Las jest czysty

Masz sprawę do Sołtysa - p. Agata Lindner odpowiada na pytania :)

Postprzez agata122 » 2 cze 2009, o 21:04

Janusz Ochrona Środowiska ma pulę pieniędzy na sprzątanie nielegalnych wysypisk,więc sprząta.
agata122

Postprzez szumski » 2 cze 2009, o 21:26

Przepraszam a ta pula to skąd? Bat`ka Aleksandr przysłał? Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez agata122 » 3 cze 2009, o 06:56

W budżecie gminy są środki nie tylko na jedno zadanie ,więc Janusz to nie jest tak albo porządek w gminie albo kanalizacja. Musi być jedno i drugie.
agata122

Postprzez alf » 3 cze 2009, o 10:04

Nielegalne wysypiska na terenie gminy powinny być usuwane za pieniądze pozyskane z grzywien.
A przy okazji zapytam, czy nie zastosowanie się do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jabłonna przyjętego uchwałą Rady Gminy Jabłonna Nr VI/65/2007 z dnia 21.03.2007r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jabłonna jest wykroczeniem czy nie? Bo jeśli jest wykroczeniem to należy bezwzględnie karać, ale zgodnie z USTAWĄ z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. (Dz. U. z dnia 29 września 2001 r.) Art. 97. § 1. "W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,"
.
"schwytano sprawcę wykroczenia" to niestety budzi moje obawy, bo raczej oznacza, że śmieciarza trzeba złapać na gorącym uczynku a to jest walka ze skutkami i nie należy się spodziewać, że przyniesie jakiś znaczący efekt finansowy. Zło należy tępić u źródeł, czyli karać za niemanie :) podpisanych umów.
Z kolei mandat, jaki można nałożyć określa ta sama Ustawa Art. 96. § 1. "W postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 złotych, a w wypadku, o którym w art. 9 § 1 Kodeksu wykroczeń, do 1.000 złotych."
Art. 9. § 1. "W sprawach o wykroczenia w pierwszej instancji orzeka sąd rejonowy..."
Może coś pokręciłem, ale nie jestem prawnikiem. No i jak tu pozyskiwać te grzywny? :what:
pozdrawiam
alf
alf

Postprzez myoni » 3 cze 2009, o 11:13

Witam,

Jeżeli las został wysprzątany to brawo i no i jeszcze podziękowania za inicjatywę.

pozdrawiam

MYONI
myoni

Postprzez Ałek » 3 cze 2009, o 11:24

alf napisał(a):Może coś pokręciłem, ale nie jestem prawnikiem. No i jak tu pozyskiwać te grzywny? :what:

Ja też nie, i w związku z tym zadam pytanie: czy wyegzekwowane grzywny nałożone za konkretne wykroczenia można przeznaczać na konkretne zadania? Czy trafiają one do jednego, wspólnego worka?

Tu chyba bardziej należy zwalczać źródła leśnych wysypisk (czyli przyczyny, dla których "ludzie" wyrzucają smieci do lasu). I nie zapominać o edukacji. Tak, jak to czyni Agata.
Ałek

Postprzez myoni » 3 cze 2009, o 11:40

Racja,

Wydaje mi się tylko, że walka z takimi ludźmi przypomina walkę z parkującymi na miejscach dla niepełnosprawnych. Dopóki nie ma kary nie przestaną.

Pozdrawiam

MYONI
myoni

Postprzez szumski » 3 cze 2009, o 12:22

Zaraz, zaraz, Nadleśnictwo Jabłonna ma straż leśną w składzie 3 osobowym, dodatkowo dzierżawi obwody kołom łowieckim, kł za śmieszną składkę i jeszcze śmieszniejszą tenutę - 0,3 PLN od hektara mają cały rok pełen gar chabaniny stanowiącej własność Skarbu Państwa czyli Alfa i Ałka też. KŁ mają etatowych strażników łowieckich. Niech straż leśna + gospodarz - dzierżawca łapią i karzą brudasów. Straż leśna może nakładać mandaty i kierować do sądu to o co chodzi?

Jak na moje pole ktoś wywali śmieci to mnie je Heniutek posprząta z "puli" czy policję naśle?

Dalej twierdzę, że nie życzę sobie żeby za moje pieniądze "z puli" gmina odwalała robotę za leni i pasożytów. Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Postprzez alf » 3 cze 2009, o 14:05

Myśle, że nawet gdyby jeszcze helikopter im kupili to i tak nie wiele by to pomogło. Uważam, że prościej jest stworzyć takie prawo, które za brak umowy na wywóz nieczystości pozwoli ukarać brudasa uznając go potencjalnie winnym zabrudzania środowiska oraz obowiązek zarejestrowania tych umów w UG. Technicznie najmniejszy problem, wystarczy stworzyć odpowiednią bazę danych, masz dwie spośród kilku kratek nie wypełnione (szambo, śmieci), wezwanie do uzupełnienia braków, termin dwa tygodnie, po upływie tego czasu sprawa do sądu grodzkiego, grzywna za pierwszym razem pincet w recydywie ponad tysiaka i po ptokach. Powinno to również dotyczyć budów, bo i tu kryją się brudasy, a gdyby ktoś chciał taką budowę ciągną 5 lat lub dłużej to niech buli albo niech nie rozpoczyna budowy jak go nie stać.
pozdrawiam
alf
alf

Postprzez szumski » 3 cze 2009, o 14:33

Alf gdyby śmieci i szamba wywoziła firma komunalna - pełna zgoda. Dopóki gmina tylko "wydaje" pozwolenia na taką działalność - psu na budę "i nie pytaj się dlaczego"

Nie wiem czy w ostatniej wersji ustawy o utrzymaniu porządku w gminach, coś się nie zmieniło, ale wcześniej był zapis, że kontener jest obowiązkiem kierownika budowy (teraz chyba inwestora) więc sprawdzić czy stoi, bo ma stać ZAWSZE, żaden problem.
Akurat do Huberta nic nie mam a nawet jego działania mi się podobają :) ale pracownicy gminy powinni być więcej w terenie a nie wysyłać firmę do posprzątania i z łebca.

Jak chcesz zobaczyć poczucie estetyki i porządku w UG to zobacz jak pięknie na środku ulicy wkopana jest tablica z nazwą ul. Św. Tomasza. Przecież albo to ciężarówa (szambiara) walnie, albo jaki spych jak po dwudziestu latach przyjedzie wyrównać. Minęło 12 a łune nie mają pojęcia gzie ichnia ulica :razz: Pozdrawiam
szumski
Kłusownik kołtuństwa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kącik Sołtysa Jabłonny