoich interesów i prawa do własnej nieruchomości.
6. Gmina nie liczy się z ochroną środowiska terenów leśnych i proponuje wycięcie szeregu drzew co umożliwia wykonywanie tej inwestycji drogowych w trybie specustawy. Należy zadać pytanie, czy aby tryb ten nie jest w danym przypadku nadużywany i czy radni gminy świadomi są konsekwencji jakie niesie za sobą procedowanie w zakresie ciągu pieszo-jezdnego, a wykonywanie inwestycji jako drogi gminnej.
7. Jako mieszkańcy mający odczuć całą uciążliwość zamiany ciągu pieszo-jezdnego w główną arterię komunikacyjną przygotowaliśmy na własny koszty projekt organizacji ruchu na terenie ulicy Leśnej 17a-g z propozycjami o wiele prostszych i tańszych rozwiązań. Pani Wójt zobowiązała się w piśmie, że podejmie się wyceny poszczególnych rozwiązań tak, aby można było również rozpatrzyć kwestie obciążenia finansów Gminy. Nigdy na złożone propozycje nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
8. Gmina wprowadza w błąd mieszkańców osiedla budynków wielorodzinnych przy ul. Leśnej. Na stronie internetowej Gminy została opublikowana i nie sprostowana przez Gminę prośba mieszkańców ul. Leśnej z dnia 13 listopada 2014 r. (opublikowana tego samego dnia) w której mieszkańcy (a raczej przedstawiciele Wspólnot mieszkaniowych
i mieszkańcy) proszą Pana Starostę o wydanie decyzji zgodnej z wnioskiem Gminy wskazując, że cyt.: „w związku ze realizacją inwestycji zostały uwzględnione wnioski i zastrzeżenia stron postępowania, które wcześniej oprotestowały budowę ul. Leśnej.”. Jaki widzicie Państwo, w dalszym ciągu nie ma zgody co do założeń projektowych oraz metod ich realizacji. Należy w tym miejscu zacytować jeszcze jeden fragment z wystąpienia mieszkańców ul. Leśnej, cyt.: „Inwestycja drogowa, której dotyczy decyzja stanowi bowiem strategiczny ciąg komunikacyjny umożliwiający służbom ratowniczym, tj. Straży Pożarnej, Pogotowiu Ratunkowemu, a także służbom komunalnym jedyny sprawny dojazd do budynków mieszkalnych wielorodzinnych zamieszkałych przez blisko 1000 osób. Dotychczasowy sposób korzystania z tego ciągu komunikacyjnego uniemożliwia sprawny przejazd pojazdów w/w służb przez teren osiedla, co może doprowadzić do tragedii”. Autorzy przytoczonego fragmentu sami stwierdzają, że problemem jest dotychczasowy sposób korzystania z ciągu komunikacyjnego wzdłuż budynków. My również uważamy, że potrzebna jest zmiana, ale w zakresie udrożnienia przejazdu po istniejącej i spełniającej parametry techniczne dla potrzeb dojazdów awaryjnych drodze. Na marginesie niezrozumiałym jest łączenie, a wręcz uzależnianie udostępnienia dodatkowych parkingów od wykonania drogi, która powoduje tyle konfliktów.
9. Powstanie drogi 5kx spowoduje również likwidację lub ograniczenie i tak niewielkiego placu zabaw na osiedlu Leśna 17a-g ponieważ nie zostanie spełniona minimalna odległość placu zabaw od drogi. Z tym również muszą się liczyć mieszkańcy Leśnej. Duży ruch samochodowy pozbawi mieszkańców całej okolicy możliwości bezpiecznego i przyjemnego dotarcia (pieszo lub rowerem) do przedszkola, na korty tenisowe i do lasu. Na ulicy Przylesie całe rodziny spacerujące z małymi dziećmi, młodzieżowe grupy rowerzystów i seniorzy nie będą mogli bezpiecznie dotrzeć tym najdogodniejszym szlakiem do kompleksu Lasów Jabłonowskich.
Reasumując, prosimy Władze Gminy Jabłonna w osobach Przewodniczącego Rady Gminy oraz Wójta Gminy o ponowne pochylenie się nad naszymi uwagami oraz rozpoczęcie ponownych konsultacji. Ze strony mieszkańców ul. Przylesie gotowi jesteśmy spotkać się z przedstawicielami gminy oraz Wspólnot mieszkaniowych celem omówienia i przedyskutowania sposobów zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom ul. Leśnej, które jest zasadniczym problemem do rozwiązania.
Prosimy również o opublikowanie naszego Apelu w całości na stronie internetowej Urzędu Gminy Jabłonna w sposób równorzędny formie przyjętej przez Urząd Gminy w stosunku do apelu mieszkańców ulicy Leśna.

Z poważaniem
Podpisali mieszkańcy i właściciele posesji (34 osoby).
Smoczajama
 
Posty: 37
Dołączył(a): 5 mar 2012, o 10:18
Lokalizacja: Jabłonna

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez Olena » 27 lis 2014, o 20:47

A czego Ty oczekujesz...
Na pismo podpisane przez 63 osoby w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców ul. Kasztanowej i Spacerowej (po realnym a nie hipotetycznym wydarzeniu - Straż Pożarna nie mogła dojechać do posesji) nikt z gminy - pomimo wyraźnej prośby w piśmie nie raczył nam odpowiedzieć... i tak nam będą wmawiać przed wyborami, ze oni są dla mieszkańców? Żenada!
Avatar użytkownika
Olena
 
Posty: 407
Dołączył(a): 18 paź 2006, o 19:41
Lokalizacja: Chotomów

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez barnaba » 27 lis 2014, o 23:19

Witam

Pani Wójt podejmuje się wielu obietnic i jak tutaj mieszkam, żadna nie miała pokrycia. Ostatnia z dnia 25.11.2014 roku, która została złożona w obecności Starosty Legionowa.

Użytkowniku Olena. To co proponuje Pani wójt nie zmienia w żaden sposób bezpieczeństwa. Jakie ma znaczenie czy straż pożarna nie może dojechać od jedne czy tez nie może dojechać od drugiej strony. To dokładnie taka sma sytuacja i to samo zagrożenie spowodowane przez użytkowników samochodów, którzy parkują bez wyobraźni. Budowa łącznika nic nie zmieni i to jest fakt. Zmianę można wywołać dopiero poprzez zmianę myślenia.

A już totalnym chamstwem władz gminy jest informacja, że odbyły się konsultacja społeczne. To jest oszustwo i tyle. Jest wielu ludzi, którzy mają mieszkania czy tez domy na ulicy leśnej i nie znaczy to, że jedni mają drugim generować problemy i powodować poczucie niebezpieczeństwa. Wystarczy rozmawiać i osiągnąć kompromis, o który trudno jeśli z drugiej strony są ludzie, którzy w życiu się nie udało, nie doczytali paragrafów umów, zapomnieli o wielu szczegółach, a teraz za swoje niedopatrzenia, żądają darmowych rozwiązań od gminy.

Tak się nie da, komunizm już nie istnieje.
barnaba
 
Posty: 1
Dołączył(a): 9 gru 2012, o 22:29

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez Olena » 27 lis 2014, o 23:32

Użytkowniku Barnaba,
akurat w naszym przypadku straż nie mogła dojechać nie przez źle zaparkowane samochody (tu wszyscy mają swoje miejsca parkingowe na posesjach) a przez zbyt wąską drogę - wóz strażacki po prostu nie zmieścił się w drogę, którą wskazywał im GPS...
Avatar użytkownika
Olena
 
Posty: 407
Dołączył(a): 18 paź 2006, o 19:41
Lokalizacja: Chotomów

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez ton » 28 lis 2014, o 00:35

Mieszkam w Jabłonnie od 10 lat i planowana droga była odkąd pamiętam. To, że nikt z Was nie wierzył, że kiedykolwiek powstanie, to nie nasza wina. Jako mieszkaniec jednego z bloków o których piszesz, mogę powiedzieć tylko tyle, że powstanie tej drogi jest koniecznością. Ja się pytam, dlaczego dopiero teraz, skoro obiecywana była jeszcze prze wyborem OM na pierwszą kadencję? Co do zwiększenia ruchu, to będzie on większy tylko na małym odcinku ulicy Przylesie, a większość jej mieszkańców nawet nie zauważy różnicy. Zadaj sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest pogorszyć sytuację kilkudziesięciu ludziom i jednocześnie polepszyć warunki kilku tysiącom mieszkańców Leśnej (polepszy się sytuacja nie tylko mieszkańcom Leśnej 17A-G, ale też pozostały, dzięki udrożnieniu ulicy), czy zostawić to po staremu?
Avatar użytkownika
ton
 
Posty: 311
Dołączył(a): 10 sty 2008, o 15:01
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez szumski » 28 lis 2014, o 08:48

Ton, to kto Wam robi przeglądy?
Każdy raport z przeglądu rocznego, okresowego z urzędu MUSI iść do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Inspektor natychmiast wydaje decyzje.
To jak to jest? przeglądy fałszowane? PINB łamie prawo nie reagując przez dekady na zagrożenie życia tysięcy ludzi?
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez ton » 28 lis 2014, o 09:34

Pisałem o polepszeniu warunków, a nie o zagrożeniu życia. Chociaż prywatnie zagrożenie też czasami widzę. Skoro Straż Pożarna uważa, że wszystko jest OK, to co zrobisz?
Avatar użytkownika
ton
 
Posty: 311
Dołączył(a): 10 sty 2008, o 15:01
Lokalizacja: JABŁONNA

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez fce_tc » 28 lis 2014, o 10:06

A my mamy na Kasztanowej (Chotomów) latarnie na środku ulicy i kazali nam się cieszyć, że w ogóle je mamy!!
Szerokość Kasztanowej to 3 m - kto robi takie drogi gminne?? i wydaje pozwolenie na stworzenie takich dróg?? Z jednej strony jest już nieprzejezdna droga. Z drugiej strony, to tylko kwestia czasu, jak wolne działki się ogrodzą - też będzie nieprzejezdna...
I jak to nazwać??
Brak myślenia? Brak poszanowania przepisów? Kretynizm?
:shoot: :shoot:
Where there's muck there's money... that's why someone has to do the job...
Avatar użytkownika
fce_tc
 
Posty: 178
Dołączył(a): 11 maja 2009, o 10:58
Lokalizacja: Chotomów

Re: Obietnice Pani Wójt.

Postprzez szumski » 28 lis 2014, o 13:19

ton napisał(a):Pisałem o polepszeniu warunków, a nie o zagrożeniu życia. Chociaż prywatnie zagrożenie też czasami widzę. Skoro Straż Pożarna uważa, że wszystko jest OK, to co zrobisz?


I co to za polepszenie warunków? ja tam bym walił od razu o lądowisko helikopterów na dachach. ;)
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Następna strona

Powrót do Gminna PolitykaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość