Wiejska Inicjatywa Obywatelska

O naszej lokalnej gazecie

Wiejska Inicjatywa Obywatelska

Postprzez szumski » 20 cze 2012, o 06:42

Powstała na forum cenna Wiejska Inicjatywa Obywatelska. Nie mam nic przeciwko i popieram, tylko na mój gust, forma z jaką zaczęli przypomina raczej Chudziutki chórek ;) W zakładce Wio nie można o nic spytać ani polemizować, bo administracyjnie zastrzeżono wpisy tylko dla Panów Ch i ch - Chudziutki chórek. Za pomocą forum z Posłem można pogadać, z Radnym Powiatowym można a Wio należy tylko słuchać (czytać)

Ostatni WPIS to bęłtanie w mózgach na potęgę. Obecny stan prawny - Statut Gminy Jabłonna, nie pozwala na inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców ani ich zrzeszeń. Trzeba by było najpierw zdobyć przychylność Rady aby uchwaliła zmianę Statutu przewidującą inicjatywę uchwałodawczą dla mieszkańców.

Radni mieli przegłosować rzeczoną uchwałę na poprzedniej sesji, ale nie chcieli tego uczynić ze względu na brak opinii ze strony wójta...
Należy tu zauważyć, iż organem uchwałodawczym zgodnie z ustawą o samorządach lokalnych jest Rada Gminy, przez co nasuwa się wniosek, iż radni nie mają wiedzy o funkcjach, które pełnią.


Gdyby głosowali naraziliby się na śmieszność, bo na razie prawo tego nie dopuszcza.
Nie można nawoływać do naprawy prawa poprzez jego łamanie.

Życzę powodzenia ale zacznijcie po kolei.
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Postprzez Chotomowianin » 20 cze 2012, o 07:33

ano niech bedze po kolei :)


szumski napisał(a):Życzę powodzenia ale zacznijcie po kolei.


Za zyczenia dziekujemy :)

przytoczony WPIS jest zgodny z prawem, bo zgodnie ze statute własnie :P , stroną wprowadzajacą uchwałe są radni co nie przeszkadza aby ktoś inny był autorem czy współautorem uchwały :)

inicjatywa a zdolnosc prawna to rózne rzeczy i nie p....ze o tym nie wiesz :razz:

Pozdrawiam :04:
Chotomowianin
 
Posty: 399
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:47
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez Cielak » 20 cze 2012, o 08:20

a czy gdzieś można zobaczyć statut tegoż stowarzyszenia?
trzeba się zapoznać i może wstąpić?
Bo w życiu bywa tak, że nie zawsze się jest na górze...
Avatar użytkownika
Cielak
 
Posty: 1338
Dołączył(a): 18 gru 2007, o 16:11
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez Chotomowianin » 20 cze 2012, o 09:53

statut dostępny będzie po zarejestrowaniu w KRS

Pozdrawiam
Chotomowianin
 
Posty: 399
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:47
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez chotomowiak » 20 cze 2012, o 15:23

Panie Szumski, po co pan bije pianę?

Doskonale Pan wie, iż uchwałę przygotowała Wiejska Inicjatywa Obywatelska we współpracy z radnymi: Grzybkiem, Jezierską i Garbaczewskim.
Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez radcę prawnego, ale i tak znaleziono sposób, żeby ją "uwalić".
Jest to zaskakujące z uwagi na fakt, iż uchwała pokazywała dobrą wolę radnych w ramach pomocy mieszkańcom z problemem podtopień. Dobrej woli jednak brak!
Gmina nie chce nic robić i będzie się opierać ze wszystkich sił przed podjęciem działań.

Wymyślono, iż uchwała narzuca na gminę obowiązek wykonania projektu odwodnienia i tak zostało to przedstawione radnym i mieszkańcom, podczas gdy uchwała wyraźnie mówiła o podjęciu działań w zakresie wykonania opracowania programu działań na rzecz prawidłowej gospodarki wodnej.

Opracowanie programu działań to nic innego, jak plan działania, czyli lista kolejnych kroków w sprawie podtopień. Nie wiąże się to z jakimikolwiek kosztem dla gminy!

Radni jednak postanowili zmienić uchwałę w laurkę wspierającą działania wójta (jakie???) oraz stworzyć specjalną komisję w sprawie podtopień. W ten sposób radni sami wydali pieniądze, bo za siedzenie w komisji trzeba im przecież zapłacić!

W komisji mają również zasiąść potentaci ziemscy, którzy dokonują nielegalnych zasypek i przez których mamy od roku problem z gospodarką wodną. Wyniki pracy komisji można przewidzieć już dziś!

Wniosek dla mieszkańców: gmina nie chce się zająć i będzie się uchylać od załatwienia sprawy nielegalnych zasypek, które doprowadziły do podtopień.
Pytanie: kto ma w tym interes?
Chotomowiak
chotomowiak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 4 kwi 2012, o 20:48
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez szumski » 20 cze 2012, o 16:27

Panie Szumski, po co pan bije pianę?...Doskonale Pan wie, iż uchwałę przygotowała Wiejska Inicjatywa Obywatelska we współpracy z radnymi: Grzybkiem, Jezierską i Garbaczewskim.


Z moją pianą można polemizować a z Twoją nie, bo to piana nad piany z łukaszenkowskim obwarowaniem zakazu komentowania.

Uchwała zupełnie zbędna i bez sensu.

Opracowanie programu działań to nic innego, jak plan działania, czyli lista kolejnych kroków w sprawie podtopień. Nie wiąże się to z jakimikolwiek kosztem dla gminy!


Szkoda papieru, jeżeli do niczego to nie ma prowadzić. Równie dobrze można se wydrukować plan zajęć z przedszkola, powiesić na lodówkę a będzie ten sam efekt.

Trzeba rozwiać parę mitów.
Po pierwsze gmina nie jest tu stroną, co prawda podjęła jakieś postępowania administracyjne ale to psu na budę. W art. 29 Ustawy prawo wodne, muszą występować łącznie dwie przesłanki: podtopienie i szkoda. Gmina nie udowodni szkody, bo niby jak??? Każdy z właścicieli musi zamówić operat i ew. szkodę wykazać.
Po drugie jaki cel tej uchwały? poprawienie obowiązujących Ustaw Sejmowych? Funkcjonuje prawo ochrony środowiska, prawo o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym i w końcu prawo budowlane. Trzeba korzystać z tych narzędzi.

Chcecie uwikłać gminną społeczność w wojnę o kota? Akty wykonawcze do Ustawy o planowaniu dokładnie definiują najbliższe sąsiedztwo jako stronę i proszę z tego korzystać jeżeli ktoś Wam zrobił krzywdę.

O jakiej gospodarce wodnej mówimy??? Melioracje nie wchodzą w grę bo nie ma terenów rolnych. Kanalizacja deszczowa? Dopóki takiej nie ma prawo nakazuje wodę opadową rozsączać na własnej posesji. Przedstawcie mi listę chętnych na kanalizację deszczową tylko uczciwie ich informując że deszczówka w rurze to już ściek i gmina będzie musiała nałożyć dodatkowy podatek za zrzut ścieków!!! w zależności od powierzchni dachów i powierzchni utwardzonych bo sama będzie płacić do Skarbu Państwa.

I na koniec spytam jeżeli to prawda co piszecie: kto Garbaczewskiego upoważnił do tworzenia durnowatych uchwał poza klubem, małojecka chwała?
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Postprzez chotomowiak » 20 cze 2012, o 17:27

Idąc za pańskim rozumowaniem, nic nie warto robić! To przykre, że ma Pan tak negatywne podejście do wszelkiej inicjatywy, ale rozumiem, że lata walki z gminą i układami zniechęca.

Gmina w sprawie podtopień mydli mieszkańcom oczy i nic nie robi, żeby po cichutku nielegalnie podwyższone tereny cieków wodnych przekształcić na budowlankę. Podwyższenie tych terenów jest głównym powodem podtopień w Chotomowie.

Jednocześnie gmina nie egzekwuje prawa, a zasłania nim tylko swoją bezczynność. Poza prawem wodnym, istnieje jeszcze MPZP i prawo o odpadach. Gmina ma narzędzia do egzekwowania prawa i do zakazu nielegalnych zasypek. Z jakieś tajemniczej przyczyny, nie che jednak się sprawą zająć.

Domniemywać można, iż wąska grupa mieszkańców, w której interesie leży przekształcenie cieków wodnych pod tereny zabudowy mieszkaniowej, znajduje dla swych nielegalnych działań poparcie w gminie w postaci jej bezczynności.

Uchwała miała zobowiązać wójta do podjęcia działań w celu przestrzegania prawa, ale jak widać, zarówno wójt, jak i radni chcą się od działań uchylić.

Gmina jest stroną w tej sprawie, gdyż ma obowiązek dbać o porządek i przestrzeganie prawa na swoim terenie. Za uchylanie się od tego obowiązku grożą gminie odpowiednie konsekwencje.

Co do upoważnień Garbaczewskiego, to proszę go o to spytać. Ja mogę tylko wnioskować, iż zależy mu na mieszkańcach bardziej niż radnym z Chotomowa, czego doskonałym przykładem jest pozorne zainteresowanie radnej Edyty, która mówi jedno i robi drugie.
Chotomowiak
chotomowiak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 4 kwi 2012, o 20:48
Lokalizacja: Chotomów

Postprzez stasiu » 20 cze 2012, o 18:02

Każda inicjatywa obywatelska jest dobra. Czy ma zasadniczy sens czy tego sensu jest trochę mniej to drugorzędna sprawa. To bardzo cenna inicjatywa, że mieszkańcy tej Gminy jednoczą się w jakiejś sprawie i próbują wyartykułować wspólny pogląd. Jeśli znajdują wsparcie w radnych tym lepiej dla mieszkańców.
Im więcej takich inicjatyw tym większa świadomość mieszkańców Gminy Jabłonna co do szkodliwości obecnego układu Wójtowa - Radni. Popieram WIO.
stasiu
 
Posty: 112
Dołączył(a): 7 mar 2009, o 21:14
Lokalizacja: legionowskie

Postprzez szumski » 20 cze 2012, o 18:24

Idąc za pańskim rozumowaniem, nic nie warto robić! To przykre, że ma Pan tak negatywne podejście do wszelkiej inicjatywy, ale rozumiem, że lata walki z gminą i układami zniechęca.


Źle rozumiesz, ja z nikim nie walczę, najwyżej z głupotą.

Gmina w sprawie podtopień mydli mieszkańcom oczy i nic nie robi, żeby po cichutku nielegalnie podwyższone tereny cieków wodnych przekształcić na budowlankę


A niby na co ma przekształcać? na filię Puszczy Białowieszczańskiej? MPZP obwarowany jest szeregiem uzgodnień i żaden z organów nie wyrażał chęci przywiezienia tu żubrów czy krokodyli.

Uchwała miała zobowiązać wójta do podjęcia działań w celu przestrzegania prawa


Nie ten adres: zgodnie z art. 304 kpk każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.
Nic tam nie piszą o wójcie ani jakichś uchwałach.

Stasiu, cenna zgoda. Tylko po jaką cholerę wojnę o kota czy miedzę przenosić na gminę.
szumski
Kłusownik kołtuństwa
 
Posty: 4874
Dołączył(a): 29 sie 2006, o 06:21

Postprzez chotomowiak » 20 cze 2012, o 18:45

Panie Szumski, nie wiem , jakie ma Pan kompetencje do zwalczania głupoty, ale uwagi o żubrach do najmądrzejszych nie należą.
Jeśli chce Pan prowadzić merytoryczną dyskusję, to proszę używać merytorycznych argumentów. Powyższe do niczego nie prowadzą.

Gmina ma obowiązek zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie m.in. ładu przestrzennego, ochrony środowiska i przyrody, gospodarki nieruchomościami oraz gospodarki wodnej.
Rada Gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym w gminie.

Prawidłową drogą dla rozwiązania gminnych problemów mieszkańców jest pisemne zgłoszenie ich w gminie, jeśli to nie przynosi efektów, mieszkańcy mogą zgłosić problem Radzie. W dalszej drodze pozostają instytucje nadrzędne oraz sądy, które są ostatecznością.

Wiejska Inicjatywa Obywatelska chce współpracować z gminą i radnymi, a nie z nimi walczyć. Jak się jednak okazuje, gmina i radni nie chcą współpracować z mieszkańcami lub może powiem wprost: chcą dalej współpracować z ludźmi z układu, a reszta mieszkańców ich nie interesuje.
Chotomowiak
chotomowiak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 4 kwi 2012, o 20:48
Lokalizacja: Chotomów

Następna strona

Powrót do Dookoła NasKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron