Szkoła w Chotomowie będzie pusta. W Jabłonnie nauka do 20.15

Chotomów i Dąbrowa Chotomowska

Re: Szkoła w Chotomowie będzie pusta. W Jabłonnie nauka do 2

Postprzez MagdaM » 14 kwi 2014, o 11:41

Ja też nie mam dobrego doświadczenia z poziomem szkół prywatnych. Jak kiedyś uczyłam dzieci z bardzo bogatych rodzin, uczęszczające do bardzo drogich szkół prywatnych to zadziwiające było to że mając 5-6 godzin angielskiego tygodniowo w takiej szkole delikwent po kilku latach nauki nie umiał prawie nic. Zdarzało mi się również przygotowywać nauczycielki z takich szkół do egzaminów np. FCE :) Fakt że to było spory czas temu aczkolwiek moja koleżanka - zamożna prawniczka posyła obecnie swoje dziecko do jednej z droższych szkół prywatnych w Warszawie, prowadzonej przez zakonników czy zakonnice gdzie na 15 dzieci w klasie - 13 ma świadectwo z czerwonym paskiem...chyba o czymś to świadczy. Nic też nie mówi się o sukcesach takich szkół w konkursach międzyszkolnych. Ale nie chcę tutaj generalizować ani nikogo obrażać. Może są jakieś wyjątki, kto wie...
MagdaM

Postprzez ton » 14 kwi 2014, o 12:34

@szmergiel - z moich doświadczeń z EiTI na PW wynika coś zgoła odmiennego. Sam fakt kosztu akademika wyklucza biednych, a jeszcze za coś trzeba w Wwie przeżyć.
ton

Postprzez szmergiel » 14 kwi 2014, o 13:06

ton - >Ustronie jak na Warszawę nie wypadało drogo w porównaniu do innych akademików, zarówno PW jak i inych uczelni. Chyba wiele lat było coś ok 270 PLNów. Co innego Riviera :) No cudów nie ma, jakąś kasę z domu trzeba było brać ale od biedy za 700 czy 800 szło wyżyć, biednie ale szło. Ale i stypendia socjalne były a dla najlepszych i naukowe. Jedyne co mnie drażniło to jak brały stypy dzieciaki rodziców z prywatną działalnością prowadzaną tak aby wychodziły straty - ale to już inny temat nadużyć.
MagdaM -> zgadzam się. Jakbym widział ze dzieciak nie spędza za dużo czasu przy książkach a ma piąteczki to reagowałbym, bo albo mam geniusza i aby wycisnąć z niego więcej i rozwinąć "ten dar" musi mieć inne nauczanie albo ma zwyczajnie niski poziom. Niestety często ludzie nie dostrzegają w tym problemu, oceny są wyznacznikiem wiedzy.
szmergiel

Postprzez ton » 14 kwi 2014, o 13:31

szmergiel napisał(a):ton - >Ustronie jak na Warszawę nie wypadało drogo w porównaniu do innych akademików, zarówno PW jak i inych uczelni. Chyba wiele lat było coś ok 270 PLNów. Co innego Riviera :) No cudów nie ma, jakąś kasę z domu trzeba było brać ale od biedy za 700 czy 800 szło wyżyć, biednie ale szło. Ale i stypendia socjalne były a dla najlepszych i naukowe. Jedyne co mnie drażniło to jak brały stypy dzieciaki rodziców z prywatną działalnością prowadzaną tak aby wychodziły straty - ale to już inny temat nadużyć.
Tylko, że miejsce w akademiku było przyznawane (poza 1 rokiem) w granicach 400-500 zł dochodu na osobę. W praktyce, łapał się tam głównie biznes prywatny i szara strefa. Szczytem absurdu było otworzenie Riviery po remoncie, gdy koszt miesięczny akademika dorównywał kwocie progu ok którego należało się miejsce. Dodatkowo, uderzano w tych studentów, którzy samemu zarabiali, wymagając od nich pitów.

Co do poziomów szkół, jestem w stanie podać podobne przypadki odnoszące się do szkół publicznych. Znam szkoły podstawowe, po których były osoby niepotrafiące pisać i czytać (kilka lat temu, przy 8 letnich podstawówkach). Znałem również absolwentów szkół średnich (mat-fiz) niepotrafiących rozwiązać równania kwadratowego. W tej samej klasie byli również finaliści olimpiad na poziomie krajowym z matematyki, fizyki, konkursów ortograficznych itp. Publiczność szkoły nie miała/nie ma wiele wspólnego z jej poziomem.
ton

Postprzez Jendrula » 14 kwi 2014, o 19:52

Wystarczy spojrzeć na studia BEZPŁATNE- tam są studenci z "bogatych domów" bo stać ich było na dodatkowe lekcje i korepetycje a dzieci z biednych domów płacą podwójnie, raz w formie czesnego za zstudia a dwa w podatkach na ...edukację z których korzystają dzieci z bogatych domów. I to ma być "równość szans"?
Niestety edukacja to taki towar jak chleb a jakoś nikt nie krzyczy że państwo ma zapewnić bezpłtny chleb bo z głodu poumieramy, jakby ktoś wprowadził "bezpłatny chleb" to pewnie byłby on z pleśnią i czerstwy a koszowałby w podatkach pewnie z 50 zł sztuka i tak mamy teraz z edukacją, marny towar za WIELKIE pieniądze(sprawdźcie ile % budżetu gminy stanowią wydatki na edukację, w tym płace nauczycieli). Sprawdźcie też na co narzekają wszyscy Polacy bez względu na poglądy polityczne:
1Służba Zdrowia- państwowa, niewydolna mimo 100% wzrostu nakładówz budżetu w ostatnich 10 latach a pacjent mimo że płaci ma tyle do gadania cowięzień w więzieniu.
2. Koleje- nic dodać nic ująć, drogo i byle jak i jeszcze zakupy Srendolino które jeździć będzie jak stara lokomotywa (do 160 km/h) lub piętrusy Struzika nie mieszczące się w tunelu kolejowym, pasażerowie uciekający do autobusów(pomiędzy miastami) lub do samochodów(w miastach)
3.Edukacja- brak nagród Nobla od 110lat, w rankingu innowacyjności jesteśmy poniżej Rumunii i Bułgarii, fatalne przygotowanie absolwentów do wejścia na trudny rynek pracy
4. Drogi- budowane powoli, za większe kwoty niż w Niemczech a zbliżone do kosztów w Alpach(na nizinnym PŁASKIM terenie!)
5. TVP- bankrutuje, nadaje kaszanę za wielkie pieniądze, wartościowe audycje/filmy nadawane w porze wampirów po 1.00 w nocy(np cykl "Kocham KINO"), a na Woronicza wyłącznie "znajomi Królika" nawzajem pijący sobie z dzióbków"
6.Rozliczne Agencje jak Agencja Nieruchomości Rolnych, która blokoje komasację gruntów i rozwój rolnictwa a jednocześnie sprzedaje podstawionym "słupom" ziemię po PGR za grosze.
Ktoś może wskaże coś "państwowego" finansowanego z podatków co w miarę dobrze funkcjonuje? Może Jendrula jest po prostu ślepy i nie widzi "oczywistej oczywistości" że państwowe jest super?
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez Cielak » 15 kwi 2014, o 07:35

Jendrula napisał(a):3.Edukacja- brak nagród Nobla od 110lat, w rankingu innowacyjności jesteśmy poniżej Rumunii i Bułgarii, fatalne przygotowanie absolwentów do wejścia na trudny rynek pracy

Jendrula, uczepiłeś się tych noblistów jak rzep psiego ogona.
Ile lat ma przeciętny Noblista???
61!!
To znaczy że nasze nauczanie było złe 55 - 30 lat temu
Co do obecnych to się dopiero przekonamy.
Jeśli chodzi o innowacyjność - mało wiesz o polskich naukowcach i przedsiębiorcach. Mogę Ci tu wymieniać przykłady.

Jendrula napisał(a):4. Drogi- budowane powoli, za większe kwoty niż w Niemczech a zbliżone do kosztów w Alpach(na nizinnym PŁASKIM terenie!)

I właśnie dlatego nasze są droższe. W górach zawsze będzie taniej zbudować autostradę. Z bardzo prostego powodu. Masz już gotowe i twarde podłoże. U nas, żeby się droga jako tako trzymała musisz wymienić podłoże na głębokość z tego co się orientuję ponad 2m. I to WSZĘDZIE!!! To m. in. dlatego nasze autostrady są takie drogie. Popatrz na wzrost cen kruszywa w ostatnich latach... - chociaż nie rozumiem co to ma wspólnego ze szkolnictwem...

Jendrula napisał(a):5. TVP- bankrutuje, nadaje kaszanę za wielkie pieniądze, wartościowe audycje/filmy nadawane w porze wampirów po 1.00 w nocy(np cykl "Kocham KINO"), a na Woronicza wyłącznie "znajomi Królika" nawzajem pijący sobie z dzióbków"

Pełna zgoda - chociaż nie rozumiem co to ma wspólnego ze szkolnictwem...

Jendrula napisał(a):Ktoś może wskaże coś "państwowego" finansowanego z podatków co w miarę dobrze funkcjonuje? Może Jendrula jest po prostu ślepy i nie widzi "oczywistej oczywistości" że państwowe jest super?

Bo błędem jest samo założenie, że coś ma być Państwowe. Ale znam takie przedsiębiorstwa: PGNiG, Orlen, Polska Żegluga Morska w Szczecinie, Hydrogeo...

Co do samego szkolnictwa i wyników. Moja córka ma 14 lat. Jest w I klasie gimnazjum. Średnia od początku nauki nie schodziła poniżej 5.0. Od kilku lat codziennie sprawdzam czy się uczy i rozmawiam z nią o szkole, problemach, nauce - czego aktualnie się uczy, czasami ją przepytuję przed klasówkami. Często jej coś tłumaczę i wyjaśniam (sam też dobrze się uczyłem i dużo pamiętam a jak nie pamiętam to sam się uczę, żeby móc jej pomóc).
Po prostu poświęcam jej czas. I wcale nie dużo czasu!
Ale! Moja córka poza szkołą chodzi wyłącznie na jedne zajęcia dodatkowe: siatkówka.
Jak często? przez całą podstawówkę 3-4 razy w tygodniu po 2 godziny (między 18:00 a 20:00, kiedy już na naukę za późno...)
Biorąc pod uwagę sport, nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby ją skrzywdzić jakimikolwiek dodatkowymi zajęciami (angielskie i inne).

Dlaczego dziecko ma zajęcia w szkole rano?
Dlatego, że wtedy umysł najlepiej funkcjonuje. Poza tym widzę często, że wielu "bogatych" rodziców robi błąd posyłając dziecko na kilka dodatkowych zajęć. To zazwyczaj prowadzi do obniżenia zdolności do EFEKTYWNEGO uczenia się.
Moja córka odrabia lekcje jak tylko wróci ze szkoły. Nie wieczorem albo "potem". Tylko od razu.
A ja poświęcam jej swój czas i interesuję się nią a nie serialami w telewizji (które w większości są idiotyczne...)

Obecnie jest w klasie sportowej w gimnazjum na piaskach. Kończy zajęcia ok. 15:00 dwoma lekcjami WF a o 17:00 ma 2 godzinny trening, dlatego lekcje odrabia w tym okienku.

Ale żeby nie było, że moja córa taka wyjątkowa. W jej klasie jest 24 dziewczynki. Wszystkie trenują tyle samo. I wszystkie mają rewelacyjne wyniki w nauce!!
I żadna nie bierze dodatkowych korepetycji. A spora część z nich startuje w konkursach wiedzy i radzą sobie.

Szkoła jest ważna. Moim zdaniem jest jednym z najważniejszych elementów w wychowaniu dziecka. Ale ona nie powinna zastępować rodziców - ale to tylko od nich zależy. A niestety duża część rodziców tego nie rozumie...

Co do płatnego szkolnictwa - dalej twierdzę, że tylko pogorszy sytuację. A dobra szkoła nie będzie kosztować 600 - 800zł tylko 1500zł - 2500zł a większość z nas będzie musiała wziąć kredyt, żeby zapewnić dziecku edukację...
I to szkolnictwo nie będzie miało nic wspólnego z obecnymi szkołami prywatnymi, które w większości są otwierane wyłącznie po to, żeby uczyć leni bogatych rodziców - sorry ale tak uważam...
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez Jendrula » 16 kwi 2014, o 11:04

Moja latorośl chodziła zarowno do prywatnej jak i do państwowej szkoły więc mam porownanie, inaczej nie da się tego porównać. Co do dzieci leni - to już wina rodziców, tak samo jak wysyłanie na 5 różnych zajęć dodatkowych, bo przy obecnych przeładowanych programach to zbrodnia znęcania się nad własnym dzieckiem.
Bronię jedynie możliwości wyboru a warto porównać to np z edukacją w USA, gdzie także na drogich prestiżowych uczelniach studiujądzieci "klasy średniej niższej" czyli odpowiednika "klasy robotniczej"lub drobnych firm(1-2 osobowych). Biorą kredyty bo ta szkoła gwarantuje potem dobrze płatną pracę. U nas światek nauczycielski broni się jak może przed różnicowaniem szkół na lepsze o gorsze ale to i tak widać w naborze do liceum i do szkół wyższych. Wykazuję po prostu iż państwo zajmujac się edukacją robi to drogo i źle i krzywdzi dzieci (nauka na 2-3 zmiany, przeładowane klasy i szkoły zamykane w sąsiedztwie-konieczność dojazdów dzieci do innej placówki.) Rodzice dla swoich dzieci zrobili to by lepiej, dlatego szkoda że nie mają wyboru w postaci takiego bonu. ;(
Wątek o "super firmach" które wymienił Cielak pomińmy bo są to monopoliści wiec z czym to porównać? gaz mozna mieć tylko z PGNIG, Paliwo nawet w "obcych" stacjach w 70%jest z ...Orlenu a PolskaŻegluga działa tak że 100%morskich statków mamy zarejestrowanych...w Liberii, pod polską banderą pływają okręty...Marynarki Wojennej. Może też nie znam wielu polskich naukowców ale w Polsce nie widzę efektów ich pracy, najczęściej jak się weźmie zaawansowany technologicznie produkt do ręki to jest tam Made in coś tam coś tam a nie "Poland", nie mamy nawet swojego samochodu i telewizora, więc o czym tu mowa o jakiej nauce?
Co robić? po pierwsze dać się przekonać iż tak dalej być nie musi, bo jeśli zostanie w edukacji wszystko po staremu, to nie wróży nić dobrego a naszedzieciaki zamiast zostać "inżynierem Karwowskim" lub Profesorem Wolszczanem będą podawać frytki w MCDonaldzie lub jeździć na paleciaku w Biedronie lub Auchan(mając wyższe wykształcenie!). Dobry temat to indywidualnych przemyśleń :keep:
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez Cielak » 17 kwi 2014, o 10:38

Jednrula,

ale nie podawaj mi jako przykładów prywatnego szkolnictwa uczelni wyższych to bo są dwie kompletnie różne bajki!!!
My tu cały czas mówimy o szkołach podstawowych i gimnazjach a nie o uczelniach wyższych - to jest ogromna różnica!

Weź pod uwagę jeszcze jeden czynnik.
Komu będzie się opłacało utrzymywać szkołę w "Pcimiu Dolnym" gdzie do szkoły chodzi 25 uczniów? A przecież takie szkoły są. I co powiesz tym dzieciom? Przykro mi ale jak chcecie mieć szkołę to wasi rodzice muszą bulić po 1000zł a nie pińcet...

Szkolnictwo płatne na poziomie podstawówki będzie ZŁE!
Nie będę pisał po raz kolejny swoich argumentów bo już to zrobiłem w poprzednich wątkach.

Co do naszych naukowców - są, pracują, tworzą. Nie widać? To dobrze! A przynajmniej na razie. Najwięcej "młodych zdolnych" jest na uczelniach wojskowych (ciekawe dlaczego? przecież są one w 100% Państwowe...) i znajdują oni później zatrudnienie w przemyśle zbrojeniowym. Już od wielu lat, ale o tym się głośno nie mówi ze zrozumiałych względów. Powiedz mi jak to się dzieje, że nasz przemysł zbrojeniowy (nowoczesny, nie mający nic wspólnego z czołgami i statkami tylko z komputerami, elektroniką i robotami - dronami) zaczyna konkurować z przemysłem Izraelskim, Amerykańskim czy Rosyjskim?
Dlaczego nasze projekty łazików planetarnych czy satelitów są od lat w czołówkach światowych?
Czy to jest oznaka złego kształcenia? Czy może raczej marnotrawienia talentów spowodowanego brakiem KASY?

A firm jest więcej. I będą powstawać nowe. Już powstają. Ja się tym mocno interesuję. O wielu z nich nigdy nie słyszałeś, bo dziennikarze mają ważniejsze sprawy na głowie (pijanych kierowców, matki mordujące swoje dzieci, pijanego posła albo polityków prześcigających się w epitetach).

Pisałem już na tym forum o AMMONO http://ammono.com/contact
Uwaga - nie mają strony w wersji Polskiej - zgadnij dlaczego...
Mają technologię w której reszta świata jest 10lat za nimi. Właściciele 100% Polscy, pod Twoim nosem :) (Stanisławów Pierwszy)

Takich firm jest więcej: SolarEnergy S.A., SOLARIS, A teraz dołączyła do nich nowa spółka mająca za zadanie produkcję i badania nad grafenem.

Pamiętaj Jendrula, że takich firm nie tworzy się w rok ale latami a technologia i jej wykorzystanie to bardzo czaso i praco i finansochłonne zajęcie...
Cielak

Postprzez KasiaJ » 17 kwi 2014, o 19:46

KasiaJ

Postprzez Cielak » 18 kwi 2014, o 08:56

Nie wiem kto to zaaranżował, ale z całego programu można odnieść wrażenie, że najrozsądniejsi są rodzice z Gimnazjum w Jabłonnie.

Pan Garbaczewski popisał się jakimś politycznym bełkotem - jakaś porażka. To ma być lider Jabłonowskiej PO?
Pan Grzybek jako jedyny z radnych chyba powiedział coś sensownego i jasnego.

W całym reportażu nikt nie wyjaśnił istoty sprawy... i jakoś nie jestem tym zaskoczony.
W ogóle nie było widać rodziców z Chotomowa!!!

Nic to nie dało i nie da...
Cielak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności Chotomowskie