kolektory słoneczne

Nasze lokalne społeczności.

Postprzez Marcin » 27 wrz 2010, o 13:57

Polska: http://www.inwestujwkolektory.pl/sprzed ... ce-w-2009r
Kalkulator dla zaawansowanych: http://www.kolektorek.pl/

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez dezorganizator » 27 wrz 2010, o 21:18

sharkah napisał(a):Teraz na ciepłą wodę w sezonie kwiecień-wrzesień wydajemy ok. 60 złotych miesięcznie (przy użyciu gazu).

pamiętaj o jednym - ogrzewając w sezonie nawet 100% wody energią słoneczną, nie eliminujesz kosztów gazu, nawet przy zużyciu zerowymi i tak płacisz różne haracze typu opłaty sieciowe i inne ryczałty, a niestety ich wartość procentowa w kosztach gazu będzie rosła. taki wtręt dla precyzji obliczeń.
co by tu jeszcze spieprzyć panowie?
dezorganizator

Postprzez sharkah » 27 wrz 2010, o 21:39

dezorganizator napisał(a):
sharkah napisał(a):Teraz na ciepłą wodę w sezonie kwiecień-wrzesień wydajemy ok. 60 złotych miesięcznie (przy użyciu gazu).

pamiętaj o jednym - ogrzewając w sezonie nawet 100% wody energią słoneczną, nie eliminujesz kosztów gazu, nawet przy zużyciu zerowymi i tak płacisz różne haracze typu opłaty sieciowe i inne ryczałty, a niestety ich wartość procentowa w kosztach gazu będzie rosła. taki wtręt dla precyzji obliczeń.

Te koszty, które tu podałam to właśnie tylko ta część, ktora dotyczy kosztów zmiennych, bezpośrednio zależących od zużycia :) To, że będę i tak płacić koszty stałe, to dla mnie jasne ;)

Myślę, że i tak zdecyduję się na założenie kolektorów, ale nie bardzo podoba mi się pomysł, żeby ktoś za mnie decydował, co u mnie na dachu ma zawisnąć, więc na razie wstępnie rozpoznaje temat kolektorów, żeby sobie wyrobić zdanie na ten temat a potem będę chyba szukać indywidualnie takiej instalacji i ubiegać się o dofinansowanie z BOŚ.
sharkah

Postprzez Adam Łojek » 12 paź 2010, o 20:24

Kochani
Dzisiaj na stronie naszego Urzędu Gminy zauważyłem w Aktualnościach informację (na czerwono) pt. "dotacje na kolektory słoneczne" i przypomnienie, że tylko do 15 października można składać wnioski.
:? A wniosek który się nasuwa sam - że chyba mają mało chętnych.
I trudno się dziwić - bo projekt jest ewidentnie napisany pod konkretnego wykonawcę, i dla przeciętnego Kowalskiego jest nieopłacalny.
Adam Łojek

Postprzez sharkah » 12 paź 2010, o 21:04

Mnie bardziej zdziwiła informacja, że jednak trzeba będzie zapłacić 30% wkładu własnego - wcześniej była mowa o 15-30%.

Chętnych mało, z tego co wiem wczoraj było ok. 70 zgłoszeń.

A można wiedzieć pod jakiego wykonawcę jest pisany ten projekt? Czy to tylko taka uwaga ogólna?
sharkah

Postprzez Marcin » 12 paź 2010, o 23:40

sharkah napisał(a):Chętnych mało, z tego co wiem wczoraj było ok. 70 zgłoszeń.

70 domów to całkiem sporo, to bardzo fajnie, że zainteresowanie jest (większe niż sądziłem). Słabo widzę rolę Urzędu Gminy w obecnym składzie osobowym w tej układance, ale jeśli się Wam uda to bardzo dobrze, bardzo się cieszę.

Wybierzcie mądrze wykonawcę: przy takim zamowieniu macie siłę przetargową i opłaca się skorzystać z dobrego doradcy/audytora, zapytajcie o to Kazka albo poszukajcie w sieci. Pilnujcie wyboru dostawcy/wykonawcy, od tego zależy ile zapłacicie i co dostaniecie.

i jak ruszy - napiszcie.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez Adam Łojek » 13 paź 2010, o 07:30

Sharkah
Powiedzmy że to na razie uwaga ogólna. Ale zobaczycie jak będzie wyglądała procedura wyłaniania wykonawcy. :/
Marcin napisał(a):Wybierzcie mądrze wykonawcę: przy takim zamowieniu macie siłę przetargową i opłaca się skorzystać z dobrego doradcy/audytora, zapytajcie o to Kazka albo poszukajcie w sieci. Pilnujcie wyboru dostawcy/wykonawcy, od tego zależy ile zapłacicie i co dostaniecie.

Marcinku
Nie zapominaj że wnioskodawcą i beneficjentem tego projektu jest Urząd Gminy. (Stąd między innymi taki kształt umów - np. urzyczenia dachu itp.) Ergo - to UG wybierze wykonawcę. Tych 70 odważnych niestety nie będzie miało w tej materii nic do powiedzenia.
Adam Łojek

Postprzez Marcin » 13 paź 2010, o 08:33

no tak, faktycznie - jeśli to Urząd jest beneficjentem, to sprawa wybrania dobrego wykonawcy znacznie się komplikuje. No nic, może następny wójt sobie z tym poradzi. Mieszkańcy niech trzymają pieniądze przynajmniej do wyborów, nie dajcie się popędzać.

pozdrawiam,

Marcin
Marcin

Postprzez Adam Łojek » 13 paź 2010, o 10:54

Marcin napisał(a):No nic, może następny wójt sobie z tym poradzi. Mieszkańcy niech trzymają pieniądze przynajmniej do wyborów, nie dajcie się popędzać.

Jedyna nadzieja.
Niestety obawiam się że ze względu na czas wyborów wszystko nabierze rozpędu - aby Pani Wójt mogła się pochwalić jakimś sukcesem.
Adam Łojek

Postprzez szumski » 13 paź 2010, o 11:14

Przetarg publiczny to nie sabat ku klux klanu, każdy może się przysłuchiwać i obserwować.

O przetargu na oświetlenie pisałem TU
Wtedy mocno się zainteresował radny Darek Kubalski i średnia na słup spadła do ~ 2,5 tys.

Dawno już nie dymiłem na przetargach, poczuli ziarnko w dupie i znowu oświetlenie idzie po 5,6 tys. za słup z wolnej ręki, zapytania o cenę albo innym sposobem.
Radnemu Grzybkowi odpowiedzieli, że gmina nie może zmienić słupów na lepsze, tańsze i nowocześniejsze, bo projekt jest chroniony prawami autorskimi. A projekt to kto nadzorował, żeby "dobrze" wyszło? dowódca gwardii watykańskiej???
Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osiedla Chotomowskie