kolektory słoneczne

Nasze lokalne społeczności.

kolektory słoneczne

Postprzez gonia » 27 wrz 2010, o 05:49

witam , czy ktos posiada sprawdzone informacje na temat kolektorów słonecznych- jak się zabrac za załatwonie sprawy
pozdrawiam wszystkich mieszkanców
gonia

Postprzez Ałek » 27 wrz 2010, o 07:34

Ostatnio edytowano 14 lis 2010, o 21:35 przez Ałek, łącznie edytowano 1 raz
Ałek

Postprzez gonia » 27 wrz 2010, o 07:37

ok, dzięki
gonia

Postprzez Marcin » 27 wrz 2010, o 09:04

konkretnie i do celu tu: http://www.doplatynakolektory.pl/newsy-nfosigw/blog

i zanim zaczniesz słuchać głupot "fachowców", zapytaj tutaj. Używamy i podpowiemy.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez gonia » 27 wrz 2010, o 10:08

dziekuję , przeczytałam podesłane informacje. Nie wiem jak jest dlatego pytam ale sasiedzi przyniesli informacje ze dotacja jest w wysokosci 75 % .....ile panstwo dostaliscie ...czy wszystkie formalnosci załatwia sie w gminie...czyfirma ktora sprzedaje kolektory rowniez je montuje- macie namiar na kogos takiego bo to wiaze sie z przbudiowa instalcji juz istnejacej
gonia

Postprzez Marcin » 27 wrz 2010, o 10:20

Goniu,

a) Sąsiedzi byli na spotkaniu organizowanym przez Gminę. W skrócie: Gmina bardzo optymistycznie podchodzi do sprawy i obiecuje gruszki na wierzbie. Odradzamy Ci tę opcję, bo Gmina nie wie, co mówi, a szansa, że zakończy się to sukcesem jest niewielka.

b) Formalności: najlepiej wybrać się do Banku Ochrony Środowiska. Tam dostaniesz formularz i dokładną instrukcję co, jak i gdzie. Doradzam samodzielne załatwianie spraw.

c) Firmy monterskie: http://www.hewalex.pl/index.php?view=wy ... n=com_baza Niech zrobią Ci to fachowcy, bo to zawsze wiąże się z przeróbkami istniejącej instalacji. Specjaliści będą też wiedzieli, jak dobrze dobrać i ustawić kolektory. Pamiętaj, żeby kupić komplet, czyli: urządzenia + montaż + uruchomienie.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez gonia » 27 wrz 2010, o 10:25

tak zrobię , wielkie dzieki. A powiedz czy jestescie zaadowoleni-grzeje ????sprawdza sie to w praktyce ...
gonia

Postprzez Marcin » 27 wrz 2010, o 10:36

Tak.
Od połowy kwietnia do końca września ciepłą wodę mam za darmo :) od 9 lat.

W ostatni weekend woda miał 74 stopnie C (a to już koniec września). Dziś jest, rzecz jasna, słabiej, włącza się rano grzałka elektryczna (sterowana zegarem i termostatem) lub pompa ciepła. Koszty konserwacji przez te 9 lat: ok 150 zł (wymieniam co dwa lata płyn, kupuje go na allegro i wymieniam tak łatwo, jak pompowanie opon roweru). Zero awarii, same korzyści.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez sharkah » 27 wrz 2010, o 13:07

Marcin,

a czy ta instalacja do cwu z kolektorami, to może jakoś współpracować z piecem gazowym czy tylko z grzałką elektryczną?

Póki co jak liczę, czy mi się opłaca zakładać kolektory, to zwrot z inwestycji wychodzi mi, że jest po ponad 10 latach :( Teraz na ciepłą wodę w sezonie kwiecień-wrzesień wydajemy ok. 60 złotych miesięcznie (przy użyciu gazu).
sharkah

Postprzez Marcin » 27 wrz 2010, o 13:36

sharkah napisał(a):Marcin,

a czy ta instalacja do cwu z kolektorami, to może jakoś współpracować z piecem gazowym czy tylko z grzałką elektryczną?

Póki co jak liczę, czy mi się opłaca zakładać kolektory, to zwrot z inwestycji wychodzi mi, że jest po ponad 10 latach :( Teraz na ciepłą wodę w sezonie kwiecień-wrzesień wydajemy ok. 60 złotych miesięcznie (przy użyciu gazu).

a) Tak. CWU z kolektorami słonecznymi może współpracować z dowolnym źródłem energii - może być i dynamo od roweru :) Gaz, olej czy inne paliwo - bez różnicy, bo piec zamienia energię gazu w energię cieplną, którą potem może skierować do zasobnika z wodą. Ja nie mam gazu (zrezygnowałem), więc używam do tego elektryczności. W skrócie: tak.

b) Tak, gaz jest tanim paliwem, czyli przejście z gazu na solar do CWU oznacza dłuższy okres zwrotu z kapitału. ALE: to, ile wydajesz na CWU to jednak nie tylko funkcja paliwa, ale też ile osób korzysta i w jaki sposób - dla jednej osoby będzie to trwało dłużej, niż dla czterech (czyli u Ciebie okres zwrotu może dłuższy niż u Twoich Sąsiadów). Nie wiem, jak wygląda cennik gazu, ale 60 zł to niewiele.

Wyliczenia co ile robiłem już w innym wątku: przy 3-4 osobowej rodzinie okres zwrotu jest znacznie krótszy. Do tego trzeba jeszcze dodać, że nośniki energii (m.in. gaz) niestety, drożeją i będą konsekwentnie drożeć. W moim przypadku (2 osoby) instalacja zwróciła się po 6 latach i od 3 lat mam ciepłą wodę przez pół roku za darmo.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Następna strona

Powrót do Osiedla Chotomowskie