Igrzyska bez chleba

Igrzyska bez chleba

Postprzez szumski » 24 sie 2010, o 21:20

W komisjach twardy orzech do zgryzienia. Trzeba rekomendować lub nie, uchwałę o zaciągnięciu kredytu na pokrycie bieżących wydatków. Podziwiam P. Skarbnik, bezsprzecznie jest świetnym fachowcem a musi świecić oczami za kretynów - mocodawców, którzy rzucili grube miliony na stół do gry w polityczne piczi polo.
Przetargi rozstrzygnięte, umowy podpisane a kosiory nie ma!!! Wszystkie obiecanki destruktowo - nakładkowe muszą być z kredytu. Na zapłatę za projekt CEKS też kredyt.
Razem z tym planowanym będziemy mieli 18 mln kredytu komercyjnego, z tym że prawdopodobnie wskutek "kreatywnego" zapisu budżetowego - umieszczenia sprzedaży nieswojej działki po stronie dochodów, rzeczywisty dług będzie o 4 bańki większy. Działki sprzedać nie ma szans, dopiero jest w rozpatrzeniu w MSWiA protest Lasów Państwowych, które to, działkę tą darowały kiedyś z przeznaczeniem pod budowę szpitala.

Nie chcę brnąć w szczegóły, ale problem jest skomplikowany i przykry, bo w razie nieuchwalenia kredytu już - natychmiast, (przetarg na kredyt, obszar całej UE - 40 dni) gmina straci płynność finansową i na początku roku grozi to brakiem środków na wynagrodzenia a nawet papier do dupy. Na wszelkie próby naprawcze jest po prostu za późno.

W celu zdyscyplinowania oszołomów zmieniono Ustawę o finansach publicznych.
Już na 2011 rok gminy nie mogą uchwalić budżetu, w którym bieżące wydatki nie znajdą pokrycia w bieżących dochodach.
Jak ta gmina ma zamiar dalej funkcjonować? Przecież przy takim obciążeniu obsługą długów o żadnym rozwoju mowy być nie może.

Pytałem od dwóch lat to spytam znowu: skąd oszołomstwo weźmie 60 baniek na swoją fatamorganę pod tytułem CEKS? Po jaką cholerę wywalili 4 bańki na projekty??? Po jaką cholerę zadęcia z konkursem?
Co mają do powiedzenia w temacie mandarynkowi promotorzy fatale construction???
Chrobrusiu, byłeś w sądzie konkursowym? - byłeś!!! to oddaj teraz nasze 4 bańki.
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Re: Igrzyska bez chleba

Postprzez Marcin » 24 sie 2010, o 22:11

Kazek,

Ty jesteś niepoprawny optymista. Skąd Ty bierzesz wiarę w refleksję towarzystwa z pogodnego? Przecież to proste jak drut: obaj panowie zagarniają tylko do swojej części Chotomowa, bez najmniejszego zastanowienia a po nich choćby potop.

Będziem se tu w brody jeszcze długo pluć, żeśmy tego towarzystwa kijami nie pogonili z jakiegoś posiedzenia. Ja już dawno pisałem - rozgonić sawickiego i grzybka w cholerę, to jest ta sama kategoria ciemnogrodu co wójcina muniakowa. Ja bym ich jeszcze w smole i pierzu utytłał, co by sąsiedzi wiedzieli, obok kogo mieszkają.

Nowy wójt ma przerąbane na starcie, posprzątać cały ten bałgan, o żesz, to proste nie będzie.

Pozwolę sobie na jeszcze jedną tezę: "Dookoła nas" straciło rację swojego bytu, skoro przez cały ostatni czas nie było w stanie zwrócić się przeciwko niegospodarności Urzędu Gminu i innym aberacjom muniakowej i bandy. Elizo, przykra sprawa, ale sens Twojego medium umarł.

Marcin
Marcin

Postprzez szumski » 25 sie 2010, o 19:45

No i kredytu na razie nie będzie.
"Najwyższe kierownictwo" zamiast pilnować interesu, wnieść autopoprawkę do projektu uchwały, skorygować kredyt do rzeczywistych potrzeb na remont Pięknej i budowę chodnika w Bożej Woli, udało się w podróż służbową po Europie. Rada nie widząc zasadności zadłużania gminy na 5 baniek przy rzeczywistym koszcie w.w zadań kilku kopiejek projekt uwaliła. Oj będzie się działo, zobaczymy kto wygra tą hucpę wzajemnego stawiania się pod wyborczo – polityczną ścianę straceń.

Mam pewną zagwozdkę, której nijak pojąć nie mogę. Mianowicie: koszt remontu Modlińskiej oszacowano i przyjęto do budżetu na ponad 4 mln. Procedura przetargowa skorygowała to na 2,5 mln. i za tyle wykonawca robi.
To ja się pytam: kto i w jakim celu przeszacował zadanie o 2 bańki??? Rozumiem, kryzys, wykonawcy schodzą z ceną ale nie na pół, bo 2,5 km Modlińskiej z przyległościami, to nie pęczek rzodkiewki na minutę przed zamknięciem bazaru.
I pytanie zasadnicze: gdzie wcięło te dwie bańki? Czemu "najwyższe kierownictwo" nie zrobiło sobie z tego rezerwy na ul. Piękną, jeżeli "najwyższe" chce być jednocześnie najlepszą ciotką przed wyborami???

Oj, widocznie jakie wyżyny "najwyższego" takie i metody gry wyborczej.
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Marcin » 25 sie 2010, o 20:40

szumski napisał(a): Mam pewną zagwozdkę, której nijak pojąć nie mogę. Mianowicie: koszt remontu Modlińskiej oszacowano i przyjęto do budżetu na ponad 4 mln. Procedura przetargowa skorygowała to na 2,5 mln. i za tyle wykonawca robi.
To ja się pytam: kto i w jakim celu przeszacował zadanie o 2 bańki??? (..)

Kazek, baranowi jest kompletnie obojętne 2,5 czy 4 mln zł, jedno i drugie podpisuje się na kolanie tak samo, to w końcu nie ich pieniądze, więc jak oni mają zobaczyć różnicę?

Marcin
Marcin

Postprzez Ałek » 26 sie 2010, o 08:38

Ostatnio edytowano 15 lis 2010, o 09:35 przez Ałek, łącznie edytowano 1 raz
Ałek

Postprzez szumski » 26 sie 2010, o 09:28

A jak Ty se wyobrażasz bankructwo samorządów?

Długi samorządów są długiem publicznym, nowa ustawa o finansach publicznych wprowadza przepisy wzmacniające normy ostrożnościowe w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, żeby nie zahaczyć o Grecję.
Wskaźniki zadłużenia będą obliczane indywidualnie dla każdej jednostki samorządu terytorialnego.
Łatwo teraz pitolić o zadłużeniu do 60% dochodu, jeżeli dochodem są również subwencje na ucznia i przedszkolaka. Jak to się ma do zdolności kredytowej? przecież do ucznia i przedszkolaka trzeba dołożyć jeszcze środki własne oprócz subwencji.

Krajowa Rada RIO podała wskaźniki zadłużenia obliczone na podstawie danych za lata 2007-2008 oraz 3 kw. 2009 r. wg formuły z art. 243 ust. 1 i 2 uofp, dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
Na dzień sporządzania analizy finanse naszej gminy były w znośnej kondycji z wynikiem operacyjnym (-) 3mln 614 tys i Krajowa Rada RIO wyliczyła nam średni limit wg. nowych zasad na 20,2 %

Teraz mamy 13 baniek kredytu (kredyt wzrośnie, bo gmina zbankrutować nie może) i ani zeta ze sprzedaży majątku, to jaki może być wynik operacyjny i limit kredytu = zdolność kredytowa???

Samorządy będą ostro lobbować za zmianą sposobu (rozporządzenia) obliczania limitu, bo smutna prawda jest taka, że jak przy braku limitu = zdolności kredytowej, pęknie ruła to z naprawą trzeba będzie czekać aż pan Zenek łaskawie zapłaci podatek od garażu.
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez szumski » 26 sie 2010, o 10:36

I jeszcze do Ałka, z raportu Krajowej Rady RIO datowanego na 02.02.2010:
Biorąc pod uwagę to, że deficyt operacyjny liczony w oparciu o faktyczne wykonanie wystąpił w znacznie mniejszej ilości JST (w 93 JST w 2007 r. oraz w 87 JST w 2008 r.) niż w przypadku planu na 2009r. (506 JST) konieczne jest zwrócenie uwagi na potrzebę bardziej realnego planowania budżetowego przez JST, bowiem zaniżenie jednego z elementów średniej z art. 243 ust.. 1 uwzględnianego przy określaniu limitu zadłużenia będzie mieć negatywny wpływ na możliwości zaciągania zobowiązań w latach następnych.

To pomyśl co będzie w raporcie po wyborczym roku 2010???
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Cielak » 26 sie 2010, o 14:36

to ja już współczuję tym co przyjdą na nowych radnych, o ile oczywiście ludzie nie zagłosują w akcie samobójczym na tych samych :)
Cielak

Postprzez Marcin » 26 sie 2010, o 14:39

Nowi radni będą musieli po prostu zacisnąć pasa i patrzeć na ręce nowemu wójtowi. Bez tego będzie tak, jak jest obecnie: rozpasanie, bałagan i prywata.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez szumski » 26 sie 2010, o 15:51

Nowi radni będą musieli po prostu zacisnąć pasa i patrzeć na ręce nowemu wójtowi

Ze względu na sytuację globalną, obawiam się że już drugi raz nie uda się wybrać orłów coby przyklepali po bańce długu na twarz, jak w obecnej kadencji. Ciche współzawodnictwo jakieś uprawiali cy cóś? Oprócz diet każdy z radnych kosztuje nas bańkę długu :razz:
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Następna strona

Powrót do Polityczne dysputy...