a jednak uchwała do kosza

a jednak uchwała do kosza

Postprzez Chotomowianin » 19 sty 2013, o 01:36

Od ok roku toczy się sprawa o merytoryczne dzałania w/s podtopień. Złożony projekt przez grupę radnych wskazujący kierunki działań dla wójta, został odrzucony przez większość Rady Gminy ze wzgledu ....... :x /

Pani Wójt i Pan Przewodniczący RG z radcami prawnymI zakasali rękawy i zdecydowali o wypracowaniu swojego projektu, który wspierał działania wójta zaś w części merytorycznej skreślono niektóre konkretane postulaty a resztę pozostawiono bez zmian.
Tak też podjęto uchwałę swoją tj większości RG o wsparciu działań wójta oraz wniesiono propozycję uchwały o powołanIu komisji d/s podtopień. Zaprojektowano wzór deklaracji,zebrano chętnych i na listopadowej sesji uchwałą dokonano wyboru zespołu d/s podtopień;4 radnych 1 urzędnik 4 mieszkańców.

Już na sIerpnIowej komisji rozwoju zwracaliśmy uwagę na wadliwość proponowanej uchwały w/s powołania zespołu, dlatego też złożyliśmy zapytanie do wojewody o interpretację poprawności uchwały w/s powołania zespołu/komisj/.

Zespół radców prawnych wojewody, orzekł że każdy z trzech punktów jest niezgodny z przepsami i już pierwszy punkt o powołaniu komisji złożonej z radnych, mieszkańców i urzędnika jest niezgodny z ustawą o samorządzie gminnym, o czym niezwłocznie poinformowano Biuro Rady Gminy, które i tu, ciekawostka, zobowiązało się samo z sebie, do uchylenia własnej uchwały, co zapewne dokona się na styczniowej sesji . W rozmowie telefonicznej potwierdzono że wójt dla wsparcia swoich działań na mocy własnego zarządzenia może powołać zespołu w dowolnym składzie .

Taką możlwość wskazywaliśmy na sptkaniach oraz to że w skład powinny być powołane osoby zawodowo uprawnione w zakresie instalacji sanitarnej i gazowej, instalacji elektrycznej, budowlaniec konstruktor. Zadaniem tej grupy/zespołu/ byłaby pomoc zabezpieczenia poszkodowanym mieszkańcom budynków w czasie podtopień oraz wykonania niezbędnych prac np. przekładka instalacji wewnętrznych/ pompy, hydroforu, pieca/ czy też zasypania podpiwniczeń , przekazaniu informacji jak zabezpieczyć szamba oraz oczyszczalnie przydomowe.

Dlatego też warto by po "korekcie" uchwały ,na mocy zarządzenia, taki zespół powstał mogąc udzielić konsultacji w zakresie zabezpieczenia budynków przed /oby nie/ kolejnymi podtopieniami.

Myślę że warto też podjąć dyskusję nad całościową gospodarką wodną w naszej gminie bo tu "zaległości" też spore

Pozdrawiam :04:
Chotomowianin
 
Posty: 397
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:47
Lokalizacja: Chotomów

Re: a jednak uchwała do kosza

Postprzez Chotomowianin » 6 lut 2013, o 14:11

Historia zatoczyla koło,

tylko czy warto bylo ustawiać wszystke slużby i tracić czas żeby uwalić coś co samo się obroniło ;) . W slowach wojewody brzmi to tak :

Gmino masz swoje zadania do których wykonania wybraliście wójta jako organ wykonawczy a radę gminy do jego nadzorowania. Wójt czując slabość wlasną w temacie może powoływać sobie swoim zarzadzeniem pomocników takich którzy gwarantują wykonanie zadania wlasnego.
[b] Natomiast Rada Gminy ma pełnić nadzór i rozliczać wójta z efektów jego pracy [/b].

W przypadku gdy efekty słabe rada gminy ma obowiazek wskazać istotne kierunki działań w celu ich przyspieszenia. Dlatego pierwszy wniosek złożony przez radnych był zgodny z prawem i oczekiwaniem społecznym. Niestety nie uzyskał akceptacji pani wojt bo był niezgodny z jej tokiem rozumowania .

Tak jest ale czy musi tak być ?


http://imageshack.us/photo/my-images/163/scanqu.jpg/
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Chotomowianin
 
Posty: 397
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:47
Lokalizacja: Chotomów


Powrót do Wiejska Inicjatywa ObywatelskaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron