Przyłączenia Jabłonny do Warszawy

Wiemy, że wójt wie o naszym forum wiec pewnie bedzie odpowiadał na nasze pytania :)

Przyłączenia Jabłonny do Warszawy

Postprzez stasiu » 11 paź 2010, o 08:07

Porządek obrad LII Sesji Rady Gminy Jabłonna V kadencji, która odbędzie się w dniu 12 października 2010 /wtorek/ o godz. 16-tej w Domu Ogrodnika w Jabłonnie ul. Modlińska 102 obejmuje między innymi:
5. Rozpatrzenie uchwał w sprawie:
2) wyrażenia opinii w przedmiocie wyznaczenia aglomeracji Warszawa,

Z całą pewnością, jeśli chodziło by o wchłonięcie Gminy Jabłonna pod jurysdykcję samorządu Warszawskiegi i podległości pod ustawę o ustroju miasta stołecznego Warszawy, to zostalibyśmy (my Mieszkańcy) bardzo wyrolowani i pokrzywdzeni. Chcemy pozostać całkowicie samorządni i dbać o naszą społeczność samodzielnie. Chyba, że Warszawa zechciała by oddać nam jakieś działki powiększając powierzchnię samodzielnej Gniny Jabłonna. Czy są osoby bardziej zorientowane w temacie ?
stasiu
 
Posty: 112
Dołączył(a): 7 mar 2009, o 21:14
Lokalizacja: legionowskie

Postprzez Ałek » 11 paź 2010, o 08:19

***
Ostatnio edytowano 15 lis 2010, o 08:02 przez Ałek, łącznie edytowano 1 raz
Ałek
 

Postprzez Jendrula » 11 paź 2010, o 08:58

Uchowaj Boże ! Włączenie sie do tak dużej struktury (mamy w stolycy więcej radnych niż europejskie metropolie z 5 -8 mln mieszkańców) spowoduje iż głos lokalnej społeczności w ogóle przestanie się liczyć a inwestycje będą na zasadzie totolotka, jak coś wypadnie to nam wpadnie bo zawsze pierszeństwo będą miały duże dzielnice. Transport publiczny- Kazek proponuje jasny i klarowny przetarg na te usługi, a kto będzie wozić to już techniczny szczegół, kanalizacja w jakiejkolwiek formie- zapomnijmy, jeszcze poł Białołęki nie ma jej i tam najpierw byłaby zbudowana. Lepiej więc nie pchajmy się do "stolycy". Los gminy przyklejonej do dużej aglomeracji może być szczęśliwy i bez zobowiązań możemy czerpać niemałe profity z aglomeracji (choćby z ekspansji indywidualnego budownictwa). Jeśli już to wybierzmy dobrego Gospodarza a możemy być jedną z bogatszych gmin, trzeba tylko przyspieszyć uchwalenie planów zagospodarowania i umiejętnie korzystać z okazji/możliwości. Nie pchajmy się do "większego"! :)
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula
 
Posty: 1630
Dołączył(a): 16 sty 2008, o 10:25
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska

Postprzez Cielak » 11 paź 2010, o 09:59

Taki system oczywiście ma wady i zalety, kwestia czego jest więcej i co się opłaca. Tak czy owak Powiat Legionowski jest wpisany we WSZYSTKIE koncepcje powstania tej metropolii. Nie do końca prawdą jest że traci się wtedy prawa do samodzielnego rządzenia. Wiele kwestii pozostaje tak jak było. Jednak zagrożeniem może być marginalizacja przy takich projektach jak trasa mostowa i tym podobnych przedsięwzięciach mających kluczowe znaczenie dla całego regionu. Zaletą na pewno była by poprawa komunikacji (na co też łatwiej było by uzyskać dofinansowanie).
Wiele głosów, jakie słyszałem przez ostatnie 7 lat w tym temacie, zwracało uwagę na wiele problemów związanych z zarządzaniem tak dużym terenem, szczególnie w naszych Polskich warunkach politycznych i mentalnych. W takim molochu zawsze ktoś jest pokrzywdzony :)
Jednak biorąc pod uwagę wielkość (zarówno liczbę mieszkańców jak i dochodów) naszego powiatu, mieli byśmy tam sporo do powiedzenia.

Nie wspomnę już o tym, że całe województwo modli się żeby ta metropolia powstała. Warszawa była by wtedy tworem wyjętym z woj. mazowieckiego i tym samym nie zawyżała by całemu województwu średniej, co odbija się negatywnie na możliwościach skorzystania z pomocy Unijnej...
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez Jendrula » 14 paź 2010, o 14:05

Oj tam!
Rozrost metropolii jest w interesie ...samej metropolii a nasz interes przestanie się liczyć. Jesli ktoś chce mieć w dowodziku WARŚIAWE" to niech sobie to załatwia a wolę mieszkać w samodzielnej gminie a nie w molochu zarządzanym niczym Pekin lub inna Moskwa. Zainteresowanym polecam obejrzenie osiedli podmiejskich które zostały włączone do Berlina i porównanie z samodzielnym okręgiem Poczdam i jego miejsowościami. tereny włączone zostały martwymi sypialniami nawet sklepików na lekarstwo zaś te 'wolne" rozwijają się inie są trylko miejscem noclegowym dla dojeżdżających do stolicy Niemiec, przyciągają też centrale (biura) niektórych dużych firm (udział w podatku CIT) oferując drobne ulgi w podatku od nieruchomości i przyjazny "zaściankowy" a więc osobisty klimat wspołpracy z urzędami.
Wielkiej Warszawie mówimy NIE! Jak jest zarządzana widać (budowa mostu północnego ślimaczy sie 8 lat, rozkopane ulice we wszystkich miejscach naraz, sponsorowanie prywatnego klubu (ITI-TVN) za pieniądze podatników i brak kanalizacji -wodociągu i utwardzonych dróg na Białołęce (przypominam XXI wiek!) i oczywiście nie ma winnych bo to a dzielnica a to prezydent a to Rada m Warszawy i tak w kółko. Na poziomie gminy łatwiej to kontrolować i też łatwiej w przypadku pozyskania ciekawych inwestorów znacznie polepszyć sytuację gminy-jakoś Tarnowo Podgórne nie pcha sie do Poznania. Na tym polegała reforma samorządowa z 1990 roku i nie wracajmy do pełnej centralizacji jak za PRL bo Radny będzie zamiast myśleć to wyrywać ochłapy od centrali na PL.Bankowym a wtedy to mamy pozamiatane z inwestycjami, chyba że zamieszka w Chotomowie ...Prezydent Warszawy
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula
 
Posty: 1630
Dołączył(a): 16 sty 2008, o 10:25
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska


Powrót do Pytania do wójtaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron