Pytanie do kandydatów - przejazd w Chotomowie

21 listopada to termin wyborów samorządowych, tego dnia wybierzemy 15 radnych i wójta gminy. Debata dotyczy wyborów i kandydatów z punktu widzenia ich przydatności do pełnienia przyszłej funkcji (czyli ich predyspozycji, osiągnięć i wpadek jakie mieli).

Postprzez sharkah » 12 lis 2010, o 09:07

Dobrze, że będzie parking, ale to raczej za mało, chyba, że po drugiej stronie (tzn. tam od strony budynku PKP) też powstanie parking.

Chwali się też, że panowie poważnie podchodzą do dotrzymywania terminów :)
sharkah

Postprzez Astrabas » 12 lis 2010, o 11:52

Jedną z propozycji „KWW Razem dla przyszłości” dla udogodnienia w komunikacji jest zorganizowania na terenie gminy transportu małymi busami. Busiki byłby obsługiwane przez zewnętrzne firmy i w godzinach szczytu kursowały z odległych od stacji PKP miejsc do stacji. Ich kursowanie byłby uzależnione od rozkładu jazdy pociągów. Rozwiązało by to problem z parkowaniem samochodów.

RAZEM DLA PRZYSZŁOŚCI
Lista nr 25
Astrabas

Postprzez sharkah » 12 lis 2010, o 13:43

Ja tam nie chcę publicznego transportu do/ze stacji - taki bus musiałby jeździć strasznie okrężną drogą, żeby porozwozić ludzi, a to trwałoby dłuuugo, dodatkowo przystanki wydłużałyby czas przejazdu.

Z mojego punktu widzenia ważniejszy jest parking, jak przyjadę, to wsiadam w auto i jadę najkrótszą/najszybszą trasą do domu, nie czekam, aż się bus zapełni pasażerami i nie staję na przystankach po drodze. Rano też nie muszę wychodzić na przystanek i czekać na transport, tylko wsiadam i jadę :)
sharkah

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 12 lis 2010, o 14:08

Astrabas napisał(a):Jedną z propozycji „KWW Razem dla przyszłości” dla udogodnienia w komunikacji jest zorganizowania na terenie gminy transportu małymi busami. Busiki byłby obsługiwane przez zewnętrzne firmy i w godzinach szczytu kursowały z odległych od stacji PKP miejsc do stacji. Ich kursowanie byłby uzależnione od rozkładu jazdy pociągów. Rozwiązało by to problem z parkowaniem samochodów.

Z całym szacunkiem Moniko, a czy policzyliście ile by to kosztowało? Bo za darmo, to zaden przewoźnik jeździć nie będzie. Nie sądzę też, aby z takiego transportu korzystało wystarczająco dużo osóby, aby rozwiązanie to było bezkosztowe dla gminy, bo przewoźnik zarobiłby na funkcjonowanie takich busików sprzedając bilety. Innymi słowy niemal pewne jest, że gmina musiałaby do tego dopłacać.

Zdecydowane popieram zdanie Sharkah, że parking jest lepszym i dodatkowo TAŃSZYM rozwiązaniem. Buduje się go raz i raz wydaje na to pieniądze, a będzie na zawsze (pomijam tu kwestię zużycia, bo ewentualny remont po latach i tak będzie tańszy niż płacenie za busiki przez kolejne lata). Dodatkowy koszt, to odśnieżanie w zimie. Ale i tak per saldo to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż to, co proponujecie.

Pozdrawiam
Joanna Kajdanowicz

Postprzez Astrabas » 12 lis 2010, o 14:09

sharkah napisał(a):Ja tam nie chcę publicznego transportu do/ze stacji - taki bus musiałby jeździć strasznie okrężną drogą, żeby porozwozić ludzi, a to trwałoby dłuuugo, dodatkowo przystanki wydłużałyby czas przejazdu.

Z mojego punktu widzenia ważniejszy jest parking, jak przyjadę, to wsiadam w auto i jadę najkrótszą/najszybszą trasą do domu, nie czekam, aż się bus zapełni pasażerami i nie staję na przystankach po drodze. Rano też nie muszę wychodzić na przystanek i czekać na transport, tylko wsiadam i jadę :)

ja nie twierdzę że parkingów nie powinno być. Ale jeśli parking miałby być zlokalizowany 0,5 km od stacji, to bez sens – a taki jest plan.
A z drugiej strony nie ma się co oszukiwać, że przy obecnych warunkach uda się zbudować taki parking który zadowoli wszystkich. Jeśli tylko 50 % mieszkańców mógłby skorzystać z busów - to byłby sukces. Skąd tak pesymistyczne podejście że bus musiałby krążyć?

Pozdrawiam
Astrabas

Postprzez sharkah » 12 lis 2010, o 14:15

Mieszkamy w domach, na sporych osiedlach, nie ma takiej opcji, żeby bus dojechał i zatrzymał się u każdego pod domem, ale żeby obsłużył większość mieszkańców, to musiałby mieć dłuższą trasę, a tym samym musiałby krążyć, bo Chotomów nie jest "jednoulicówką" :)

Jak mam wybór iść na przystanek, czekać, jechać i po drodze jeszcze tracić czas na przystankach, albo załatwić sobie własny transport, to wolę własny transport.

Obecnie ilość pasażerów kolei raczej nie kwalifikuje się na uruchomienia busa, wystarczałyby spokojnie miejsca parkingowe wzdłuż torów.

Parking ok. 500 m od przystanku też jest bez sensu, mało będzie chętnych, żeby z niego korzystać, większość wybierze parkowanie wzdłuż drogi, tak jak ma to miejsce teraz.
sharkah

Postprzez Astrabas » 12 lis 2010, o 14:22

Joanna Kajdanowicz napisał(a):Z całym szacunkiem Moniko, a czy policzyliście ile by to kosztowało? Bo za darmo, to zaden przewoźnik jeździć nie będzie. Nie sądzę też, aby z takiego transportu korzystało wystarczająco dużo osóby, aby rozwiązanie to było bezkosztowe dla gminy, bo przewoźnik zarobiłby na funkcjonowanie takich busików sprzedając bilety. Innymi słowy niemal pewne jest, że gmina musiałaby do tego dopłacać.

Zdecydowane popieram zdanie Sharkah, że parking jest lepszym i dodatkowo TAŃSZYM rozwiązaniem. Buduje się go raz i raz wydaje na to pieniądze, a będzie na zawsze (pomijam tu kwestię zużycia, bo ewentualny remont po latach i tak będzie tańszy niż płacenie za busiki przez kolejne lata). Dodatkowy koszt, to odśnieżanie w zimie. Ale i tak per saldo to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekonomiczne, niż to, co proponujecie.

Pozdrawiam

i tu niestety nie mogę się zgodzić,
Busy rozwiązują problem transportu w wielu gminach.
Korzyść dla gminy to zapewne fakt iż przynajmniej 2 -3 jej mieszkańców mogłoby znaleźć zatrudnienie i możliwość poprowadzenie własnej firmy:). Zapewne aby z takiego środka korzystali mieszkańcy, opłaty za przejazd należałoby zredukować do minimum i dofinansowywać ze środków gminnych.
Nie jest powiedziane, że tylko Ci mieszkańcy którzy mają samochody musieli by je zostawić i przesiąść się do busów. Należy tu też pamiętać, iż w naszej gminie mieszkają ludzie którzy nie jeżdżą samochodami i dla nich też trzeba robić udogodnienia. Dla tych mieszkańców, parking to nie udogodnienie.
Druga sprawa to np. mamy, które w zimę przy 30 stopniowym mrozie prowadziły dzieci do przedszkola pieszo z Dąbrowy Chotomowskiej, czy takie mamy nie skorzystały by z busów?
Dziwi mnie taka kontra i od razu stwierdzenie, że gminie się to nie opłaci więc pomysł nie do zrealizowania. Pomysł nowatorski ale może warto sprawdzić jak by to działało i dopiero po np 1 miesiącu sprawdzić czy to pomaga mieszkańcom. Jeśli nie zyska zwolenników - można transport taki zawiesić.
Pozdrawiam,
Astrabas

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 12 lis 2010, o 14:38

Nie wiem dlaczego wyrażenie opinii odmiennej od Twojej od razu nazywasz kontrą.
Uważam, że takie rzeczy należy najpierw policzyć, a dopiero potem wprowadzać, a nie odwrotnie. Takie jest moje zdanie.
Joanna Kajdanowicz

Postprzez Astrabas » 12 lis 2010, o 14:51

Joanna Kajdanowicz napisał(a):

Pozdrawiam

Może źle odczytałam Twoje słowa Asiu. Jeśli to nie kontra, to na pewno nie przytaknięcie dla naszego pomysłu.
Nie wprowadzamy busów od już, teraz .... należy poprzedzić to sprawdzeniem jaka trasa byłaby najbardziej korzystna - może kilka tras, jaka firma miałaby się tym zająć, jaki byłby koszt przejazdu. Może busy powinny jeździć tylko jesienią i zimą. A może trasa powinna prowadzić jeszcze do szkoły.
Nie upieramy się przy swojej racji i tak jak napisałam, jeśli takie udogodnienie nie znalazłoby swoich zwolenników wśród mieszkańców - nie widzę problemu aby projekt wstrzymać.

Pozdrawiam,
Astrabas

Postprzez Joanna Kajdanowicz » 12 lis 2010, o 15:02

I o to mi właśnie chodziło Moniko. Kluczowym słowem jest tutaj owo "sprawdzenie", czyli najpierw analiza, a dopiero na jej podstawie wybór najlepszego w danej sytuacji rozwiązania, a nie dochodzenie do czegoś metodą prób i błędów, bo za ewentualne błędy płacimy wszyscy ze swoich podatków.
Pozdrawiam
Joanna Kajdanowicz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wybory samorządowe 2010 (debata)