Patrzmy na ręce naszym radnym

Patrzmy na ręce naszym radnym

Postprzez Marcin » 22 gru 2008, o 17:03

Szanowni Mieszkańcy,

We wtorek, 30. grudnia w Domu Ogrodnika o godz. 11:00 odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetowej Rady Gminy.

Wszystkich zainteresowanych sprawami naszych wspólnych pieniędzy, mieszkańców mieszkających od lat przy błotnistych ulicach oraz tych z Państwa, którzy nie wiedzą dlaczego Gmina wykreśla z budżetu przepompownię ścieków PIII (bez której w Chotomowie kanalizacja nie powstanie nigdy) zapraszam na to spotkanie.

Warto zapytać naszych radnych, w jaki sposób budżetują i rozliczają w naszym imieniu środki. o nagannej praktyce pracowników gminy, celowo i świadomie łamiących prawo (co będzie podstawą do działań Prokuratora), przeczytajcie proszę tu: http://forum.chotomow.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0

Uważam też, że pozostali radni powinni się pojawić. Warto, by wszyscy z radnych wiedzieli, co firmują zasiadając w radzie Gminy i jakie konsekwencja im za to i grożą. Nie sądzę, by Radni mieli coś przeciwko naszym wizytom na posiedzeniu tej komisji. Tej i następnych.

Samych radnych informuję zaś, że jeśli potwierdzą się płynące do mnie informacje, że zamiast budować przepompownię dla Chotomowa, gminne pieniądze przeznaczacie Państwo na budowę infrastruktury dla swoich własnych działek, osobiście złożę wniosek do Prokuratury w sprawie niegospodarności w Urzędzie Gminy.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

sprostowanie

Postprzez Krzysztof J » 22 gru 2008, o 20:27

@Marcin, dla porzadku wytlumacze ci jak to dziala:

Posiedzenie Komisji Rozwoju jest zaplanowane na poniedzialek 29.12 na godzine 12
Tego samego dnia odbedzie sie takze o 15 posiedzenie Komisji Budzetowej.
Natomiast 30 grudnia od godziny 11 zaplanowana jest sesja Rady Gminy, w czasie ktorej radni uchwala budzet gminy na 2009 rok. Z tego co wiem od radnych w czasie sesji rady jest juz za pozno na indywidualne uwagi do budzetu, bo poprawki moze zaproponowac tylko jakas komisja.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Budzetowej, bodaj dwa tygodnie temu, odbyla sie wielogodzinna dyskusja o P3, drogach, kanalizacji i szkole. Wczesniej te sprawy decydowaly sie w poszczegolnych komisjach na podstawie projektu budzetu przygotowanego przez pania wojt. Na przyklad na komisji oswiaty Rada Rodzicow walczyla o zapisanie srodkow na rozbudowe naszej szkoly - bez efektu. Na komisji rozwoju radni spierali sie o pieniadza na budowe poszczegolnych ulic.

Terminy komisji i sesji rady gminy sa na stronie urzedu, z godzinami i planowanym porzadkiem obrad. Jak nie byles nigdy na sesji rady - wpadnij we wtorek po swietach, zobaczysz jak to wyglada w praktyce.
Krzysztof J

Postprzez szumski » 22 gru 2008, o 20:45

Krzysiu, dyskusja na pewno jakaś będzie, pytania radnych do komisji też. Ja tam idę, ziobacimy co mówią o PIII. Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Marcin » 22 gru 2008, o 21:07

Dla mnie OK.

Czas chyba, żebyśmy się poznali z radnymi, lepiej teraz, niż potem w Sądzie. Może radni pójdą po rozum do głowy a możemy my zrozumiemy, że dalej trzeba działać z pominięciem radnych. Kolejne telefony od mieszkańców, którzy mówią mi o szczegółach swoich spraw, utwierdzają mnie, że coś trzeba z tym zrobić. I to teraz, a nie za rok.

Najpierw wdrożymy Inspektora Nadzoru Budowlanego, na to zgoda Pani Wójt jest, przetarg na INB powinien pojawić się już w styczniu.

Zaraz potem poszukamy audytora (prawnego i finansowego), który obejrzy sobie dokumenty gminne od początku tej kadencji. Nie ma tego aż tak wiele, wystarczy grzebnąć tylko trochę i obraz jaki się odsłania jest straszny. Na oba audyty potrzebujemy 1-2 miesiące i circa 35.000 zł. Taki wydatek się nam wszystkim opłaci, warto go wpisać do budżetu 2009 i nasi radni, jeśli są uczciwi (a mniemam, że większość jest), nie powinni protestować przeciwko oddolnej inicjatywie kontroli.

Pani Wójt chyba nie powinna się obawiać kontroli z inicjatywy mieszkańców. Poprosimy o przetarg na wybranie audytora, upublicznimy jego Raport a w przypadku podejrzeń o niegospodarność - skierujemy wniosek tam, gdzie trzeba. I nie w sprawie (na to szkoda mi czasu), ale przeciwko konkretnym osobom, które swoim nazwiskiem podpisują te chore dokumenty.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez KATARZYNA DĄBROWSKA » 22 gru 2008, o 21:26

Szanowny Panie Marcinie!

Pragnę Pana poinformować, iż jako radna nie stram się o żadne środki na budowę
ulicy przy której mieszkam.
Na ostatniej komisji budżetowej złożyłam wniosek o środki finansowe na budowę
kolektora głównego wraz z PIII.
W komisji udział brał Kaziu i Krzysztof J oraz inni mieszkańcy osiedla Pogodne, a więc mam świadków jak bardzo starałam się wytłumaczyć radnym konieczność tej inwestycji.
Z przykrością muszę powiedzieć iż przewodnicząca komisji Barbara Wołosiewicz zignorowała ten wniosek nie poddając go pod głosowanie, choć
każdy samorządowiec wie, iż radny nie będący członkiem komisji ma prawo składać wnioski( art. 21 ust. o samorządzie gminnym).
Na dodatek nie poparli tego wniosku wszyscy członkowie tej komisji, co było żenujące.
Jako radna ponowie złożę ten wniosek na sesji budżetowej, bo mam do tego pełne prawo i myślę że Pani przewodnicząca RG tym razem dostosuje się do prawa zapisanego w ustawie i podda mój wniosek pod głosowanie.
to tyle w ramach wyjaśnień wobec Pana oskarżeń do radnych
Pozdrawiam
KATARZYNA DĄBROWSKA

Postprzez MagdaM » 22 gru 2008, o 21:41

A może jeżeli środki są w dalszym ciągu niesprawiedliwie dzielone pomiędzy Jabłonną a Chotomowem Nasze starania powinny iść w innym kierunku - a mianowicie w kierunku oddzielenia się i utworzenia nowej gminy - Chotomów.
Ja pochodzę np. z takiej wsi na Podlasiu, która przez wiele lat wchodziła w skład gminy, której urząd znajdował się w pobliskim miasteczku. I przez te lata w naszej wsi nie było prawie żadnych inwestycji (podobnie jak we wszystkich poprzednich kadencjach w Chotomowie (bo teraz tak czy inaczej musimy przyznać, że w tej kadencji ilość inwestycji się trochę poprawiła) nie mniej jednak kilka osób podjęło starania odłączenia się od tego miasteczka i utworzenia małej samodzielnej gminy - niespełna 2000 mieszkańców (na terenie całej gminy) i pomimo że jest to bardzo biedna gmina (i mieszkańcy są duzo biedniejsi w porównaniu do naszych mieszkańców) sytuacja jeśli chodzi o drogi i szkoły poprawiła się diametralnie.
Więc może to jest jakiś pomysł dla naszego Chotomowa i dla naszej szkoły...
MagdaM

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 22 gru 2008, o 22:09

@MagdaM
Ciekawy pomysł, ale całkowicie nierealny. Secesja to niezwykle długi i skomplikowany proces. Pomijając wszystkie szczeble pośrednie, na końcu musi na to wyrazić zgodę Minister SWiA. A biorąc pod uwagę, że Chotomów stałby się wysepką wewnątrz gminy Jabłonna, to zgoda jest mniej niż prawdopodobna. Nie wiem, czy znasz przypadek Michałowa-Reginowa, który 1 stycznia mijającego właśnie roku przeniósł się z gminy Nieporęt do gminy Wieliszew. Choć sytuacja jest nieporównywalna, bo tu chodziło jedynie o zmianę granic dwóch istniejących już gmin w ramach jednego powiatu (a to też ma znaczenie), to i tak trwało to prawie dwa lata - o ile dobrze pamiętam - i wymagało wielkiej determinacji mieszkańców, i radnych z tego sołectwa. A sprawy przekazania majątku są między gminami niewyjaśnione do dzisiaj.
Podsumowując, nie przywiązywałabym się do tego pomysłu.
Pzdr.
Joanna Kajdanowicz

Postprzez MagdaM » 22 gru 2008, o 22:17

Ja się nie przywiązuję tylko proponuję...
Bo jak nasi radni pomimo że się bardzo starają sa bezradni...to dumam jakby tu tej sytuacji zaradzić. :)
Pozdrawiam Jabłonnę i mam nadzieję, że mój pomysł żadnego jej mieszkańca nie obraził...bo to nie było moim zamiarem.
MagdaM

Postprzez Marcin » 23 gru 2008, o 00:14

KATARZYNA DĄBROWSKA napisał(a):Szanowny Panie Marcinie!
Pragnę Pana poinformować, iż jako radna nie stram się o żadne środki na budowę
ulicy przy której mieszkam.

Pani Katarzyno,

Chwali się, że się Pani odezwała, bardzo dziękuję. Reszta radnych nie znajduje na to czasu. Proponuję spotkać się wcześniej, przed posiedzeniem rady, mam dla Pani parę propozycji, proszę o kontakt.

Państwa Radnych w Chotomowa oraz Panią Wójt zaproszam na spotkanie noworoczne. Proponuję u mnie w domu, przy ul. Kisielewskiego, 10 stycznia 2009 (sobota), godz. 12:00. Zainteresowanych sąsiadów także zaproszę, proszę tylko o informację ile kubków na herbatę mam kupić :) Pani Katarzyna, Janusz i Krzysztof po kubku mają na starcie. Kto chce jeszcze? Za sąsiadów z Polnej, Łąkowej i Kisielewskiego ręczę - będą.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez ziutek3 » 23 gru 2008, o 00:19

Czy gdzieś można obejrzeć projekt budżetu gminy na przyszły rok?
Z powyższych wpisów oraz wątku opisującym spotkanie z panią wójt wynika, że nasi radni w przyszłym roku chcą przehandlować (roz)budowę szkoły i kanalizację dla Chotomowa za parę mkw kostki pod bramę szanownych radnych???
Jakoś nie mogę tego pojąć, bo trochę inna skala przedsięwzięcia.
Pytanie podstawowe - czy gmina Jabłonna ma dużo mniejsze przychody niż wyżej wspomniana gmina Wieliszew, czy też jest bardzo niegospodarna. Zacofanie gminy Jabłonna pod względem kanalizacji jest ogromne, sąsiednia gmina poradziła sobie z tym problemem już ładnych parę lat temu.
A może dystrybucja budżetu pomiędzy Jabłonnę a resztę gminy jest niesprawiedliwa.
Spory przy ustalaniu budżetu to chyba normalna sprawa, ale jest jeszcze chyba coś takiego jak strategia gminy, gdzie ustalone są priorytety poszczególnych działań. Czy pokusa realizacji paru mkw może zmienić strategię całej gminy?! Jeśli ktoś nie dostrzega problemu kanalizacji w Chotomowie i odkłada to na nieokreśloną przyszłość, nie powinien być radnym w tej miejscowości.
Ja rozumiem, że kogoś może być stać na wysyłanie dziecka do prywatnej szkoły, przez co nie jest zainteresowany budową szkoły w Chotomowie. Szkoła jednak pęka w szwach co oznacza, że jednak więcej jest zainteresowanych posyłaniem dzieci do NORMALNEJ szkoły jak najbliżej domu.
Z zazdrością można popatrzeć na piękne, oświetlone boiska praktycznie w każdej miejscowości gminy Wieliszew. A w Chotomowie...
Czy aż tak różnią się te gminy między sobą? W to, że nie ma tam sporów i walk przy ustalaniu budżetu nie chce mi się wierzyć, a jednak żyje się lepiej.
Pewnym rozwiązaniem problemów drogowych może być zamiana nazw ulic, np. Bagienną zamienić z Kisielewskiego (po zamianie będzie cała w kostce:-), Bagienna już dawno przestała taka być, a dla Kisielewskiego albo 10 innych pasuje w sam raz:-)

Pozdrowienia dla ZAANGAŻOWANYCH, Wesołych Świąt dla Wszystkich.
ziutek3

Następna strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.