Sesje rady live w sieci?

Sesje rady live w sieci?

Postprzez Krzysztof J » 9 gru 2006, o 20:46

Niektore samorzady, nie mowiac o parlamentach prowadza transmisje live z obrad, dostepne w sieci

Moze bysmy sprobowali cos takiego uruchomic w Jablonnie? Mala kamerka i podpiecie pod mikrofony - i jedziemy :cool:

Jakie warunki techniczne sa tu do spelnienie, to pewnie PiVi lub Krzysiek Malec mogliby okreslic i troche za tym pochodzic. A mysle ze rada zaglosuje za - bo to bedzie darmowa promocja wszystkich radnych. :roll:
Krzysztof J

Re: Sesje rady live w sieci?

Postprzez Fotograf » 9 gru 2006, o 22:00

Krzysztof J napisał(a):Niektore samorzady, nie mowiac o parlamentach prowadza transmisje live z obrad, dostepne w sieci

Moze bysmy sprobowali cos takiego uruchomic w Jablonnie? Mala kamerka i podpiecie pod mikrofony - i jedziemy :cool:

Jakie warunki techniczne sa tu do spelnienie, to pewnie PiVi lub Krzysiek Malec mogliby okreslic i troche za tym pochodzic. A mysle ze rada zaglosuje za - bo to bedzie darmowa promocja wszystkich radnych. :roll:

Hehe kolega raczy żartować ;-)
Nie bądź naiwny radzie nie zależy na rozgłosie no chyba że przed wyborami. Jesli nawet okazałoby się że się zgodzą na tranmisję to dochodzi tu jeszcze problem wydajnosci sieci. Puszczenie shoutcasta video po sieci radiowej - słabo to widzę ;-(. O multicast'cie nie piszę bo nie ma freware'owych - licencja na multicasta tyś $.
Jedyna możliwość to puszczenie transmisji audio.
Fotograf

Postprzez Pietrek » 10 gru 2006, o 00:42

Jestem za, a nawet przeciw :). Kiedyś już słyszałem o podobnym przypadku w jakiejś gminie w Polsce. Sesje zmieniły charakter ze "spotkania na kawie" do cyrku przypominającego obrady sejmu. Każdy chciał się pokazać przed kamerami więc zabierał głos, niezależnie czy miał coś mądrego do powiedzenia czy nie. Istotne było wszczęcie kłótni. Delikwent robił wtedy wrażenie przed głupimi ludźmi, jakby rzeczywiście coś chciał zdziałać. Niestety jak się patrzy na polską klasę polityczną można dojść do wniosku, że duża część wyborców łapie się na te tanie "chwyty marketingowe" wybrańców narodu.
Myślę że lepszym rozwiązaniem byłoby przedstawianie w gazetach lokalnych czy nawet na stronach www taka jak ta, informacji o tym co się dokonało w gminie i kto jest autorem tego, bez zbędnych emocji czy mylących zagrywek radnych. Chodzi także o to żeby zainteresować tym co się dzieje w polityce przeciętnego mieszkańca Chotomowa, który zazwyczaj nie ma dostępu do internetu, a jego głos jest tak samo ważny jak tego co ten dostęp ma.
Z jednej strony to dobry pomysł, bo daje wrażenie, że patrzymy na ręce radnym, z drugiej jednak wydaje mi się, że może tylko zamienić posiedzenia w teatrzyk jaki codziennie obserwujemy w sejmie. Poza tym nie rozwiązałoby to problemu dostępu przez przeciętnego mieszkańca do informacji o poczynaniach radnych, a przeciętny mieszkaniec powinien tu chyba być priorytetem...
Pzdr
Pietrek

Re: Sesje rady live w sieci?

Postprzez Fotograf » 10 gru 2006, o 13:39

@Pietrek
Rok temu zadałem pytanie na stronie gminy czy możliwe jest umieszczanie stenogramu z obrad rady gminy na stonie WWW. Odpowiedź była oczywiście negatywana. Jedyne co było udostępniane w sieci to plan obrad i co zostało uchwalone podczas obrad.
Fotograf

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 10 gru 2006, o 19:55

@Fotograf
Odpowiedź była negatywna - fakt. Tylko pominął Pan wyjaśnienie. Protokół z sesji jest zatwierdzany dopiero na następnej sesji, czyli mniej więcej po miesiącu, i dopiero wtedy staje się oficjalnym dokumentem. Okres między sesjami jest czasem, kiedy radni mają możliwość się z nim zapoznać i wnieść ewentualne uwagi. Dlatego nie możemy go publikować na stronie bezpośrednio po sesji. Poza tym jest to wielostronicowy dokument i chyba niewiele osób jest zainteresowanych czytaniem go w całości. Informacja co zostało na sesji uchwalone wydaje się być tutaj najbardziej istotna. Jeśli chce Pan się dodatkowo dowiedzieć, kto z radnych jak głosował, to w Biuletynie Informacji Publicznej (http://ug.jablonna.ibip.pl) pod każdą uchwałą jest umieszczany przebieg głosowania - uchwały są podejmowane w trybie głosowania jawnego imiennego. No a jeśli ma Pan ochotę na lekturę całości to zawsze można zwrócić się o jego przesłanie zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Z tym, że należy pamiętać, iż w całości może być udostępniony dopiero po zatwierdzeniu go na następnej sesji.
Pozdrawiam
Joanna Kajdanowicz

