Amoniak, azotany, mangan i pH.. badanie ujęcia wody

Nasze lokalne społeczności.

Amoniak, azotany, mangan i pH.. badanie ujęcia wody

Postprzez Kokos » 14 maja 2014, o 08:36

Cześć,

Zleciłem ostatnio badanie ujęcia wody na mojej działce, kilka istotnych parametrów jest poza normą tj:

- Amoniak: 2,7 mg/l, najwyższa dopuszczalna zawartość: 0,5
- Azotany: 67 mg/l, najwyższa dopuszczalna zawartość: 50
- Mangan: 100 µg/l, najwyższa dopuszczalna zawartość: 50
- pH: 7,7, najwyższa dopuszczalna zawartość: 6,5-9,5

Czy ktoś z Was borykał się z podobnym problemem i mógłby podzielić się dobrymi praktykami w tym temacie?

Dziękuję i pozdrawiam,
Kokos
[...]
Kokos

Re: Amoniak, azotany, mangan i pH.. badanie ujęcia wody

Postprzez fce_tc » 15 maja 2014, o 07:28

U mnie normy były jeszcze bardziej przekroczone - żadne filtry tego nie rozwiązują (to tylko wyciąganie kasy z głupiego klienta).
Rozwiązania:
1. zmienić miejsce zamieszkania - na takie z wodociągiem :x
2. przestać pić wodę - przerzucić się na piwo :hah:
3. zacząć przywozić wodę do spożycia ze źródeł oligoceńskich... i czekać na wodociąg w Chotomowie ( śmierć pewnie przyjdzie szybciej... :razz: )
4. wybrać nową osobę na wójta i liczyć na cud :medit:

Żadne z rozwiązań nie jest idealne, ale nie daj się naciągnąć na filtry za 2 czy 5 czy 10 tyś - bo one kompletnie nic nie dają!
Where there's muck there's money... that's why someone has to do the job...
fce_tc

Postprzez Cielak » 15 maja 2014, o 07:35

Witam,

Amoniak w wodzie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia ale jest w niej nie pożądany gdyż opóźnia jej dezynfekcję. Może powodować nieprzyjemny zapach wody.
Azotany to już większy problem, w szczególności jeśli masz małe dzieci.
Mangan masz w normie ;) - jeśli chodzi o naszą okolicę, bo u nas wszędzie jest go sporo - takie podłoże. Nie jest on pożądany i tworzy taki ciemny (a nawet czarny) osad, który możesz zaobserwować w sitkach w kranach (np.) oraz w rurach.

Długo by o tym pisać. Polecam założenie jakiegoś filtra.

Ciekaw jestem natomiast czy zrobiłeś badania wyłącznie fizykochemii czy pokusiłeś się o zrobienie pełnego badania wraz z mikrobiologią. Takie badanie jest najistotniejsze, bo pokazuje, czy w twojej wodzie są groźne dla zdrowia drobnoustroje i bakterie.
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez skierd » 16 maja 2014, o 17:30

U mnie normy były jeszcze bardziej przekroczone - żadne filtry tego nie rozwiązują (to tylko wyciąganie kasy z głupiego klienta).
Rozwiązania:
1. zmienić miejsce zamieszkania - na takie z wodociągiem
2. przestać pić wodę - przerzucić się na piwo
3. zacząć przywozić wodę do spożycia ze źródeł oligoceńskich... i czekać na wodociąg w Chotomowie ( śmierć pewnie przyjdzie szybciej... : :D
4. wybrać nową osobę na wójta i liczyć na cud :09: :
skierd

Postprzez fce_tc » 19 maja 2014, o 06:23

A powiedz mi SKIERD:
jaki sens miało przepisanie mojego postu??
bo chyba jestem za mało inteligenty, żeby zrozumieć twoje zamiary...
Where there's muck there's money... that's why someone has to do the job...
fce_tc

Postprzez skierd » 19 maja 2014, o 11:12

podoba mi się twoja wypowiedź...........Pozdrawiam
skierd

Re: Odp: Amoniak, azotany, mangan i pH.. badanie ujęcia wody

Postprzez Kokos » 16 lip 2014, o 15:42

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Czyli podsumowując - to dosyć powszechny problem w Chotomowie.

Mając na uwadze wasze wypowiedzi skonsultuje się jeszcze z kimś kto zajmuje się zawodowo uzdatnianiem wody.. Jeśli możecie kogoś takiego polecić dajcie znać..

Zastanawiam się jeszcze jak bardzo odległa jest wizja wodociągów w Chotomowie.. Skoro problem dotyczy w zasadzie wszystkich to może warto zrobić trochę dymu w okół tego tematu - - np 2x do roku wywieszalibysmy na płotach prześcieradła z hasłami "mam zanieczyszczona wodę - potrzebuję wodociągu" - - im akcja będzie bardziej upierdliwa dla osób robiących w nieruchomościach w Chotomowie tym możliwe prędzej sprawa nabralaby rozpędu..
[...]
Kokos

Postprzez Isabell » 16 lis 2014, o 22:58

U nas również były przekroczone normy. Woda śmierdziała, jakby była zgniła. Nie dało się wytrzymać zapachu. Założyliśmy filtry i na razie jest ok.
Isabell

Postprzez Kokos » 17 lis 2014, o 07:11

Isabell napisał(a):U nas również były przekroczone normy. Woda śmierdziała, jakby była zgniła. Nie dało się wytrzymać zapachu. Założyliśmy filtry i na razie jest ok.

Hej, czy udostępnilabys mi prywatnie wyniki badań oraz informacje jakie filtry zastosowaliscie? Czy robiliście też badania po założeniu filtrów? Dziękuję.
[...]
Kokos

Postprzez Jendrula » 17 lis 2014, o 08:05

Kokos napisał(a):Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Czyli podsumowując - to dosyć powszechny problem w Chotomowie.

Mając na uwadze wasze wypowiedzi skonsultuje się jeszcze z kimś kto zajmuje się zawodowo uzdatnianiem wody.. Jeśli możecie kogoś takiego polecić dajcie znać..

Zastanawiam się jeszcze jak bardzo odległa jest wizja wodociągów w Chotomowie.. Skoro problem dotyczy w zasadzie wszystkich to może warto zrobić trochę dymu w okół tego tematu - - np 2x do roku wywieszalibysmy na płotach prześcieradła z hasłami "mam zanieczyszczona wodę - potrzebuję wodociągu" - - im akcja będzie bardziej upierdliwa dla osób robiących w nieruchomościach w Chotomowie tym możliwe prędzej sprawa nabralaby rozpędu..

Trochę mnie rozśmieszyło wiara w to że jak ja robię lody na nieruchomościach to sprawię iż powstanie wodociąg ;D
Sprawdź lepiej głębokość odwiertu i inne czynniki, bo ja wodę mam 11 lat super. Wszyscy wokół pier... o kanalizacji która wyniosłaby ok 30.000za domek ale nikt nie mówi iż wodociąg załatwiłby problem.
Szkoda ze nie kandydowałeś by zmien ić sytuację swoją, na kogo głosowałeś, na starą ekipę czy na zmiany?
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Następna strona

Powrót do Osiedla Chotomowskie