Gaz - ceny - wybór taryfy

Nasze lokalne społeczności.

Gaz - ceny - wybór taryfy

Postprzez abakusso » 1 gru 2010, o 16:25

Witam.

Chciałem się podzielić z Wami swoją refleksją na temat gazu, może niektórym się przydać.
Jako, że mija rok od momentu kiedy podpisałem swoją umowę z gazownią postanowiłem sprawdzić, czy opłaca mi się zmieniać taryfę W3 -> W2

Przy podpisywaniu umowy w zasadzie z defaultu dostałem W3 (wtedy dowiedziałem się, że domki jednorodzinne standardowo tyle mieć powinny)

Jaka jest różnica między W2 a W3
W2 Abonament niższy, cena gazu za m3 wyższa
W3 Abonament wyższy, cena gazu za m3 niższa

W2 do 1200m3 zużycia gazu
W3 od 1200m3 do 8000m3 zużycia gazu.

Teoretycznie im więcej gazu zużywamy powinniśmy płacić mniej....

Można zmieniać to raz do roku.
Jakby się można było spodziewać, gdzieś około 1200 powinno się to mniej więcej równoważyć. A nienie - nie u nas :)
U nas taryfa W2 z W3 równoważą się na poziomie 6235m3 (sic!) co dla normalnej rodziny jest nie do osiągnięcia.
Ciekawe jest to, że po przekroczeniu 1200 w roku gazownia automatycznie zmieni nam (jeśli mieliśmy w2) na w3.
Niestety - w drugą stronę to nie działa. Jeśli w danym roku zużycie będzie mniejsze niż 1200m3 gazownia nie zmieni taryfy - interes musi się kręcić.

Aby nie być gołosłownym poprę to wyliczeniami

W2
cena za m3 0,984+0,3589 = 1,3429
abonament miesięczny 13,7+7,05 = 20,75

W3
cena za m3 0,97+0,3041 = 1,2741
abonament miesięczny 48,3 + 8,2 = 56,5

Zestawienie cen tutaj:
http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/twoj ... iveId=3864

Zatem, dla standardowego domu jednorodzinnego zużycie roczne gazu jest na poziomie 900-1600 m3 i zawsze bardziej opłaca się W2.

Ile można zaoszczędzić? Zobaczcie sami (załącznik przedstawia roczne zużycie gazu)

Zatem jeśli w ciągu ostatniego roku zużyliście mniej niż 1200 m2 i przejdziecie do W2 możecie zaoszczędzić ok 450PLN/rok.

W mazowieckim paradoksalnie im zużywasz więcej tym płacisz więcej.

Pozdrawiam.
Załączniki
gaz.jpg
gaz.jpg (48.76 KiB) Przeglądane 63032 razy
abakusso

Postprzez Jendrula » 3 gru 2010, o 16:29

Nie kijem go to pałką- zawsze płacisz za to że masz rurę niezależnie czy zużywasz czy nie?
To jakby nasz sklepik na rogu pobierał opłatę za to że rano jest gotów sprzedawać bułeczki i mleczko bez względu na to czy kupisz czy nie.
Takie opłaty (stałe i przesyłowe) tylko ukrywają ogólne marnotrawstwo w firmach energetycznych, w tym i tych "podkradających" prad, gaz, benzyne itd)
Nie potrafia biedaczyska tak skalkulować cenę 1 m 3 by tam wrzucić swoje koszta i zysk więc szachują nas opłatami stałymi i zmiennemi jak gracz w 3KARTY na Kercelaku :razz:

[ Dodano: Sob 04 Gru, 2010 11:52 ]
i jeszcze w temacie gazu zimą... czekamy na tradycyjne przykręcenie kurka na początku nowego roku ....
http://demotywatory.pl/371279/Demotywat ... zynarodowy
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez sharkah » 9 gru 2010, o 09:39

Aż mi się nie chciało wierzyć, że tak nas rąbią na opłatach :shock:

Zrobiłam analizę przypadku na przykładzie mojego domu i same piękne epitety cisną się na usta... co za baran zatwierdza te stawki? :shoot:
Na chłopski rozum nie widzę powodu, dla którego mam płacić 3,5 raza wyższą opłatę stałą sieciową, niż ktoś, kto ma mniejsze zużycie i mieści się w limicie 1200 m3/rok - skoro to opłata stała, to chyba nie powinno być takich ogromnych różnic w jej wysokości w zależności od zużycia 8/ Teoretycznie różnica w cenie powinna się równoważyć poprzez stawkę zmienną sieciową, ale zrównanie tych opłat następuję, przy uwaga.... 7600 m3 :shock:

U mnie roczne zużycie gazu wyszło w okolicach 2500-3000 m3, więc brutto tracę rocznie niemalże 300 złotych dodatkowo na zakwalifikowaniu do taryfy W3 ;(
sharkah

Postprzez Jendrula » 9 gru 2010, o 12:23

Spoko, jeszcze ze 2 podwyżki taryf i LPG oraz olej wspomagany instalacją solarną lub pompą ciepła stanie sie opłacalny. Wyłączyć gaz zawsze można. Ciekawie przedstawiają sie kalkuilacje u budujących domy: LPG mozna dostać za 1 zł dzierżawy zbiornika, zbiornik zakopać żeby nie szpecił działki a jesienią tankują na całą zimę gaz i rozliczają z licznika wg zużycia - czyli kredytują nabywcę!
Opłaty stałe-to przeżytek komuny i rożnych tam Gaspromów.Skrytożercom gazowym mówimy nie :shoot:

[ Dodano: Wto 14 Gru, 2010 07:27 ]
to coś na pocieszenie
http://demotywatory.pl/826076/A-gratis-do-gazu
Jendrula

gaz z GASPOLU

Postprzez kaola » 25 kwi 2012, o 17:54

ci to dopiero zdzieruchy, mam go piąty rok, a każą co roku płacić więcej, teraz to juz 1m3=12,23 grosze plus beczka w ziemi ok 60zł!!

GŁUCHI SĄ NA EMAILE,czemu tak drogo i na tej samej ulicy każdy dom ma inną cene, ciekawe jak to ustalają

pozdrawiam
kaola

Postprzez Jendrula » 26 kwi 2012, o 07:17

Misio! Jak skończy Ci się umowa terminowa to zmiękną bo możesz uciec do konkurencji. Dojenie to powszechna praktyka przy pierwszej terminowej umowie, potem sami niewielki rabat proponują ale jak ich przyprzesz do muru to obniżą opłaty. To niestety jedyny rozsądny sposób grzania jak nie możesz być w domu non stop i dorzucać pelety lub eko-groszek. A swoją drogą PGNIG to naprawdę popaprańce- mają zakontraktowane z Rosji multum gazu i obecnie nie jesteśmy w stanie zużyć tego gazu a musimy płacić za nieodebrany gaz . W normalnej sytuacji prywaciarz okablowałby ile się da działek , żeby broń Boże nikt nie próbował ogrzewać się inaczej niż gazem a oni.... opędzają się od ludzi proszących o przedłużenie rurociągu (w Dąbrowie 2,5 roku walczyliśmy o przedłużenie 200 m rurociągu, na nic argumenty iż zyskali NA ZAWSZE 50 odbiorców+potencjalnie ok 80 na wolnych działkach)
Jendrula

Powrót do Osiedla Chotomowskie