Do Radnych Gminy Jabłonna

codex

Postprzez Krzysztof J » 4 paź 2009, o 21:09

No więc zainspirowany pomysłem Marcina, korzystając nieco z istniejących podobnych opracowań, przygotowałem projekt Kodeksu Etyki Radnego. Poniżej go wklejam, z prośbą o uwagi i poprawki, tak żeby go można było przedstawić naszej W.Czcigodnej radzie do uchwalenia.

KODEKS ETYKI RADNEGO

1) Radny powinien działać zgodnie z prawem i nie nadużywać swojej władzy.
2) Przy sprawowaniu swojej funkcji Radny winien rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, opuszczając posiedzenia Rady i komisji oraz głosowania tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
3) Radny powinien stosować się do nakazów i zasad regulaminu Rady i niniejszego Kodeksu oraz dbać, aby jego sytuacja osobista nie kolidowała z ich ustaleniami.
4) Radnemu nie wolno działać w interesie prywatnym swoim, swojej rodziny, jakichkolwiek innych osób lub organizacji.
5) Radnemu nie wolno wykorzystywać pełnionej funkcji do wyrządzania krzywdy lub szkody innym.

ZASADY DZIAŁANIA
1. Radny w wykonywaniu swoich zadań kieruje się interesem publicznym i dobrem całej społeczności lokalnej gminy.
2. Radny wykonuje swoje zadania rzetelnie, uczciwie i z należytą starannością, podejmuje decyzje bezstronnie i bezinteresownie.
3. Radny winien kierować się zasadą, że osobiście ponosi odpowiedzialność za wybór podjętej decyzji.
4. Jeżeli podejmowana przez Radę decyzja dotyczy bezpośrednio spraw, z którymi wiążą się osobiste korzyści jego lub jego najbliższej rodziny, radny powinien o tym poinformować i powstrzymać się od udziału w jej podejmowaniu.
5. Radny musi powstrzymać się od wszelkich działań określonych w kodeksie karnym jako bierna i czynna korupcja.
6. Radny nie powinien szukać ani akceptować preferencyjnego traktowana przez urzędników, gdy on sam, jego krewni lub jego firma załatwiają na terenie urzędu swoje sprawy jako petenci.
7. Uczestnicząc w podejmowaniu decyzji personalnych, radny powinien kierować się wyłącznie oceną przydatności kandydata do zajmowania danego stanowiska lub funkcji.
8. Firmy, których właścicielami są radni lub ich najbliższa rodzina, nie mogą uzyskiwać zleceń od urzędu gminy w inny sposób niż przez udział w przetargu publicznym.
9. Radny powinien powstrzymać się od decyzji dotyczących nieruchomości, które posiada on lub jego najbliższa rodzina, mogących bezpośrednio wpłynąć na wartość tych nieruchomości.
10. Radny powinien w corocznym sprawozdaniu ujawniać wszelkie korzyści, jakie on lub członkowie jego rodziny odnieśli ze współpracy z Urzędem Gminy lub podmiotami będącymi własnością Gminy.

OBOWIĄZKI RADNEGO
1. Radny powinien przestrzegać dyscypliny finansowej i budżetowej, w odpowiedzialny sposób podejmować decyzje dotyczące zarządzania finansami publicznymi.
2. Radny powinien składać sprawozdanie ze swojej działalności.
3. Radny jest zobowiązany do skrupulatnego przestrzegania zasad związanych z wydatkami na realizację swoich obowiązków.

JAWNOŚĆ DZIAŁANIA
1. Radny powinien aktywnie popierać jawność działania urzędu gminy i jego organów.
2. Radny jest odpowiedzialny przed całą społecznością lokalną w zakresie sprawowanej funkcji publicznej.
3. Radny powinien odpowiadać na wszelkie pytania ze strony społeczności lokalnej dotyczące wykonywania funkcji i podejmowanych działań.
4. Radnemu nie wolno rozpowszechniać informacji nieprawdziwych,
5. Radny zobowiązany jest do przestrzegania tajemnicy państwowej i służbowej oraz zachowania w tajemnicy wiadomości poufnych, zwłaszcza dotyczących prywatnego życia osób, które uzyskał dzięki sprawowanej funkcji.
6. Radny nie powinien nigdy używać poufnych informacji dla odnoszenia osobistych korzyści lub dyskredytowania kogokolwiek.
Krzysztof J

Re: codex

Postprzez Marcin » 5 paź 2009, o 11:15

ładne.

ja bym jeszcze dołączył obligo komunikacji przez internet/forum. Jeśli Radny sobie z tym nie radzi (ma prawo), to niech korzysta a najprostszej komunikacji za pośrednictwem sekretariatu Urzędu Gminy.

Teraz tylko pozostaje nam wydrukować do tego listę podpisów, ja mogę odwiedzić moich sąsiadów. Robimy?

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez szumski » 10 paź 2009, o 19:40

To wszystko jest w STATUCIE i jest aktem prawa miejscowego jak uchwała o podatkach lokalnych. Czyli za niewywiązywanie się - przynajmniej komornik.

Kodeksy honorowe to pustosłowie, jest na przykład jeden z takimi zapisami:
6. Respektuje normy prawne i społeczne. Szanuje instytucje państwa
i społeczeństwa.
7. Cechuje go szczerość i szacunek dla innych. Stawia zawsze dobro służby
ponad ambicje osobiste. Dba o wizerunek wojska i etos służby,
z którymi się utożsamia.
8. Nie dopuszcza się czynów, narażających na uszczerbek jego honoru
i dobre imię wojska. Czynami niegodnymi żołnierza są w szczególności: zdrada Ojczyzny, tchórzostwo na polu walki, obłuda, prywata, nie wywiązywanie się z przyjętych zobowiązań.
No i co? i qpa
Przychodzi taki "honorowy" od tego kodeksu dopiero na wolne wnioski po sesji, tylko po to żeby podpisać listę i tych paru % z diety radnego nie stracić. Wiem co piszę, bo oprócz nadzwyczajnej w sierpniu, byłem w tym roku na wszystkich sesjach. Pozdrawiam

PS. Większość "niehonorowych" samorządowców na różnych zadupiach uchwaliła ZERO diety za nieobecność na sesji.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Poprzednia strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.