Pytanie do mieszkańców gminy Jabłonna :)

Nasze lokalne społeczności.

Pytanie do mieszkańców gminy Jabłonna :)

Postprzez kpoletylo » 2 lut 2012, o 20:01

Witam wszystkich mieszkańców, mamy takie może nietypowe pytanie ponieważ jesteśmy zainteresowani zamieszkaniem w Jabłonnej ,jakie są koszty utrzymania mieszkania na osiedlach lub domu jednorodzinnego( tzn. czynsz podatek gruntowy woda gaz energia elektryczna) jeśli jeszcze was nie zniechęciliśmy to prosimy o odpowiedz :) pozdrawiam
kpoletylo

Postprzez Jendrula » 3 lut 2012, o 10:43

Z branży nieruchomosci:
1.koszty ogrzewania nowego domu (docieplonego, odpowiednia stolarka, regularna bryła budynku bez wieżyczek , baszt i innych ) de facto są niższe w przeliczeniu za 1 m kw jak w bloku (to zagadka hydrotermiczna)Mały domek do 150m z gazem ziemnym rocznie pomiędzy 2800-3800 zł, rózne ekogroszki i pelety trochę taniej .
2.Prąd -to zagadka ale ile włączysz światła tyle zużyjesz, w naszym regionie dodajesz jeszcze zasilanie hydrofora i wyjdzie razem100-200 zł miesięcznie
3.podatki gruntowe to SMIECH , za 150m domu i 1000 m działki to 400 zł ROCZNIE.
4.o czynsze w Jabłonnej zapytaj na forum mieszkańcow osiedla , w Wawie za 90m mieszkanie sam czynsz w którym jest tylko ochrona i ogrzewanie zapłacisz z 900zł MIESIĘCZNIE+prąd, kablówka+gaz do kuchenki.Ceny uzależnione od Wspólnoty/Administracji, pytaj przy każdej ofercie i proś Sprzedającego o ostatnią kalkulację czynszu. W domku płacisz tylko to z pkt1 i 2 a reszta jak zużyjesz :papa:
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez szumski » 3 lut 2012, o 18:32

domek do 150m z gazem ziemnym rocznie pomiędzy 2800-3800 zł,

Przy założeniu że rodzina jest 2+1 (ważne dla cwu), Ep wychodzi 150 kWh/m2/rok. Dom dobrze zrobiony, nie mówię o tzw. "pasywnym", bo pasywna może być tylko jaskinia.
No to liczymy: 150m2 x 150 kWh/m2/rok x (1,6155zł/m3 : 10,5 kWh/m3) + (W-3) 62,89zł/m-c x 12 = 4400 PLN.

Oczywiście przy optymistycznym założeniu że 90% gazu ziemnego to metan z ciepłem spalania 57 MJ/kg. Stąd przyjąłem 1m3 gazu = 10,5 kWh. W umowach zaś jest, że gazownia zobowiązuje się do dostarczenia gazu z ciepłem spalania (w płocie na reduktorze) nie mniej niż 32 MJ/kg

Może wyjść mniej niż 4400 jeżeli któś ma kotłownię w salonie i w kominku spala w sezonie 10 m3 drewna.

Jendrula stawiasz flaszkę, bo inżynierskie podejście (wyliczanka) jak wyżej, przyda Ci się w kiwaniu klientów ;)
Czołem
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Olena » 3 lut 2012, o 20:56

Nie wiem jak jest w Jabłonnej, ale po 6 latach mieszkania w Jabłonnie (tzn. w gminie Jabłonna) odradzam szukania swojego miejsca na ziemi w jej granicach :?
Przynajmniej do czasu zmiany podejścia władz gminnych do potrzeb mieszkańców :(
Olena

Postprzez fce_tc » 4 lut 2012, o 10:53

BRAWO dla Sąsiadki <brawo>
w 100% albo i więcej się zgadzam.
Wszędzie dookoła się da i kanalizację i wodociąg i wszelkie inne "udogodnienia" zrobić, tylko nie w gminie Jabłonna.
Nawet tereny leśne należące do Wieliszewa rozwijają się szybciej i lepiej pod tym względem :hihi:
Where there's muck there's money... that's why someone has to do the job...
fce_tc

Postprzez Cielak » 4 lut 2012, o 14:14

polecam gminę Wieliszew. Chociażby w Olszewnicy.
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez Jendrula » 4 lut 2012, o 17:07

szumski napisał(a):
domek do 150m z gazem ziemnym rocznie pomiędzy 2800-3800 zł,

Przy założeniu że rodzina jest 2+1 (ważne dla cwu), Ep wychodzi 150 kWh/m2/rok. Dom dobrze zrobiony, nie mówię o tzw. "pasywnym", bo pasywna może być tylko jaskinia.
No to liczymy: 150m2 x 150 kWh/m2/rok x (1,6155zł/m3 : 10,5 kWh/m3) + (W-3) 62,89zł/m-c x 12 = 4400 PLN.

Oczywiście przy optymistycznym założeniu że 90% gazu ziemnego to metan z ciepłem spalania 57 MJ/kg. Stąd przyjąłem 1m3 gazu = 10,5 kWh. W umowach zaś jest, że gazownia zobowiązuje się do dostarczenia gazu z ciepłem spalania (w płocie na reduktorze) nie mniej niż 32 MJ/kg

Może wyjść mniej niż 4400 jeżeli któś ma kotłownię w salonie i w kominku spala w sezonie 10 m3 drewna.

Jendrula stawiasz flaszkę, bo inżynierskie podejście (wyliczanka) jak wyżej, przyda Ci się w kiwaniu klientów ;)
Czołem

Kazek jak zawsze z normami a ja podliczyłem koszty w swoim domku 150 m kw za ostatni rok (12 miesięcy). Dom nie "pasywny" ale szkieletowy+10cm styropian, bryla regularna a kotłownia "w salonie" rozpalana tylko na wyraźne życzenie gości "miastowo-blokowych".
Na normach się nie znam , wiem ile płacę za utrzymanie domu i tu nikt nie kiwa klientów, bo mieszkanie w Wawie w bloku jest QR.....o drogie, choć stłoczeni w bloku powinni mieć tanie ciepło ze SPECU, niski koszt opłat gruntowych, niższe koszty wywozu śmieci(bo w końcu "grupowo" kupuje te usługi administracja w imieniu mieszkańców. ) i korzystać cenowo na tym iż zajmują mało przestrzeni.
Kazek- może masz słabo ocieplony dom i nieregularną bryłę architektoniczną, stąd możesz mieć wysokie koszty ogrzewania i oczywiście też więcej można zapłacić jak się trzyma temperaturę w pokojach z 23-25 stC (norma w blokach, "sauna" w mieszkaniach) .
Pozdrowionka
PS dzisiaj z nudów palę w kominku ale już mam dosyć i chyba nie kupię drewna na wiosnę bo jest drogie (160-180 zł za 1 m sześć porąbanego dębu, grabu)
Haec Sybillae foliis obscuriora- to mniej zrozumiałe od wyroczni Sybilli
Jendrula

Postprzez szumski » 4 lut 2012, o 17:54

Jendrula 150 to metraż podany przez Ciebie
- 150KWh/m2/rok - takie zużycie wychodzi na certyfikatach solidnie robionych w ostatnim czasie na terenie gminy
- 1,6155zł cena gazu
- 10, 5 kW/h ok. tyle jest z m3 gazu przy założeniach jak podałem
- 62,89zł/m-c opłaty stałe miesięczne dla W3 do gazowni (przesył sresył itp)

Co do tego ma mój dom? Ja tu swego przykładu nie podawałem tylko jak policzyć, pod warunkiem że certyfikatu nie kupiło się w internecie.

Ludzie są masowo robieni w balona, bo np. producenci różnych materiałów podają współczynniki przenikania ciepła robiąc badania dla temperatury zewnętrznej +10 st. C i gdzieś tam piszą o ty drobnym druczkiem. Teraz mieliśmy -25 i wszyscy co uwierzyli, że bloczek 40 cm. ma wsp. przenikania ciepła 0,23 i ocieplać go nie trzeba, dostali mocno po kieszeni na ogrzewaniu.
PN-EN ISO 6946 przyjmuje do obliczeń dla naszej strefy temp. zewn. "- 20" st. C i wtedy ten sam bloczek ma już "tylko" aż 0,60 czyli za zimno nawet dla bydląt.
Czołem
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez Cielak » 4 lut 2012, o 19:06

Janusz ma rację, ja w to lato robię styropian który producent uznał za zbędny :)

A żeby rozmowa była bardziej użyteczna to zapytam:
co lepsze: gaz czy pelet czy ekogroszek???
Kto ma i może coś powiedzieć?

Co do kosztów utrzymania podpowiem jeszcze głównemu pytającemu, że:
1. mieszkanie 75m2 kosztuje prawie tyle co dom 150m2 lub więcej
2. Koszty utrzymania są bardzo podobne, ale w domu sam się musisz troszczyć o wszelkie remonty - chociaż z drugiej strony jeśli zbudujesz porządnie to niby dlaczego miałbyś remontować?
3. Koszt dojazdu do Warszawy - tu sprawa oczywiście wygląda różnie. Jeżeli samochód, to oczywiście wyjdzie Cię więcej. Jeśli wybierzesz pociąg+ metro lub tramwaj, to zapłacisz prawie tyle samo.
4. Wartości dodane - brak kolejek w urzędach, inny poziom i komfort życia.
5. Za chwilę zbudują w Legionowie kompleks sklepów połączony z kinami.
6. Pod względem uprawiania sportu i możliwości w tym temacie to w porównaniu z Warszawą jesteśmy metropolią.
7. Zdecydowanie lepszy poziom szkolnictwa niż w Warszawie.

To oczywiście moja subiektywna opinia.
Pozdrawiam.
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Cielak

Postprzez szumski » 4 lut 2012, o 20:15

gaz czy pelet czy ekogroszek??? Kto ma i może coś powiedzieć?

A co to znaczy "ekogroszek"??? Następna ściema dla naiwnych co mają kaprys słono płacić za mokry miał w workach. Węgiel to węgiel i tyle.

Czym byś nie palił, musisz dostarczyć stałą ilość energii, sprawności "urządzeń grzewczych" dla wszystkich wymienionych przez Ciebie paliw są teraz zbliżone. Podaję ciepło spalania, znajdź ceny i porównaj ile zapłacisz dla określonej ilości energii.
- pelet drzewny max. 18 MJ/kg (przyjmowałbym 15~16)
- węgiel 32 MJ/kg
- gaz??? i tu jest zagwozdka. Teoretycznie w gazie ziemnym powinno być ~ 90% metanu a metan to 57 MJ/kg czyli gaz ziemny ok. 51 MJ/kg ale w umowach jest napisane "nie mniej niż 32 MJ/kg", to tyle co węgiel. Jeszcze rok temu skłonny byłbym dać na poziomie 46 MJ/kg ale w tym roku??? Ruszył Nord Stream i tam poszło co dobre, poza tym obserwuję w naszej wiosce kominy od gazu. Przy dodatnich temperaturach nie powinno być "pióropusza"!!! spaliny gazu nie powinny być widoczne a w tym roku są. Zła regulacja odpada, bo cała wioska nie może mieć spieprzonej a pióropusze są u wszystkich, pozostaje zła jakość paliwa.

Najbardziej finansowo po rogach mają peletowcy, bo cena peletu ~ 800 zł/t a "sreko" groszku luzem, dorodny ;) boki groszku ok. 3 cm. (o niebo lepszy od tego mokrego miału w workach) w naszym GSie - 750 i porównaj wartości energetyczne.
Czołem

PS TUTAJ ZNALAZŁEM DLA M3 GAZU łatwiej policzysz bo płaci się za m3.
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Następna strona

Powrót do Osiedla Jabłonowskie