Budżet 2012

Postprzez w.iwo » 5 sty 2012, o 12:09

Witam

Polecam dyskusję na temat budżetu 2012 prawie na żywo :]

http://www.gazetapowiatowa.pl/index.php ... a&ido=1078

Kto nie był na sesji, może wysłuchać fragmentów wypowiedzi i poczuć klimat dyskusji.
pozdrawiam
w.iwo

Postprzez szumski » 6 sty 2012, o 21:24

Najbardziej mnie się podoba analiza ryzyka ;)
W budżecie nie ma takiej rubryki :hihi:

Analiza ryzyk lub chociaż próby ich zdefiniowania, powinny być podjęte w audycie wewnętrznym. Zgodnie z Ustawą o finansach publicznych, JTS jest obowiązany taki audyt robić. Wypadałoby się z nim zapoznać przed ważniejszymi wystąpieniami.

Ryzyka, czy też zagrożenia wskazała RIO w opiniach: KLIK i KLIK.
Ponieważ z dalszej części wypowiedzi wynika, że żadne fundusze (oprócz subwencji, co jak psu łańcuch...) nam nie grożą to innych ryzyk po prostu nie ma. Na nic nie liczymy i tyle.

A od ryzyk - zdarzeń losowych to są rezerwy celowe lub polisa RISK :P
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Chotomowianin » 7 sty 2012, o 15:16

WITAM

szumski napisał(a):Najbardziej mnie się podoba analiza ryzyka
W budżecie nie ma takiej rubryki

budżet to nie tylko rubryki ale i wiersze ;) i najczęściej do analiz i statystki wszelakiej wykorzystuje sie dane z wierszy własnie :)

POZDRAWIAM :04:
Chotomowianin

Postprzez szumski » 9 sty 2012, o 10:01

No nie Lelu, z całym szacunkiem, ryzyka mogą występować w rubrykach a nie wierszach :D

Jak wiersz przewiduje 4 banie z podatku od nieruchomości, to tam ryzyka żadnego nie ma, bo i Ty i ja od naszych chliwków zaniesiemy tą kasę w zębach.

Ryzyko jest wtedy gdy wiersz mówi o inwestycji za grubą kasę a rubryka jakąś część tej kasy chce "pozyskać" z funduszy jakichś tam.
My, czyli gmina w naszym imieniu, nic nie chcemy "pozyskać" a dochód z podatków jest pewny jak zejście z tego łez padołu - podatku i śmierci uniknąć się nie da. Więc gdzie ryzyko? jak dochody z podatków i subwencji (też podatki) są sztywne i nieuniknione???
Czołem.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Chotomowianin » 9 sty 2012, o 12:45

WITAM CIE DROGI PRZYJACIELU

a juz myslałem że jesteś na mnie :38: .

Co do wierszy i rubryk to zauważ że napisałem 'najczęściej" , co pozostawia obszar dla Twojego " mogą wystepować".

Co do ryzyka i zdarzeń losowych to nie są to znaczenia tożsame, bo ryzykiem jest to że na drodze spotkasz wsciekłego psa, natomiast zdarzeniem losowym jest to że ta bestia cie ugryzie czego oczywiscie nie życze nikomu.
I ubezpieczyciel jest zainteresowany polisą /zakładem bukmacherskim/, czy zostaniesz pogryziony a nie tym czy spotkasz psa.

Jako człowiek doswiadczony zapewne wiesz że nawet te najsztywniejsze założenia też z czasem uginają się ;( a u nas/i tu dla jasności mówię o gminie/ istnieje ryzyko że między wierszami coś zawsze jest ukryte, a i może sie zdarzyć ze poprzesuwane cyferki w rubrykach, ale nadal między wierszami przedstawią obraz naszego gminnego budzetu z goła inny od tego zakładanego

Czołem!!! ale kluski pod stołem :P

POZDRAWIAM :04:
Chotomowianin

Postprzez szumski » 11 sty 2012, o 13:42

Masz tu Lelu, czytaj se wiersze i między wierszami:

BUDŻET 2012
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Chotomowianin » 27 sty 2012, o 13:54

WITAM

Poniżej prosty opis oceny "ryzyka" zarządzania , ile punktów nas dotyczy każdy sobie sam może odpowiedzieć i obok zakreslic + lub - a nastepnie podsumować wynik[b][/b]

Kontrola zarządcza w samorządzie terytorialnym (III): identyfikacja ryzyka
Podejmowanie decyzji dotyczących przyszłości, w każdej sytuacji, w tym również w działalności jednostki samorządu terytorialnego (JST), odbywa się w warunkach istniejącego ryzyka i niepewności. Im większa niepewność, tym większe ryzyko.

Przykłady zidentyfikowanego ryzyka w działalności JST i jej jednostek organizacyjnych:
– nieobsadzone stanowiska; u nas sytuacja odwrotna
– brak skłonności pracowników do uczenia się i rozwoju;
– wysoka rotacja pracowników;
– rosnący poziom skarg i działań dyscyplinarnych
– wykrywalność oszustw, marnotrawstwa i reakcja na te zjawiska;
– brak monitorowania osiągania celów strategicznych;
– nieosiąganie zakładanych celów i brak identyfikacji przyczyn tych zjawisk;
– niejasne planowanie albo brak planowania strategicznego i operacyjnego;
– zła reputacja w środowisku wyrażająca się niekorzystnymi doniesieniami prasowymi;
– rosnąca liczba pozwów sądowych, w tym liczba spraw przegranych;
– zaniedbania w zakresie jawności i przejrzystości (transparentności) procedur, np. w zakresie obsadzania wolnych stanowisk, udzielania zamówień publicznych, dostępu do informacji publicznej;
– podział na „równych” i „równiejszych” i zachwianie tzw. ładu organizacyjnego;
– nieprzestrzeganie dyscypliny finansów publicznych;
– zachwianie płynności finansowej;
– rosnące, w tym w szczególności nieplanowe, zadłużenie;
– błędy w dysponowaniu środkami pieniężnymi i błędy rachunkowe;
– indolencja (nieprzestrzeganie procedur) ochrony wartości pieniężnych w kasie i transporcie;
– rosnący poziom niewyegzekwowanych należności;
– nieadekwatne do kompetencji pracowników delegowanie uprawnień;
– niestabilność wykorzystywanych systemów informatycznych.

Pozdrawiam :04:
Chotomowianin

Poprzednia strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.