Postprzez Krzysztof J » 5 sty 2007, o 15:47

pani Joanno

sprawdzilem ze koszt postawienia bezprzewodowego, satelitarnego podlaczenia raz na miesiac zeby sesja byla online w sieci nie przekracza kilku tysiecy zlotych

a jesli jakosc obrazu slaba jest, to znacznie mniej

moze pani przekona bossow ze to bedzie swietne narzedzie sluzace promocji gminy i realizujace idee przejrzystosci naszej gminy
Krzysztof J

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 5 sty 2007, o 16:01

Sądzę, że przekonać należy przede wszystkim radnych:
1. To ich moglibyśmy oglądać na żywo (błagam, bez tych makaronizmów typu "live" :cry: )
2. To Rada akceptuje zmiany w budżecie, a wprowadzenie po stronie wydatków tej pozycji (nawiasem mówiąc kilka tysięcy na miesiąc to kupa pieniędzy, jeśli chodzi o budżet promocyjny gminy - rocznie to by dało jego trzecią część) wymagałoby zapewne uchwały Rady.
Jak radni będą chcieli to wprowadzić, to wójt jako organ wykonawczy nie ma już wiele do powiedzenia. Tak więc wszyscy wyborcy, którzy chcieliby takie transmisje oglądać, muszą teraz uderzyć do swoich reprezentantów w Radzie i wiercić dziurę w brzuchu o to. Ja mam tylko nadzieję, że jeśli ta idea zostanie wcielona w życie, to nie kosztem budżetu na promocję, bo wtedy zamiast oglądać rekonstrukcje historyczne na festynie w maju i gwiazdę wieczoru na festynie we wrześniu, oglądać będziemy jedynie naszych radnych w akcji - ale za to co miesiąc.
Pozdrawiam
Joanna Kajdanowicz

Postprzez PiVi » 5 sty 2007, o 16:10

Hmmmmmm....

Satelita - pomysł świetny, ale nie realny i chyba nie wart tych paru tysięcy miesięcznie.
Łatwiej już (jak rozmawialiśmy) puścić samą wizję + stopklatki netem.
Pytanie ile osób by to oglądało- ale pare by dało radę :)

A co powiecie na "Radio Chotomów" ?? Wróóóóóóóóć ! Jabłonna :)
Sam Krzysiek kiedyś o tym wspominałeś.... mamy tu nawet jakiegoś dziennikarza muzycznego :P
Pytanie ile kosztuje koncesja na taką lokalną zabawę i sprzęt.
Później można nadawać i każdy kto ma FM i chce posłuchać - droga wolna.
Oczywiście można też zrobić radio internetowe... pytanie jak wygląda dostęp do netu w Domu Ogrodnika.
Tutaj sprzętu w zasadzie nie potrzeba - kawałek stałki-mikrofon i laptop.

Piotr Engelbrecht
TAKIE SA MOJE ZASADY!
Jesli sie Wam nie podobaja mam tez inne...
Obrazek
PiVi
Site Admin

Postprzez mieszkaniec » 5 sty 2007, o 17:35

Przejrzystość ? Krzysiek to nie jest dobry chwyt, żeby był większy dostęp, szarej masy, też chyba nie. A jeżeli w Radzie jest tak jak w Sejmie to ważne są posiedzenia komisji, a nie sama sesja, która klepie. Pomysł dobry ale to co napisałem powyżej + techniczne uwagi PiVi-ego do realizacji za cztery lata. Mam nadzieję że Twój pomysł stanie się jednym z podstawowych punktów w programach większości komitetów wyborczych za 4 lata. I nad tym trzeba pracować. Natomiast pomysł z radiem PiVi - hełm z głowy - ale może nie gmina a powiat?
mieszkaniec

Postprzez Sikor » 5 sty 2007, o 17:35

Ale dlaczego upieracie się na transmisji live? (Jak coś źle zrozumiałem to proszę dalej nie czytać)
Albo inaczej - co da nam transmisja live, czego nie ma transmisja off-line?

No chyba, że całe rodziny będą siadać przed internetem, żeby oglądać sesję rady. Zamiast dobranocki albo czegoś innego. Ale jak ktoś ma czas śledzić na żywo w necie to niech lepiej się pofatyguje osobiście?

Przy wersji offline'owej potrzebne jest oczywiscie miejsce na dysku i łącze, które to wyrzuci na świat, ale tutaj jest sporo możliwości, włącznie ze skorzystaniem z serwisów typu youtube. No i oczywiście ktoś, kto to potnie odpowiednio.
Ale to wszystko i tak by było potrzebne, jeśli chcemy sesje zachowywać dla potomności.
Tylko nie potrzeba wtedy tak szybkiego łącza, połączenia satelitarnego, oprogramowania do transmisji live.

A może zacząć powoli od mp3 z sesji, wystawianych gdzie bądź?

Adam
Sikor

Następna strona

Powrót do Rada Gminy - Skład, sesje, wydarzenia.