Walka o wodę!?

Nasze lokalne społeczności.

Postprzez sharkah » 24 mar 2010, o 10:48

Woda z mojej studni nie spełniała norm wody pitnej właśnie pod względem manganu. Przekroczenie nie było wcale takie małe, bo norma zawartości manganu w wodzie to 0,05 mg/l, a u mnie było ponad 0,2 mg/l :(
Z nadmiarem manganu wcale wesoło nie jest, bo działa on trująco - podrażnia ośrodkowy układ nerwowy, wywołuje marskość wątroby, powoduje też uszkodzenie ścian naczyń wło­sowatych układu krwionośnego. Obecność manganu w wodzie do picia i celów go­spodarczych powoduje też tworzenie plam i brązowych zacieków na urządzeniach. Dodatkowo mangan się kumuluje w organizmie, więc im dłużej się korzysta z takiej wody, tym w sumie gorzej.
My zdecydowaliśmy się na założenie instalacji uzdatniania wody, co prawda jeszcze nie zrobiliśmy powtórnych badań, żeby sprawdzić jakie są teraz parametry wody, ale wydaje mi się, że jest lepsza w smaku i nie zostawia już tyle osadu co wcześniej.
sharkah

Postprzez CHOTOFAN » 24 mar 2010, o 12:55

oki, ale co to znaczy instalacja do uzdatniania wody?
filtry z aktywnym węglem (dostępne w każdym markecie budowlanym) czy jakieś zapasione profesjonalne filtry?
za ile i gdzie kupić?

zaraz będę studnię wiercił, więc napiszcie proszę - na jaką głębokość mam się wkręcać, żeby woda była bez bąbelków ale możliwie nieskażona
CH.
CHOTOFAN

Postprzez Marcin » 24 mar 2010, o 13:51

witam,

Miałem studnie na -6m, wyniki przekroczone na każdym odczynniku.
Mam znacznie głębiej, wyniki badania wody są praktycznie takie same.
Znajomi z drugiej strony Chotomowskiej mówią, że na -15m mają wodę - ideał. Ale badań nie robili :)

Do wody użytkowej założyłem złoże filtracyjne z napowietrzaczem i płukaniem wstecznym + odkażam to nadmanganianem potasu (MnO4- + 2H2O + 3e- → MnO2 + 4OH-), czyli produktem ubocznym znowu jest mangan :) (efekt filtracji oceniam, mając wyniki badań, jako średni, ale za to nie ma osadów na sanitariatach + wybijam całą biologię spod ziemi).

Do wody spożywczej założyłem odwróconą osmozę (polecam, efekt bardzo dobry). Na klasyczne filtry węglowe/poliwęglanowe/siatkowe/sznurkowe - szkoda czasu, przetrenowałem i u mnie nic nie dały.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez MagdaM » 24 mar 2010, o 18:11

A my zdecydowalismy się po prostu na Eden To też jest jakies rozwiązanie tylko trochę kosztuje.
MagdaM

Postprzez CHOTOFAN » 24 mar 2010, o 23:35

Odwrócona osmoza to od 300 do 1900 (jak sprawdziłem),
Nie wiem, ile filtry i ta cała membrana...
Tak czy inaczej chyba wyjdzie lepiej niż Eden. Mieliśmy Dar Natury, ale cwaniaczki zmienili umowę niedawno na teki spore minimum ..i teraz czas coś wykombinować.
Ile miejsca zajmą te filtry do osmozy ?
Zmieszczę to w jakiejś szafce obok zlewu ?
Dzięki za podpowiedzi!
CH.
CHOTOFAN

Postprzez Marcin » 25 mar 2010, o 11:35

CHOTOFAN napisał(a):Odwrócona osmoza to od 300 do 1900 (jak sprawdziłem),
Nie wiem, ile filtry i ta cała membrana...
Tak czy inaczej chyba wyjdzie lepiej niż Eden. Mieliśmy Dar Natury, ale cwaniaczki zmienili umowę niedawno na teki spore minimum ..i teraz czas coś wykombinować.
Ile miejsca zajmą te filtry do osmozy ?
Zmieszczę to w jakiejś szafce obok zlewu ?
Dzięki za podpowiedzi!
CH.

witam,

Rozważałem też wodę z baniaków, ale badania tej wody, jakie wtedy widziałem w jakimś tygodniku, nie zachęciły mnie.

Kupiłem osmozę, mam taki zestaw (żeby była jasność, nie reklamuję tego konkretnego, taki kupiłem, a tego sprzedawcy nie znam): Allegro. Z doświadczeń swoich i znajomych - kupić najtańszy, 6-cio segmentowy. Wszystko ponad to bajery bez pokrycia w faktach a wkłady, które potem się wymienia, i tak są chińskie, i tak.

Wszystko spokojnie mieści się w pojedynczej szafce kuchennej, bezobsługowe, wygodne, idealne. Polecam, z uwagi, że plątanina wężyków/rurek jest spora, osmoza posiada podłączenie do ścieku + w blacie zlewu trzeba zrobić otwór na dodatkową wylewkę, zamówiłem z montażem. U mnie wyszło circa 650 zł, łącznie z dojazdem gdzieś z Białegostoku, ale są do tego wyspecjalizowane ekipy, które cały tydzień są w trasie.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez CHOTOFAN » 25 mar 2010, o 14:06

Dzięki !
A filtry zmienia się już samemu.. ?
Jak często i czy dużo kosztują?
A tą membranę już wymieniałeś?
CH.
CHOTOFAN

Postprzez Marcin » 25 mar 2010, o 15:19

CHOTOFAN napisał(a):Dzięki !
A filtry zmienia się już samemu.. ?
Jak często i czy dużo kosztują?
A tą membranę już wymieniałeś?
CH.

Tak, filtry możesz zmienić samodzielnie. Ale to jest na tyle dochodowy biznes, że sprzedawca sam się do Ciebie zgłosi po jakimś czasie.
A nawet jeśli nie, to znowu Allegro

Membrama to tylko skomplikowana nazwa dla wkładu, nic skomplikowanego w sensie wymiany. W sensie produkcji to już inna opowieść .

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Re: Walka o wodę!?

Postprzez pacyfist » 8 lip 2013, o 15:10

Witam,
Odkopię temat bo przez te 3 lata może coś się zmieniło, oby ;)
Czy wie ktoś może coś nowego o wodociągach w Chotomowie ?
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji więc pewnie nic się nie dzieje w tym temacie ale nie zawadzi spytać :)
Wszystkie projekty poszły na półkę?
Kiedy są wybory w gminie? może przed wyborami coś się zacznie dziać:)
Pozdawiam
pacyfist

Re: Walka o wodę!?

Postprzez fce_tc » 9 lip 2013, o 07:06

wybory za półtora roku.
zacznie się dziać tyle, że naobiecują tyle, że nikt Ci inny tyle nie da, co oni Ci naobiecują, a wodociągów i kanalizacji w Chotomowie, to nawet nasze dzieci nie doczekają...
tyle zadzieje się w tym temacie.
Where there's muck there's money... that's why someone has to do the job...
fce_tc

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osiedla Chotomowskie