Opłat adiacenckich c.d.

Opłat adiacenckich c.d.

Postprzez szumski » 26 paź 2008, o 16:08

Na stronie ministerstwa moja sprawa jakiego) znalazłem takie sprawozdanie - komentarz :

Według kontrolerów NIK niepodjęcie uchwał w sprawie opłaty adiacenckiej stanowiło naruszenie prawa. Z przepisów wynika bowiem wyraźnie, że wysokość stawki procentowej omawianej opłaty ustala rada gminy w uchwale, a tym samym nie do gminy należy ocena potrzeby jej podjęcia. Gminy podejmowały także – niezgodnie z prawem – uchwały o przyjęciu stawek zerowych opłaty adiacenckiej, przez co naruszały obowiązujące przypisy prawa. Kontrolerzy NIK zakwestionowali także niepodjęcie działań zmierzających do naliczenia i pobrania opłaty (w 47% badanych gmin). Gminy pozbawiły się więc możliwości uzyskania dochodów z opłaty. Ponadto, niepodjęcie tych działań w związku z wybudowaniem urządzeń infrastrukturalnych powodowało też, że właściciele nieruchomości zlokalizowanych w zasięgu oddziaływania tych urządzeń nie partycypowali w kosztach ich budowy. W obu przypadkach gminy naruszyły postanowienia Konstytucji, ponieważ rezygnując z poboru opłaty gminy pozbawiały się udziału w dochodach publicznych, odpowiednio do przypadających im zadań. Naruszyły także art. 98a ust. 1 oraz art. 144 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

U nas rada uchwały podjęła, no to CZO wójt se ma kaprycho i łamie Konstytucję???

Zadawałem kiedyś pytanie do p. Wójt dlaczego nie nalicza i odpowiedziała mi, że jeszcze ma czas (3 lata)
Wcześniej miałem na forum gościa, który mnie wspierał w temacie ratowania finansów na infrastrukturę ale w łebku mu się pokićkało i średnio raz do roku na radnego startuje (z finiszem niezmiennie do dupy) wydaje mu się, że jak cóś powie w temacie to go nie wybiorą jakby kiedyś mieli go wybrać ;-)))
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szumski » 26 paź 2008, o 19:02

Wniesienie opłaty ("darowizny celowej") przez RO Pogodne na sfinansowanie projektu czy budowy jakiejś tam ulicy jest działaniem kryminalnym z obu stron!!! tzn. "darującego" i "obdarowanego".
Kwestię uczestnictwa właścicieli nieruchomości w kosztach budowy infrastruktury technicznej regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące opłat adiacenckich. Wszelkie obciążenia podatkami lokalnymi muszą być jednakowe dla wszystkich mieszkańców i obowiązują wyłącznie na podstawie uchwały.

Do tego dochodzi kwestia osobowości prawnej darczyńcy i fiskus.

Oczywiśnie dysponuję orzecznictwem - najfajniejszy jest wyrok NSA oddalający wniosek kasacyjny jakichś "darczyńców" co im US dowalił a minister finansów utrzymał w mocy.

W przypadku naszej gminy, żaden sygnał zachęcający do wpłaty nie wyszedł ze strony urzędu a więc nie powinno rozejść się po kościach w postępowaniu administracyjnym i dołączyć powinien prorok. Uzasadnienie proste: poprzez wpłatę kwoty X na konto gminy, dążenie do uzyskania pozytywnych decyzji w sprawie budowy infrastruktury, która zwiększy wartość nieruchomości. Temat powinien objąć również dwóch dupków żołędnych, którzy na każdej sesji domagają się kategorycznie budowy przedmiotowej inwestycji "bo dali w łapę" urzędowi. Pozdrawiam JK
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Powrót do Polityczne dysputy...