Budowa w centrum

Chotomów i Dąbrowa Chotomowska

Re: Budowa w centrum

Postprzez Jendrula » 10 gru 2013, o 08:53

Inwestor wie co robi, potencjał ma duży bo nasi sklepikarze jadą z marża po 40-50%, więc jest z czego zarobić, jak Biedra z niskimi marżami wkroczy. Oczywiście "deliiedry, z Wawy nikt nie przyjedzie a i chyba nasi miejscowi mają lepsze pomysły na pracę/biznes jak siedzenie po 8h i skanowanie kodów kreskowych lub rozładunek 50 palet z soczkami na 1 zmianie.
Zobaczymy.
Z Olszewnicy, Skrzeszewa też się Biedra wyżywi, bo będzie bliżej niż do NDM
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez Blazer » 10 gru 2013, o 10:41

Jendrula napisał(a):Inwestor wie co robi, potencjał ma duży bo nasi sklepikarze jadą z marża po 40-50%, więc jest z czego zarobić, jak Biedra z niskimi marżami wkroczy.

Trzy pytania bo mi się twoja wypowiedź całości nie trzyma:
1.Mógłbyś powiedzieć mi, skąd masz info o takich "marżach"? Bo przecież ja mogę napisać, że Biedronka ma 70% (i jestem w stanie to udowodnić).
Najlepiej byłoby gdybyś udał się do hurtowni i zapytał o cenę w hurcie, a nie pisał głupoty. Widać, że zielonego pojęcia nie masz o tym co piszesz.
Mało tego mogę pokazać Supermarkety w których jest drożej niż w naszych sklepikach, jeżeli będzie taka potrzeba. Poza tym skoro mają takie marże to nie mają się czego obawiać. Wejdzie Biedronka obniżą marżę do 5%, Biedronkę wykurzą, a inwestor zostanie z lokalem :12:
2. Kto zarobi inwestor czy JM? Bo inwestor to ma stałą kwotę za wynajem.
3. Jak można zarobić z niskich marży? Jak Biedra wejdzie z niskimi marżami to inwestor nic nie dostanie bo nie będzie z czego. :12:
Inwestor to może polecieć z Biedronką i przeinwestować. JM do duuuuuuuuża firma i wynajem jest na ich warunkach, a nie inwestora. Jak się nie opłaca Biedronce (niska sprzedaż), to się wycofują, bo nikt nie będzie dokładał do tego biznesu, a Chotomów to nie Warszawa.
Niech się martwi Biedronka, oni pierwszą kasę muszą zarobić na wynajem.
Blazer

Postprzez Jendrula » 10 gru 2013, o 10:59

Blazer!
Może zaproponujesz jaki koszyk zakupów porównamy, dobierz sam produkty a zrobię ci "analizę porównawczą cen konkurencji", zajmie mi to parę chwil. Nie pisze że na Wszystkim jest 40% marzą ale na towarach szybko-rotujących tak, a jeśli nie to widać w złej hurtowni się własciciel sklepi ku zaopatruje. Czasem w detalu na tym samym produkcie są różnice po 20-25% w cenie (nie w promocji tylko w "regularnych cenach"). "Trochę" ten rynek znam . Nie mam nic przeciwko naszym sklepikom, lubię w nich robić zakupy i doceniam ich zalety ale "niskie ceny" na pewno nie są wyróżnikiem - tu markety i dyskonty są liderem. Napisałem że Biedra nie jest groźna dla DOBRYCH SKLEPIKARZY, bo dostosują asortyment, zmienią to i owo i nie stracą finansowo.
Ja wróżę iż w CHTM utrzyma się długo bo potencjał jest duży i możliwości wzrostu sprzedaży też. Nasze sklepiki stracą najwyżej klientów co to na chlebik, dżem i MAMROTA przychodza albo najtańsze wzbogacone mocznikiem piwo za 1,5 zł. Reszta nadal bedzie kupować a na większe zakupy przestanie jeździć do Jabłonnej lub Legionowa więc Kaufland straci (troszkę).
Pracowałem w małym handlu i w dużej sieci w sumie 12 lat więc znam i ten i ten segment od podszewki więc wybacz ale wiem o co chodzi. Zamiast utyskiwać zrób analizę co kupują Twoi Klienci, czego potrzebują i dostosuj się do nich bo Wojny Cenowej z Biedrą nie wygrasz (Przegrali ja Auchan, Real- sprzedany, Tesco, Carrefour.)
Oczywiście jak bedzie du...aty kierownik i nie będzie zamawiał tego co schodzi w CHTM to i Biedrę położy na łopatki. Miejsce na rynku jest dla najlepszych a nie dla wszystkich bo zastanawiam się jak długo będa ludziska akceptować stanie po 30 minut do kasy w pewnym znanym w CHTM sklepie, gdzie jest dobra zaopatrzenie ale w niedzielę kolejki jak za komuny po kubańskie pomarańcze w Społem :12:
Jendrula

