codex etyki

codex etyki

Postprzez Krzysztof J » 20 wrz 2010, o 21:00

Wrzucam projekt kodeksu etyki dla przyszłych radnych, ciekaw jestem waszych opinii. Tylko bez szyderstw proszę :P

KODEKS ETYKI RADNEGO

1) Radny powinien działać zgodnie z prawem i nie nadużywać swojej władzy.
2) Przy sprawowaniu swojej funkcji Radny winien rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, opuszczając posiedzenia Rady i komisji oraz głosowania tylko w nadzwyczajnych okolicznościach.
3) Radny powinien stosować się do nakazów i zasad regulaminu Rady i niniejszego Kodeksu oraz dbać, aby jego sytuacja osobista nie kolidowała z ich ustaleniami.
4) Radnemu nie wolno działać w interesie prywatnym swoim, swojej rodziny, jakichkolwiek innych osób lub organizacji.
5) Radnemu nie wolno wykorzystywać pełnionej funkcji do wyrządzania krzywdy lub szkody innym.

ZASADY DZIAŁANIA
1. Radny w wykonywaniu swoich zadań kieruje się interesem publicznym i dobrem całej społeczności lokalnej gminy.
2. Radny wykonuje swoje zadania rzetelnie, uczciwie i z należytą starannością, podejmuje decyzje bezstronnie i bezinteresownie.
3. Radny winien kierować się zasadą, że osobiście ponosi odpowiedzialność za wybór podjętej decyzji.
4. Jeżeli podejmowana przez Radę decyzja dotyczy bezpośrednio spraw, z którymi wiążą się osobiste korzyści jego lub jego najbliższej rodziny, radny powinien o tym poinformować i powstrzymać sie od udziału w jej podejmowaniu.
5. Radny musi powstrzymać się od wszelkich działań określonych w kodeksie karnym jako bierna i czynna korupcja.
6. Radny nie powinien szukać ani akceptować preferencyjnego traktowana przez urzędników, gdy on sam, jego krewni lub jego firma załatwiają na terenie urzędu swoje sprawy jako petenci.
7. Uczestnicząc w podejmowaniu decyzji personalnych, radny powinien kierować się wyłącznie oceną przydatności kandydata do zajmowania danego stanowiska lub funkcji.
8. Firmy, których właścicielami są radni lub ich najbliższa rodzina, nie mogą uzyskiwać zleceń od urzędu gminy w inny sposób niż przez udział w przetargu publicznym.
9. Radny powinien powstrzymać się od decyzji dotyczących nieruchomości, które posiada on lub jego najbliższa rodzina, mogących bezpośrednio wpłynąć na wartość tych nieruchomości.
10. Radny powinien w corocznym sprawozdaniu ujawniać wszelkie korzyści, jakie on lub członkowie jego rodziny odnieśli ze współpracy z Urzędem Gminy lub podmiotami będącymi własnością Gminy.

OBOWIĄZKI RADNEGO
1. Radny powinien przestrzegać dyscypliny finansowej i budżetowej, w odpowiedzialny sposób podejmować decyzje dotyczące zarządzania finansami publicznymi.
2. Radny powinien składać sprawozdanie ze swojej działalności.
3. Radny jest zobowiązany do skrupulatnego przestrzegania zasad związanych z wydatkami na realizację swoich obowiązków.

JAWNOŚĆ DZIAŁANIA
1. Radny powinien aktywnie popierać jawność działania urzędu gminy i jego organów.
2. Radny jest odpowiedzialny przed całą społecznością lokalną w zakresie sprawowanej funkcji publicznej.
3. Radny powinien odpowiadać na wszelkie pytania ze strony społeczności lokalnej dotyczące wykonywania funkcji i podejmowanych działań.
4. Radnemu nie wolno rozpowszechniać informacji nieprawdziwych,
5. Radny zobowiązany jest do przestrzegania tajemnicy państwowej i służbowej oraz zachowania w tajemnicy wiadomości poufnych, zwłaszcza dotyczących prywatnego życia osób, które uzyskał dzięki sprawowanej funkcji.
6. Radny nie powinien nigdy używać poufnych informacji dla odnoszenia osobistych korzyści lub dyskredytowania kogokolwiek.
Krzysztof J
 
Posty: 537
Dołączył(a): 17 wrz 2006, o 20:45
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska

Re: codex etyki

Postprzez Marcin » 20 wrz 2010, o 22:39

bez jasnych sankcji = bez większego sensu.

