Budżet gminy 2008 r.

Budżet gminy 2008 r.

Postprzez Marek Półturzycki » 17 lis 2007, o 00:21

Za oknem jesienna szaruga, a przed nami przyjęcie (bądź nie) budżetu na 2008 r.
Rozumiem że konsultowanie projektu budżetu, z tak zwanym elektoratem, nie było praktykowane nigdy w naszej gminie ale jeżeli to nie jest tajemnicą to mam trzy pytania:
1. Finansowanie jakich inwestycyj w gminie powstający budżet przewiduje ze środków unijnych ?
2. O jakie środki zewnętrzne (w jakiej wysokości i od kogo) gmina ma zamiar się ubiegać w roku 2008 ?
3. Czy projektowany budżet przewiduje realizację w gminie kanalizacji ?, a jeżeli tak to czy jak dotychczas w śladowym zakresie?, czy może z bardziej wielkowiejskim rozmachem ?
Jeżeli coś ktoś wie w przedmiotowych sprawach bardzo proszę o informacje.
Pozdrawiam
Marek Półturzycki

Postprzez szumski » 17 lis 2007, o 05:10

Wnioski do budżetu jednej z grup radnych są tu: http://forum.chotomow.pl/viewtopic.php? ... c&start=15
Zgodnie ze Statutem Gminy :
§ 135
1.Projekt budżetu jest opracowywany przez Wójt w oparciu o materiały przygotowywane przez Skarbnika
Gminy przy uwzględnieniu zasad prawa, a w szczególności ustawy o finansach publicznych oraz uchwał Rady.
2.Projekt budżetu wraz z informacją o stanie mienia gminnego i objaśnieniami, Wójt składa Przewodniczącemu
Rady oraz przesyła do Regionalnej Izby Obrachunkowej do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.

pewnie projekt już jest.

Na zdrowy rozum biorąc, jeżeli w drugiej turze wyborów udzieliłeś publicznego poparcia obecnej ekipie i zachęcałeś swój elektorat do głosowania na obecną P. Wójt powinieneś być jedną z osób dobrze poinformowanych. Trochę mnie dziwi Twoja niewiedza. Twój elektorat czuje się teraz jak przehandlowany worek kartofli. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Marek Półturzycki » 17 lis 2007, o 11:05

Janusz ja rozumiem że Ty robisz w naszej gminie za wioskowego guru (jaka gmina taki guru), który zawsze i wszędzie musi wtrącić swoje 5 złotych i wie wszystko najlepiej (aczkolwiek co Ci chyba udowodniłem przy okazji wyborów parlamentarnych bywa że trwasz w błędnym przeświadczeniu). Bardzo wiec proszę jak ktoś coś napisze to nie staraj sie tematu sprowadzać na wątki poboczne (szczególnie gdy pamięć lub wyczucie Cię opuści). A jeżeli bardzo chcesz porozmawiać na inny temat to go zaproponuj jako własny. To czy ja coś wiem czy nie na temat budżetu nie ma tu znaczenia, dla mnie jest ważne czy mieszkańcy naszej gminy coś wiedzą a jeżeli nie to czy coś wiedzieć by chcieli. Z Twoim doświadczeniem Janusz wiesz nie gorzej niż ja że budżet uchwalony jest świetnym wytłumaczeniem do tego żeby nic więcej nie robić. Reasumując Januszku jak masz coś ciekawego do powiedzenia na temat projektowanego budżetu (może jakieś światłe propozycje) to zapraszam do dyskusji, a jeżeli korci Cię do porozmawianie na inny temat to chętnie wezmę w tym udział ale niech to będzie Twój temat.
Pozdrawiam i życzę dobrze przespanej nocy, bo odnoszę wrażenie , że wiele Twoich "odkrywczych" myśli powstaje z niewyspania.
Marek Półturzycki

Postprzez szumski » 17 lis 2007, o 14:47

Reasumując Januszku jak masz coś ciekawego do powiedzenia na temat projektowanego budżetu

Otóż kolego co miałem do powiedzenia na temat propozycji do budżetu to powiedziałem do radnych z mojego okręgu i widziałem, że przyjęte zostały ze zrozumieniem bo znalazły się na papierze.

Dziękuję za troskę ale na bezsenność nie narzekam i widzę kolego, że Ty też bo przespałeś ustawowy termin zgłaszania propozycji do budżetu przynajmniej o półtora miesiąca. Teraz chcesz wywołać dyskusję o czym? O zeszłorocznym śniegu? Ustawiasz się w roli recenzenta a sam co zaproponowałeś? A może chcesz zasiać niepokój w duszyczkach radnych przed uchwaleniem budżetu? Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Marek Półturzycki » 17 lis 2007, o 16:21

Rozumiem że nie jesteś ciekaw co z Twoich propozycji znajdzie, a co nie w oczach Urzędu uznanie i zostanie zapisane w projekcie ?
Marek Półturzycki

Postprzez szumski » 8 gru 2007, o 04:36

To znowu ja Kolego Marku.
1. Finansowanie jakich inwestycyj w gminie powstający budżet przewiduje ze środków unijnych ?
2. O jakie środki zewnętrzne (w jakiej wysokości i od kogo) gmina ma zamiar się ubiegać w roku 2008 ?
3. Czy projektowany budżet przewiduje realizację w gminie kanalizacji ?, a jeżeli tak to czy jak dotychczas w śladowym zakresie?, czy może z bardziej wielkowiejskim rozmachem ?
Jeżeli coś ktoś wie w przedmiotowych sprawach bardzo proszę o informacje.

Zrządzeniem Wójta nr. 129/II/2007 z 14 listopada 2007 wójt gminy przedstawia projekt uchwały budżetowej na rok 2008. Ostatnie dostępne publice na stronie gminy jest z nr. 37, prawie stówa do tylu i jest z marca. Po co szarą masę ma głowa boleć od takich pierdół jak budżet gminy?
Są grupy nacisku a wręcz szantażu i one machlaczą budżetem jak cieć nawozami w GSie za komuny.
Jestem szczęśliwym posiadaczem wzmiankowanego zarządzenia wraz z załącznikami. Pani Przewodnicząca Rady, jednocześnie Przewodnicząca Komisji Budżetowej zaprasza o 13.30 w poniedziałek na posiedzenie komisji budżetowej: http://www.jablonna.pl/index.php?cmd=wy ... kaz&id=493 gdzie jednym z punktów będzie:
3. Stanowisko Komisji Budżetowej dotyczących wniosków zgłoszonych przez poszczególne komisje merytoryczne, odnośnie projektu budżetu gminy na rok 2008.

Przewodniczącej odmówić nie wypada i ja na posiedzenie pójdę z oryginałem zarządzenia żeby sobie odfajkować na czym polegają "wnioski merytoryczne" poszczególnych komisji, czy grup radnych. Kolega jest aktywny społecznie więc nie widzę przeszkód żebyśmy usiedli z ołówkami obok siebie. Pozdr.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Marek Półturzycki » 8 gru 2007, o 23:56

Rozumiem Januszku że coś nie poszło po Twojej myśli i już można mieć uwagi do projektu. A ponad dwa tygodnie temu pisałeś "...przespałeś ustawowy termin zgłaszania propozycji do budżetu przynajmniej o półtora miesiąca." Ech Ty "kłusowniku kołtuństwa".
Mimo wszytko serdecznie pozdrawiam.
Marek Półturzycki

Postprzez szumski » 9 gru 2007, o 07:28

Źle rozumiesz, mała dyskusja o projekcie była już tu: http://forum.chotomow.pl/viewtopic.php?t=933&start=45
i nie widzę żebym miał uwagi. Może nawet przeciwnie. W sumie do zapisów projektu budżetu się nie odnosiłem oprócz gaszenia obaw co do kredytu. W poście powyżej napisałem, że pójdę na posiedzenie komisji z oryginałem projektu budżetu i odfajkuję se zmiany jakie proponują poszczególne komisje merytoryczne. Chcę być świadomy ostatecznego kształtu budżetu żeby wiedzieć o czym się dyskutuje. Czy to złe? Wolisz prowadzić dyskusję na podstawie domysłów i plotek?
Ech Ty "Kaszpirowski". Pozdrawiam serdecznie jak zawsze.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szumski » 10 gru 2007, o 19:10

No i dzisiaj budżet nabrał chyba ostatecznego kształtu. Jakoś wielkiego zainteresowania publiczności nie zauważyłem.

Zmiany do zaproponowanego przez urząd, kosmetyczne tylko przy drogach, na zasadzie grabi - każde grabią do siebie. Ubawiło mnie przerzucenie środków z jednej drogi leżącej w obszarze bez aktualnego MPZP na dwie inne z których jedna leży w tym samym obszarze (bez MPZP) a druga ma MPZP ale w połowie jest własnością prywatną. Zgadnijcie jakie było uzasadnienie? "Bo ta z której się zabiera nie ma MPZP"

To posunięcie to jeszcze z innej strony mistrzostwo świata. Droga, która nie ma uregulowanych stosunków własnościowych dostała kasę ale nie można na niej budować i czyja będzie wina? WÓJTA !!! Bo nie dość energicznie przeprowadza procedury wywłaszczeniowe, chociaż na wykup gruntu kasy w budżecie nie wskazano. Jak już wójt dosyć dostanie po kulach, to się podejmie uchwałę o zabraniu gdzieś jeszcze i dołożeniu na wykup.

Kanalizacja i wodociągi-ujęcia myślę, że jak da się zrealizować to co zapisane to ok. Jest też bańka na grunt pod szkołę i proponuję zainteresowanym (ja już mam starsze dzieci) pilnować tej kasy żeby nie poszła na inne cele. Pozdr.
PS
Wybacz Mareczku, że Ci temat psuję ale nie widać na horyzoncie innych psucicieli. Poza tym jak słusznie zauważył Oskar płacą mi za posty, może nie dosłownie ale Krzysiek Malec obiecał po 20 000cznym poście złotówkę zniżki na abonamencie.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szumski » 6 sty 2008, o 11:34

Budżet jest uchwalany do końca roku poprzedzającego rok budżetowy. (art. 52 ustawy o samorządzie gminnym)

To może ktoś mądry mi wytłumaczy czemu nie jest (06 01 2008) jeszcze uchwalony? Czyżby poz. 303 000 PLN na Radę Gminy (po dwudziestaku rocznie na łeb, za dłubanie w nosie) była niesatysfakcjonująca, czy są też inne powody? Z pionierskim pozdrawleniem.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Następna strona

Powrót do Polityczne dysputy...