Postprzez Blazer » 10 gru 2013, o 11:36

Jendrula.
Nie można wygrać wojny cenowej z Biedronką bo nie jest to najtańszy sklep, tak jak z tobą nie można wygrać dyskusji więc odpuszczam sobie bo ja swoje, a Ty swoje i chociaż miałbym Bóg wie jakie argumenty nie przekonam Cie do tego, ewentualnie możemy powymieniać się opiniami na PW. Co do kolejek poruszonych przez Ciebie to najwyraźniej nie bywasz w tym sklepie, a ja bywam i widzę że jest coraz lepiej. Z resztą jak sam zauważasz sklep ten jest dobrze zaopatrzony, a w Biedronce nie będzie wcale lepszego zaopatrzenia. Co tam można kupić, każdy wie w całej Polsce.
P.S. Pozytywna strona naszej dyskusji: jak sklepikarze ją przeczytają i wyciągną wnioski to nie zginą.
Blazer

Postprzez Jendrula » 10 gru 2013, o 12:07

Ależ nie ma tu sporu!
Mój wpis jest raczej typu informacyjnego. Co do przekonania mnie- jestem w stanie zmienić swoje zdanie jak zobaczę rzeczowe argumenty. Analiza cen koszyka podstawowych artykułów jest najbardziej miarodajna do porównania cen konkurencyjnych sklepów. Oczywiście ona też w 100% nie pokazuje sytuacji bo np podstawowe artykuły będa tańsze w sklepie B ale już same słodycze lub kawa s klepie A. ostatecznie decydują o tym Klienci i to oni "swoje wiedzą". Wyborem dobrych towarów nasze sklepiki mogą pokonać dyskonta jeśli wezmą się do roboty.
Dyskusji który sklep jest "najtańszy" nie możemy rozstrzygnąć ale już konkretny towar tego samego producenta z moich dzisiejszych zakupów - w jednym sklepi słoiczek tego sosu 6,95 a w innym Chotomowskim 13.90, nawet jakbym nie kupowal w hurtowni to i tak mam prawie 100% marzy i dobrze bo skoro Klienci to akceptują. Zobaczymy po 6 miesiącach jak bedzie wyglądać nasz wiejski handel jak pojawi się nowy gracz i wtedy naprawdę podsumujemy naszą dyskusję.
W w tym sklepie z kolejkami czesto bywam, polecam Ci NIEDZIELE, jak się msza skończy to kolejne 45 minut zajmuje kupienie paru drobiazgów.
Jendrula

Postprzez Blazer » 10 gru 2013, o 17:48

Tylko jak tu zrobić koszyk produktów podstawowych jak ich nie ma w Biedronce, nic tylko zamienniki i jeszcze przeliczniki na kg lub l.
Co do kolejek, to trochę przesadzasz.
1. 45minut nierealne (poprzednio pisałeś o 30, więc za kilka postów będą ze 2h)
2. jak sam piszesz po mszy. Równie dobrze mógłbym wymienić inne przykłady:
-że ksiądz musi coś z tym zrobić bo w niedzielę nie ma gdzie w kościele usiąść,
-że jak spadnie śnieg to na wymianę kół trzeba czekać 2 tygodnie,
-że tydzień lub dwa przed świętami do Arkadii stoi się w kolejce na parking 30minut 8/ itd.
Ja widzę tylko, że ktoś się stara i zmienia, myśli by ułatwić i zlikwidować/zmniejszyć kolejki zaoferować szerszy asortyment, a to że kolejki się zdarzają cóż w każdym sklepie w określonym czasie są, czy to w Bierdonce, Lidlu, Kauflandzie, Carrefourze, Auchan itd.
Dodam jeszcze jedną z wypowiedzi znalezionych w internecie, którą popieram w 100%, spróbuje odtworzyć ją z pamięci:
"Kupując w lokalnych Polskich sklepach dajesz zarobić sąsiadowi, on daje zarobić Tobie. Kupuje meble, samochody, sprzęt RTV/AGD, buduje domy, remontuje.
Wolę być biednym wśród bogatych, niż bogatym wśród biednych."-moje motto.
Dodam, że zamykający się sklep to nie tylko zwolnienie 5-10 osób, to również hurtownie, dystrybucja, producenci, przedstawiciele handlowi, osoby i firmy obsługujące sklepy, a to przecież dotyka również każdego z nas, tylko że pośrednio.
Zgadzam się, że czas pokaże wszystko.
Co do potencjału dla dyskontu w naszej okolicy to bym dyskutował, ale to znowu będzie rozmowa na 30 stron, więc nawet nie zaczynam i proszę nie prowokuj. :pada:
Dziękuje za dyskusję i przepraszam za odejście od tematu głównego.
Blazer

Postprzez Cielak » 11 gru 2013, o 09:12

Wydaje mi się, że nie potrzebnie się kłócicie :)
W zasadzie, to jak byście się spotkali przy jakiejś dobrej nalewce to zapewne by się okazało, że chodzi wam o to samo (takie mam wrażenie) tylko chyba z góry założyliście, że jesteście przeciwnikami.

Co do samej budowy i tego co ma powstać: Ja osobiście wolę kupować "u sąsiada" wyznając zasady o których pisze Blazer.
Uważam wszelkiej maści dyskonty za niepożyteczne a wręcz szkodliwe. Nie chce mi się tu rozpisywać ale w skrócie:
Dyskont chce mieć najniższe ceny ZAKUPU (jakość nie ma znaczenia - bo faktycznie nie ma)
Pośrednik chce sprzedawać dyskontowi bo to duża sieć i na ilości niższa marża i cena mu się zwrócą, ale jednocześnie robi wszystko, żeby nie zmniejszać marży tylko wymusić na producencie niższe ceny. Lub chociaż częściowo przenieść te koszty na producenta.
Pośrednik chce więc mniej płacić producentowi - np. wędlin (przepraszam, wyrobów wędlino-podobnych)
Producent nie zamierza rezygnować ze swoich zysków (producenci czy przetwórcy z natury zarabiają najwięcej) więc...
Więc mniej płaci w skupie - czyli rolnik, hodowca, sadownik zarobi mniej (czyli zubożeje)

Dodatkowo polecam zastanowić się, KTO tak naprawdę w tym całym łańcuchu korzysta na dopłatach unijnych - Np. do mleka :)

Na tym wariactwie zmierzającym do jak najniższych cen tracimy wszyscy - czytaj traci nasza cała gospodarka :) (VAT)
A jak doliczymy do tego wyprowadzanie pieniędzy z kraju i zabiegi finansowe mające na celu nie płacenie podatków - to ja już wolę zapłacić te 25gr więcej za to mleko ale przynajmniej wiem, że te pieniądze w jakimś sensie do mnie (jako obywatela tego kraju) wrócą :)

Pozdrawiam
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez Blazer » 11 gru 2013, o 10:29

Cielak, nie wiem czy należy nazywać to kłótnią. Nie chciałbym też, żeby poszło to w tym kierunku wolałbym raczej, żeby była to wymiana opinii, zdań.
Zgadzam się również z Tobą, chciałbym jednak by różnice pomiędzy dyskontami a sklepami tradycyjnymi były realne, a nie na poziomie 2zł.
Masz rację pewnie z Jendrulą chodzi nam o to samo. Ja również jestem zdania, że narzuty nie powinny być po 50% na produkty popularne, podstawowe. Gdyby tak było Dyskonty nie miałyby jak rozwinąć skrzydeł. Istotne jest jednak to, że czasami sklepy kupują w hurtowniach w cenie sprzedaży dyskontów. Po doliczeniu Vatu (np. 23%) i 10-15% narzutu różnica robi się na poziomie 50%, ale to wcale nie znaczy że 50% to zarobek sklepu (i o to chyba rozbija się cała dyskusja), bo jak widać sklep dokłada 15%, a suma z vatem to 41% powyżej ceny dyskontowej. Winnym (w powyższym założeniu) jest producent+dystrybutor, którzy zarabiają, na handlu tradycyjnym. Niestety jest to stosunkowo niebezpieczne rozumowanie bo po zniknięciu sklepów tradycyjnych na kim zarobi producent? O dystrybutorze nie wspominam bo tego już nie będzie. Dyskonty natomiast będą dyktowały ceny i produkty klientom, a już obecnie nie są najtańsze i nie oferują dużego wyboru asortymentu (markowych max. 2-3 z każdego typu produktu).
Jak wyprowadzić pieniądze z kraju to wszyscy wiedzą wystarczy kupić u siebie (w kraju UE) produkt A po 5zł/szt., a sprzedawać go po 2zł w Promocji w Polsce i już 3zł/szt. robi papa z Polski i tak razy np. kilka milionów szt.
Blazer

Postprzez Jendrula » 16 gru 2013, o 12:53

Właśnie! Sporu nie było a tylko wymiana opinii. ja też popieram "miejscowych" ale to nie ja decyduję (moze na szczęście dla reszty) jaki sklep będzie a jaki nie. To KLIENCI ZADECYDUJĄ NOGAMI a Dobre Sklepy zostaną. Co do kolejek w znamy sklepie- Blazer nie mam ochoty jeździć w niedzielę i nagrywać a potem wrzucać na YouTuba filmików z POWOLNEJ obsługi kasjerskiej. Mają z tym problem ,rozkład pracy presonelu po prostu niedostosowany do ruchu klientów, nigdy nie zdarzyło się by w godzinach największego nasilenia ruchu były otwarte WSZYSTKIE kasy. Muszą to rozwiązać, bo jakaś nagroda dla Klienta za wysokie ceny musi być"- wybór towarów jest OK, to jeszcze serwis trzeba poprawić. A na Chotomowskiej Biedronce stracić może Kaufland i Biedra w Jabłonnej.
Będzie ciekawy eksperyment rynkowy- dyskont na wsi! Warto obserwować i dzielić się spostrzeżeniami na forum
Jendrula

Postprzez Blazer » 16 gru 2013, o 15:54

Ależ żeś się uczepił tej niedzieli (tydzień ma przecież 7dni), a po kościele cóż to nic nowego- i tak jak pisałem wcześniej na całym świecie jest to norma (zalezy tylko od czasu i miejsca), co nie oznacza, że nie należy próbować tego usprawniać. Kilka lat temu w Legionowie w Piekarni było tak samo po kościele tłum (bo każdy chce się wyspać i kupić chleb, więc wiadomo, że każdy przyjdzie po kościele).
Ostatnio odbyła się przebudowa stoiska z alkoholem (w końcu) i jest dużo lepiej. Koniec tematu, bo robi się to nudne.
Co do cen, to zależy z czym porównujesz, ja np. dla dzieci kupowałem w Kauflandzie Kubusia Waterr 0.5l, ale jak zobaczyłem o 30gr taniej w sklepie o którym mowa, to zrezygnowałem z Jabłonny (30gr na 2zł to 15% taniej). Akurat produkty najpopularniejsze mają w rozsądnych cenach (maj. Winiary 400 taniej niż w Biedronce, musztardę Kamisa, a latem był np. Ketchup MCDonalda coś pow. 3.50), mleko Łaciate w tej samej cenie lub taniej niż np. w Kauflandzie, podobnie Hoop Cola. Tylko mówmy o cenach regularnych, a nie gazetkowych (zresztą ostatnio pojawiła się też gazetka sklepu o którym mowa i ciekawostka cena Pepsi za litr niższa niż w Biedronce w promocji tygodniowej).
Powinno być chyba tak, że jak idę do sklepu to kupuję co chcę (tak żebym miał wybór, a nie 3 produkty markowe z każdej kategorii), a nie co jest najtaniej. Porównałem sobie ceny w Biedronce. Co z tego, że pojedyńcze produkty (niefirmowe) lub z inna gramaturą mają taniej, jak wystarczy włożyć jedną kawę Jacobsa i już 9zł drożej, a cały koszyk zamiast tańszy jest droższy (bo najpopularniejsze produkty mają taniej o 20-30gr). Czas pokaże. Ja również uważam, że straci Biedronka w Jabłonnie. Po prostu dochodzi do sytuacji, że Biedronki obecnie odbierają sobie klientów. Po co ktoś z Legionowa (okolice dawnego Bomi) będzie jechał do Jabłonny lub szedł na miasto skoro ma tuż obok. Wiem, że ta w Jabłonnie nie ma wcale super wyników. A i wskażniki sklepów porównywalnych (like -for-like) Biedronki są coraz gorsze (15-20% wzrost w 2011 i ok 4% w 2013), do tego dochodzą niższe nakłady na reklamę w porównaniu np. z Lidlem, i poszukiwanie nowych obszarów zbytu (300-400m sklepy). To wszystko świadczy, że obecna forma rozwoju jest na wykończeniu-to było pewne, przecież wiadomo, ze kiedyś muszą dojść do ściany. Ale znowu się rozpisałem. Pozdrawiam.
Blazer

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności Chotomowskie