Jak w połowie kadencji się okaże, że można naciągnąć Gminę na szkołę za 65 mln albo na zlecenia dla synka, to co zrobimy? Bez sankcji taki zapis nie ma sensu.

Marcin
Marcin
 

Re: codex etyki

Postprzez Ałek » 21 wrz 2010, o 07:21

***
Ostatnio edytowano 15 lis 2010, o 09:29 przez Ałek, łącznie edytowano 1 raz
Ałek
 

Postprzez Cielak » 21 wrz 2010, o 07:37

Marcin, to nie jest stanowienie prawa a jedynie zobowiązanie, tak jak małżonce mówisz że jej nie opuścisz aż do śmierci co oczywiście jest jedynie deklaracją i tyle.

Jak ty sobie sankcje wyobrażasz?

A kodeks jest jak dla mnie ok.
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Re: codex etyki

Postprzez Marcin » 21 wrz 2010, o 07:40

Niestety, nie mam recepty na wszystko.
Ale nie dowierzam w bożonarodzeniowe, życzeniowe myślenie i jestem przekonany, że bez sankcji będzie to martwy tekst. We wcześniejszej propozycji kodeksu, stawiałem na jasne nazwanie wątpliwych sytuacji oraz na wykluczanie z głosowań radnych nad wnioskami dot. ich interesów. Nie jestem wrogiem własności prywatnej, uważam, że wycięcie z tkanki społecznej muniaków, baranów i bogdańskich służy nam wszystkim, bo pasożyty tylko w wyjątkowych przypadkach pełnią pożyteczną funkcję.

Wtedy najgłośniej za kodeksem była Kasia Dąbrowska (sic!), ten prosty przykład pokazuje, że bez sankcji tekst Krzysztofa to żaden kodeks, a jedynie zbiór noworocznych postanowień. Bo kto "po dobroci" zrezygnuje ze "współpracy" z urzędnikami gminy, co do których uczciwości mamy sporo pytań?

Marcin

PS. dziś najbardziej podoba mi się model walki z korupcją a'la najnowsze prawo w Bułgarii: jeśli urząd skarbowy złapie kogoś na posiadaniu czegoś, co nie zostało wymienione w oświadczeniu majątkowym - rzecz przepada na rzecz państwa. To dobry pomysł dla kraju, który wg UE jest nr 1 pod względem korupcji. Ale powtórzę - to jest kodeks oparty na sankcjach.
Marcin
 

Postprzez szumski » 21 wrz 2010, o 08:25

Radni powinni przy uchwalaniu diet wziąć pod uwagę kondycję niepełnosprawnych.
JK
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Postprzez Cielak » 21 wrz 2010, o 08:41

Marcin,

widzisz, niestety prawa nie stanowimy my (a może to i dobrze :) )
więc żadnych sankcji nie możemy stosować bo po prostu nie mamy takiego prawa.

Tak czy owak takie podpisanie kodeksu zawsze może Ci posłużyć jako podłoże do pisania o tym że ktoś jest kłamcą na podstawie tego jakie zobowiązanie podpisał i to nasza jedyna broń jako mieszkańców. Wtedy żadne sądy mu nie pomogą :)
Zawsze to coś. Poza tym za złamanie przysięgi małżeńskiej żadnych sankcji też nie ma :) a przecież to przysięga :)
I chodzi bardziej o czyjąś słowność.
Wydaje mi się jednak, że powinniśmy wszyscy zabiegać o to żeby w tych wyborach wygrało jak najwięcej osób nie związanych z obecnymi radnymi (no może z małymi wyjątkami).
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez Marcin » 21 wrz 2010, o 09:45

Cielak napisał(a):(..) więc żadnych sankcji nie możemy stosować bo po prostu nie mamy takiego prawa (...).

Nie.
Kwestia sankcji to wyłącznie kwestia umownych zapisów, na jakie radni sami się zgodzą. Kodeks, jak każdy, to przyjęte ograniczenia. Za ich przekroczenia powinny być jasne konsekwencje. Sankcje mogą być niezależnie od prawa stanowionego, nie rozmawiamy bowiem o wyręczaniu Kodeksu Karnego a o wprowadzeniu faktycznej kontroli nad finansami Gminy, za pomocą prostych mechanizmów.

