Godziny pracy komisji różnych

Godziny pracy komisji różnych

Postprzez Cielak » 16 lut 2009, o 11:27

Witam,

strasznie mnie denerwowało zawsze, że komisje odbywają się w godzinach, w których każdy normalnie pracujący człowiek jest w pracy :)
Zawsze są to 11:00 12:00 13:00...
To jak ja się chcę wybrać, to muszę brać dzień wolny w pracy!

dlatego właśnie dzisiaj wysłałem pismo do Rady Gminy o następującej treści:

Do Rady Gminy Jabłonna

Szanowni Państwo.

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o zmianę godzin w jakich odbywają się posiedzenia poszczególnych komisji. Godziny takie jak 11:00, 12:00 bądź 13:00 są godzinami niedostępnymi dla ludzi którzy pracują (czyli dla większości mieszkańców). Podczas spotkań wszelkich komisji poruszane są sprawy bardzo istotne dla mieszkańców Gminy i niejeden mieszkaniec chciałby wysłuchać ustaleń oraz dyskusji jakie mają miejsce podczas obrad komisji. Ze względu na takie godziny pracy jest to jednak prawie niemożliwe. Proponuję zmienić ww godziny na np. 16:00, 17:00, 18:00 i później. Są to godziny w których przybycie osób pracujących jest bardziej możliwe.

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
Art. 11b. 1. (Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw. 2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.) mieszkańcy gminy mają prawo uczestniczenia w komisjach. Organizowanie komisji w takich godzinach w jakich robią to Państwo jest w pewnym stopniu uniemożliwieniem mi wzięcia w niej udziału.

Mając na uwadze dobro naszej wspólnoty (bo tak ustawodawca nazywa administrację Gminną) proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Jeżeli stwierdzą Państwo, że jestem odosobnionym przypadkiem w takim myśleniu, jestem w stanie zebrać bardzo dużą ilość podpisów pod taką prośbą.

Z poważaniem.

Jak nie odpowiedzą to zacznę zbierać podpisy.

Pozdrawiam.
Cielak

Postprzez Krzysztof J » 16 lut 2009, o 12:22

super pomysl @cielak
I dołączając sie do tego pomysłu - proponuję ponadto, aby sesje Rady Gminy odbywały w się w soboty.
Dzięki temu pracująca regularnie i codziennie większość ;) mieszkańców naszej gminy będzie mogła o wiele łatwiej uczestniczyć w życiu samorządu.
I pracujący radni przestaną mieć problemy z udziałem w obradach. Podobno ostatnio jeden z radnych nie mógł wziąć udziału w posiedzeniu w srodku tygodnia.
Krzysztof J

Postprzez Marcin » 16 lut 2009, o 12:46

super pomysły oba.

poczekajmy, co nam rada odpowie więc.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez Cielak » 19 lut 2009, o 22:30

czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie:

czy zgodnie z tym art.
1.
§4b.
1. Działalność organów Gminy jest jawna, z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z przepisów ustawowych.
2. Jawność działania organów Gminy obejmuje w szczególności:
1)jawność sesji Rady i posiedzeń Komisji;
2)prawo dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji Rady Gminy
3)prawo obywateli do uzyskiwania informacji o działalności organów Gminy.

naszego statutu Gminy, mogę iść na obrady rady gminy i nagrywać tą że radę kamerą? A potem udostępniać każdemu zainteresowanemu mieszkańcowi?

Z tego co wiem to nie ma przeciw wskazań. Nawet wiem, że w kilku miejscowościach tak robią i podobno NIE JEST TO ZABRONIONE.

Czy ktoś z was się orientuje?

Bo ja mam taki pomysł, żeby serial nakręcić ;)
Cielak

Postprzez Marcin » 19 lut 2009, o 23:04

http://www.maszglos.pl/porady_eksperta.php?pytanie=21

"Reasumując. Przewodniczący rady nie ma prawa zakazać robienia podczas sesji zdjęć radnym, jak również nie może zabronić publikacji ich wizerunku." To oznacza, że można nagrywać i zamieszczać w sieci.

A wykładnia jest w wyroku sądowym:
Sygn. akt I CSK 341/07
WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 24 stycznia 2008 r.

Anna M. przeciwko "Axel Springer Polska"

cyt:
"Przepis art. 14 ust. 6 prawa prasowego wyłącza warunek zgody osoby zainteresowanej na publikację informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, jeżeli wiąże się to bezpośrednio z działalnością publiczną danej osoby. Zezwolenia nie wymaga - zgodnie z art. 81 ust 1 pkt 2 prawa autorskiego - rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych.
Pojęcie „działalności publicznej” z art. 14 ust. 6 prawa prasowego, należy rozumieć szeroko, podobnie jak w regulacji odnoszącej się do wizerunku przyjmując, że nie chodzi tu jedynie o działalność polityczną (wyrok SN z dnia 12 września 2001 r. – wcześniej powołany). Osobami prowadzącymi działalność publiczną w rozumieniu tego przepisu mogą być – w określonych okolicznościach - także inne osoby, spoza kręgów polityki, działające - także w formach niezinstytucjonalizowanych - w dziedzinie nauki czy sztuki, których postawa i głoszone poglądy współkształtują poglądy panujące w społeczeństwie i które skupiają wokół siebie znaczące środowiska opiniotwórcze, poprzez które mogą wywierać istotny wpływ na bieg spraw publicznych.
(...)
Wskazać jednak trzeba – o czym była już mowa - że dostęp do prywatności tych osób, poza ich zgodą, wynika z tego, że prowadzą one działalność publiczną (art. 14 ust. 6 prawa prasowego) lub pełnią funkcję publiczną (art. 81 ust. 2 pkt 2 prawa autorskiego), które z racji zaangażowania interesu ogólnego powinny podlegać społecznemu osądowi czy wręcz kontroli."

Czyli mamy przepis, opinię prawnika i wykładnie Sądu. Mamy do tego prawo, co nie oznacza, że obędzie się bez dymu; nasi radni wielokrotnie stawiają się nad prawem i zdrowym rozsądkiem. Ale też przy okazji dadzą nam pretekst do zaciągnięcia ich do Sądu :) ignoratium iuris nocet.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez szumski » 20 lut 2009, o 06:15

Sesje są nagrywane (audio) od "X" lat i nie ma z czego robić sensacji. Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Cielak » 20 lut 2009, o 08:36

Kazek,

ja wiem, że zapewne są nagrywane Audio, bo to ułatwia pracę Pani która musi sporządzić protokół z obrad.

Jednak mi chodzi o to, że skoro robią to w takich beznadziejnych godzinach, że mało kto może brać w tym udział, to może jak się ludziom da możliwość obejrzenia sobie ripleja :) to chętnie zobaczą. Ja to bym nawet zaprosił do siebie na oglądanie na rzutniku w większym gronie :)

Kiedyś byłem mieszkańcem małego miasteczka gdzie był problem z niewiedzą ludzi odnośnie działań rady gminy i taki zabieg pomógł :)

Pozdrawiam
Cielak

Postprzez bodek » 20 lut 2009, o 22:09

Oczywiście powinny być w późniejszych godzinach. Większa dostępność na pewno.
bodek

Postprzez szumski » 20 lut 2009, o 22:42

Oczywiście powinny być w późniejszych godzinach. Większa dostępność na pewno.

Nioooooooo, też byś wreszcie zaczął zdążać. Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Cielak » 16 mar 2009, o 14:02

Witam,

dostałem odpowiedź z RG odnośnie godzin obrad i niestety godzin tych nie zmienią :(
Ale zgodnie z WYRAŹNĄ NAMOWĄ Pani Przewodniczącej RG złożę stosowny wniosek na RG pod obrady Radnych :)

Pozdrawiam.
Cielak

Następna strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.