Szkoła w Chotomowie będzie pusta. W Jabłonnie nauka do 20.15

Chotomów i Dąbrowa Chotomowska

Re: Szkoła w Chotomowie będzie pusta. W Jabłonnie nauka do 2

Postprzez Jendrula » 10 kwi 2014, o 10:53

Cielak!
Za dużo sie naczytałeś lewicowych czytanek o krwiożerczych Liberałach! Bon oświatowy to był pomysł Platformersów ale w 2001r. Co do tzw bezpłatnych szkół to przed wojną jak uniwerki były PŁATNE to 90% studentów pochodziła ze środowisk chłopskich i robotniczych a teraz... dzieci Adwokatów i Prokuratorów studiują bezpłatnie prawo. Co do bonu- nie wiem dlaczego miałyby by być pokrzywdzone biedniejsze dzieci skoro KAŻDY dostałby bon oświatowy więc np dzieci z biedniejszych rodzin mogłyby pójść do prywatnej szkoły: projekt z 2001r przewidywał bon o wysokości 500zł/miesięcznie a czesne wówczas w prywatnych szkołach warszawskich wynosiło...600-1000zł, bez bonu rzadko kogoś by było stać na posłanie dziecka do takiej szkoły ale jak by to była kwesita dopłaty 100-200zł to wielu by wysłało dziecko do takiej szkoły żeby np nie musiało chodzić na 3 zmiany do "państwowej", a tak nie ma bona a bogaci zawsze maja kasę by wysłać dzieci do lepszej- elitarnej szkoły. Bon natomiast pogoniłby w Pi.....u słabych nauczycieli i szkoły nieprzyjazne uczniom a to się wielu nie spodobało i bon upadł. Co do Unii Polityki Realnej nie postulowała ona żadnego bonu tylko pełną odpłatność za edukację. Można się kłócić czy to by było dobre czy nie ale jak kto twierdzi iż teraz jest dobrze to chyba rozumu nie ma albo świadomie wspiera lobby słabych i niekompetentnych nauczycieli. Najlepsze kryterium- ostatnia Nagroda Nobla dla Polaka/POLKI z dziedziny nauk stosowanych to 100lat temu Maria-Skłodowska -Curie, widać jaki mamy WSPANIAŁY system średniowiecznej edukacji. Szkoda naszych dzieci!!! ;(
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez oskark » 10 kwi 2014, o 16:03

Łejt. Czyli do nowo-budowanej szkoły w Chotomowie nie będzie nikt przychodził??
oskark

Postprzez Cielak » 11 kwi 2014, o 07:31

Pusta ma stać STARA szkoła...

Co do Bonów. Nie to miałem na myśli. Jendrula, niczego się nie naczytałem, po prostu wiem jak działa wolny rynek.
Produkt lepszy/ekskluzywny/bardziej wartościowy zazwyczaj kosztuje więcej.

Załóżmy: wchodzi bon o wartości 500zł
Każda szkoła staje się de facto prywatna, ponieważ w takiej sytuacji gminy przejmują całkowicie szkoły i nie dostają już subwencji.
Powstaje mnóstwo prywatnych szkół.
Ja zakładam taką szkołę i ustalam swoje czesne na poziomie 1000zł/msc jednocześnie proponując pracę najlepszym nauczycielom i daję im pensję 2x większą niż mieli by w Gminnej/Miejskiej.

Dzięki temu reklamuję, że u mnie pracują najlepsi nauczyciele i zgarniam pulę najbogatszych.
Po 4 latach moje czesne wynosi już 2000/msc i mam szkołę dla najbogatszych.
Konkurencyjna do mnie szkoła ma trochę gorszych nauczycieli i poziom i bierze 1500zł
Gminna dalej bierze 500zł ale ma najniższy poziom - i nikt tam nie chce pracować...
Mało tego, dogaduję się z Bankami, z których większość już udziela kredytów "edukacyjnych" (dokładnie tak jak jest w stanach)

Mało tego.
Dogaduję się z najlepszymi gimnazjami, one z najlepszymi liceami itd. itd.
Rynek dzieli się na 3 sektory: ekskluzywny, średni i niski

Dzieci tych co mają kasę uczą się w najlepszych szkołach, tych co nie mają - w najgorszych.

Pasuje Ci to? Może Ci pasować, dopóki masz kasę :)
A teraz przelicz sobie, jaki jest koszt utrzymania szkoły (choćby tej w Chotomowie), podziel przez liczbę uczniów i zobaczymy co Ci wyjdzie...
Czy te 500zł faktycznie wystarczy?

No chyba, że się mylę i subwencja zostanie utrzymana, ale nie wydaje mi się...

Czy teraz rozumiesz o co mi chodzi?
Ja nie chcę czegoś negować z uwagi na jakiekolwiek przekonania (a na pewno nie mam lewicowych). Jednak mam pewne obawy i wydaje mi się, że słuszne...
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez ton » 11 kwi 2014, o 10:27

Cielak - a czy teraz jest inaczej? Różnica polega na tym, że nie masz bonu i wyboru. Szkoły prywatne są ciągle poza zasięgiem zwykłych ludzi. Przynajmniej miałbym szansę wybrać w tym niskim szkołę, która mi pasuje.
ton

Postprzez oskark » 11 kwi 2014, o 19:03

Cielak napisał(a):Pusta ma stać STARA szkoła...

Oks. Bo z tego wszystkiego mało co rozumiałem. :D
oskark

Postprzez Jendrula » 12 kwi 2014, o 14:01

Dlaczego szkoła ma nie podlega,c, regułom rynkowym? Przecież teraz nie ma rynku są szko.ły na 3 zmiany a i tak w podatkach za to płacimy. Bon upadł bo zadziałało lobby kiepskich nauczycieli, którzy nie chcą być oceniani przez rodziców i uczniów, oni odmawiają nam PRAWA OCENY rezultatów ich pracy. Bon uzdrowiłby sytuację a część biedniejszych dzieci miałaby szansę na lepszą szkołę a tak nie ma tej szansy. Za to wszystkim bez względu na wyniki pracy, nauczycielom zapewniamy równą pensję. Dlatego nie mamy nagrody Nobla od ponad 100lat (poetów nie liczę!) Nie wspomnę też iż obecny system pogłębia nierówności w dostępie do edukacji zamiast wyrównywać szansę. Smutne- jak ratować nasze dzieciaki? ;(
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez ton » 13 kwi 2014, o 10:05

Nie da się ukryć, że na dobrych wydziałach czołowych uczelni większość młodzieży stanowią dzieci bogatych rodziców. Biedne zazwyczaj lądują na płatnych studiach. Jest to związane z dostępem do edukacji (i płatnych korepetycji), nowoczesnych technologii, dobrych szkół. Obecnie biedne osoby stoją na niemal przegranej pozycji już na starcie (przynajmniej jeżeli chodzi o studia w Warszawie).
ton

Postprzez Cielak » 14 kwi 2014, o 09:30

w ogóle się z wami nie zgadzam.
I nie mieszajmy do tego szkolnictwa wyższego bo to zupełnie inna bajka.

Co do podstawówek - odpłatność wyłącznie pogłębi podziały społeczne.
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez ton » 14 kwi 2014, o 10:31

W jaki sposób? Przecież i tak chcąc zapewnić dzieciom jako taką przyszłość musisz zapewnić im dodatkowe płatne lekcje z: angielskiego, sportu (basen, tenis, inne) oraz inne pomagające w lepszym starcie w gimnazjum. Być może część z tych rzeczy możesz zapewnić samemu, ale pewnie nie wszystko. Edukacja już od wielu lat nie jest darmowa.
ton

Postprzez szmergiel » 14 kwi 2014, o 11:25

Ja też mam troszkę odmienne zdanie na temat czysto prywatnego trybu nauki w naszym kraju do którego zwyczajnie nie dorośliśmy jeszcze bo patrzymy nie na wiedzę a oceny. W mojej rodzinie dzieciaki które uczęszczały do prywatnych podstawówek i gimnazjów po pójściu do państwowego liceum odczuwały zderzenie z betonem. Szybko z piąteczek zjeżdżały na mierne a wieloletnie "paski" na świadectwach okazywały się główną zasługą regularnie płaconego czesnego. I prawda jest też ze ci którzy się odbili i zaczęli nadrabiać, potem za nic nie chcieli opuszczać państwowej budy bo lepiej mieć trójki ale konkurować "dobrymi" niż dostawać piątki wśród kretynów. W znanych mi przypadkach do prywatnych szkół szły dzieci "nowobogackich" co to przekonani że skoro maja sporo kasy to zapewnią dziecku coś "lepszego" zwłaszcza ze kariera i gonitwa za kasa nie odbywa się za darmo, zazwyczaj kosztem rodziny i czasu na wychowanie dziecka. A szkoła prywatna jak to typowa firma - sprzedaje wiedzę ale też jak w tym przypadku zadowolenie klientów - dobre oceny często kosztem poziomu. I tego nie ma jeszcze w państwowych szkołach finansowanych inaczej, jak jest matoł to jest matoł nawet jak przyjeżdża mercedesem. I chwała za to. Bo może po kolejnej pale rodzice spojrzą krytycznie na dzieciaka i ogarną go póki jeszcze jest czas. Bo prawda jest taka ze niezależnie jaka będzie szkoła, ile dodatkowych zajęć to jak to mawia mój ojciec - UCZYĆ SIĘ WSZĘDZIE TRZEBA!! I szkoła tego nie zapewni tylko dom i wychowanie rodziców - dzieciak musi wiedzieć ze trzeba pracować. To on się uczy, on pracuje, nie mama i tata czy pani nauczycielka.
Co do uczelni to prawda jest taka ze Ci bogaci z "aspiracjami" nie będą się katować elektroniką czy informą na PW ale pójdą do szkoły "Wszystkiego Najlepszego" bo i tak ich głównym zawodem życia będzie"SYN" lub "CÓRKA". Wiec raczej nikomu miejsca nie zabierają w czołowych uczelniach. Natomiast ci z kasa którzy maja olej w głowie będą sami walczyć aby w życiu reprezentować sobą coś więcej i poza lepszą stancja czy kasą od rodziców nie będą odróżniać się od innych. Takie są mojej obserwacje ze studiów na PW - milionerów nie miałem na roku a jeśli tak to dobrze się kryli za to dużo ludzi z ubogich domów z wielkimi chęciami osiągnięcia czegoś własnymi łapkami. Pozdro!
szmergiel

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności Chotomowskie