Przykład 1:
Radny ani jego najbliższa rodzina, nie powinni być podwykonawcami dla Urzędu Gminy, niezależnie od formy prowadzenia działalności. Dla mnie to oczywiste. Dla obecnych radnych - wcale nie, co rodzi korupcjogenne sytuacje. Na podstawie takiego zapisu Rada może wnioskować do wójta o powstrzymanie się od podpisywania takich umów. I żeby nie było egzegezy co jest konfliktem interesów a co nie, warto to określić/nazwać.

Przykład 2:
Rada Gminy akceptuje wszystkie umowy zawierane przez Urząd Gminy i z automatu wnioskuje o odrzucenie, nie będące wynikiem przetargu/konkursu ofert. Na podstawie takiego zapisu Wójt Gminy wie, że umowa poza procedurą przetargową, po prostu jest odrzucana przez Radę. (nie wdaję się w dywagacje, czy Rada ma takie umocowanie - nie ma, ale to jest wyłącznie kwestia umówienia się rady z wójtem).

Przykład 3:
Rada Gminy odrzuca projekt budżetu, prezentowanego przez wójta w przypadku niezrównoważonych wydatków. Spójrzmy prawdzie w oczy - dzisiejszym radnym jest kompletnie obojętne co podpisują, zadłużyli naszą Gminę na gigantyczne kwoty, nie rozumiejąc nawet tego, co podpisują. Nie wierzycie? Oto poboczny przykład: Radny Wiesław Sawicki, który szefuje komisji oświaty, nie zna podstawowych parametrów jedynej szkoły w Chotomowie (a mieszka 1 km metrów od niej); zadawane przez niego pytania świadczą, że nie rozumie nawet prawa, regulującego dostęp do szkół. Więc jak ten człowiek może decydować o oświacie w naszej Gminie? Jak może podpisywać budżet Gminy, jeśli on go nie rozumie?

Przykład 4:
Radny Gminy uczestniczy w posiedzeniach Rady. W przypadku braku obecności podpisuje zgodę dla Rady na przekazanie diety na cel publiczny, albo wpłaca ją na cel publiczny i dokumentuje to publicznie. Po co nam następny Mariusz Grzybek, który nie bywa na posiedzeniach; co to za radny, który nie ma czasu na radę?

Sankcje/konsekwencje powinny być. Kodeks bez kar jest skazany na porażkę. EOT.

Marcin
Marcin
 

Postprzez Cielak » 21 wrz 2010, o 12:27

Marcin, wszystko ok.
Ale cały czas brakuje mi tych przykładów na te sankcje. Daj jakieś przykłady do każdego punktu kodeksu! Skąd ja mogę wiedzieć co masz na myśli mówiąc sankcje? że co? Konfiskata majątku? Przymusowe wymeldowanie? Kastracja? Krzesło elektryczne? Jakieś konkrety poproszę... :):)
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez Cielak » 21 wrz 2010, o 12:33

KODEKS ETYKI RADNEGO

1) Radny powinien działać zgodnie z prawem i nie nadużywać swojej władzy. - udowodnienie nadużycia władzy lub konfliktu z prawem spowoduje dobrowolne zrzeczenie się praw Radnego.
2) Przy sprawowaniu swojej funkcji Radny winien rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki, opuszczając posiedzenia Rady i komisji oraz głosowania tylko w nadzwyczajnych okolicznościach. - każde nieusprawiedliwione nie przybycie na sesję lub komisję, lub nieobecność na ponad 30% w/w skutkuje przekazaniem przysługujących diet na czele dobroczynne
3) Radny powinien stosować się do nakazów i zasad regulaminu Rady i niniejszego Kodeksu oraz dbać, aby jego sytuacja osobista nie kolidowała z ich ustaleniami.
4) Radnemu nie wolno działać w interesie prywatnym swoim, swojej rodziny, jakichkolwiek innych osób lub organizacji -
5) Radnemu nie wolno wykorzystywać pełnionej funkcji do wyrządzania krzywdy lub szkody innym - udowodnione w/w postępowanie spowoduje dobrowolne zrzeczenie się praw Radnego

Radnemu nie wolno rozpowszechniać informacji nieprawdziwych, - działanie takie skutkować będzie tym, że taki radny musi przez co najmniej 20 godzin łącznie prowadzić wykłady w szkołach dla dzieci na temat szkodliwości posługiwania się nieprawdziwymi informacjami oraz ich złym wpływem na wychowanie i życie lokalne
itd... itd...
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Następna strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron